תחקיר התרסקות מטוס הקרב הוצג לרמטכ"ל: "הטייסים לא התגוננו כנדרש מפני איום הטילים" - 0404
+
צילום: דובר צה"ל

תחקיר התרסקות מטוס הקרב הוצג לרמטכ"ל: "הטייסים לא התגוננו כנדרש מפני איום הטילים"

תחקיר על התרסקות מטוס הקרב של חיל האוויר וההסלמה בגזרה הצפונית בשבת לפני כשבועיים הוצג היום (ראשון) בפני הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט.

עיקר התחקיר מתמקד בטעות של צוות הטייסים שלא התגונן כנדרש בפני איום הטילים הסורי וכנגזרת מכך, פעולתם לא תאמה את סדר העדיפויות הנדרש לאור המצב בו שהו.

פרט לכך, התחקיר העלה שהתכנון המקדים למבצע היה נכון והביא להשמדת המטרות שנקבעו, מערכות ההתרעה במטוס פעלו כנדרש, יתר מטוסי הקרב השלימו את משימתם תוך התגוננות מפני הטילים הסורים, המודיעין נתן מענה מספק לביצוע המשימה והחלטת הטייסים לנטוש את המטוס הייתה נכונה.

הרמטכ"ל איזנקוט התייחס לממצאי התחקיר ואמר כי "במפגש זה אני רוצה להביע הערכה עצומה על מה שאתם עושים ועל הדרך בה אתם תורמים לחוזק ולעוצמה של מדינת ישראל. לא פעם הדרך להישגים מבצעיים משמעותיים דורשת מאיתנו ליטול סיכונים. הציפייה שלי מכל לוחם היא שבזמן משימה יראה את גורל המשימה על כתפיו. הדרך הנכונה היא לצד ההערכה גם לשאול שאלות. התחקיר שהוצג לי הינו מקצועי ונוקב ואני משוכנע שיופקו הלקחים המבצעיים".

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, אמר כי "אני רוצה לשבח את פעילות מערכות ההגנה האווירית שהביאו לגילוי וזיהוי המל"ט האיראני, כמו כן את פעילות הלוחמים שיירטו את המל"ט, השמידו את קרון הפיקוד והשליטה האיראני ומטרות סוריות ואיראניות נוספות שהביאו לפגיעה משמעותית במערכות ההגנה האווירית הסוריות. כל אלו פגעו משמעותית בניסיון
ההתבססות האיראנית בסוריה".

עוד אמר מפקד חיל האוויר כי "פחות מ- 52 דקות עברו מרגע הנטישה ועד לטיפול בבית החולים. שמחתי לטוס ביחד עם הנווט, רב-סרן א', ולשוחח עם לוחמי הטייסת. כמו כן, שמחתי לראות את הטייס, רב-סרן ע', משתחרר מבית החולים ואני מצפה לשובו לפעילות מלאה".