ב-1.12 יסיים אלשיך קדנציה כמפכ״ל. קצין משטרה בכיר: ״מקווים שהפעם ימונה קצין מתוך המערכת״ - 0404
+
ב-1.12 יסיים אלשיך קדנציה כמפכ״ל. קצין משטרה בכיר: ״מקווים שהפעם ימונה קצין מתוך המערכת״ דוברות המשטרה

ב-1.12 יסיים אלשיך קדנציה כמפכ״ל. קצין משטרה בכיר: ״מקווים שהפעם ימונה קצין מתוך המערכת״

מפכ״ל המשטרה, רוני אלשיך, יסיים את הקדנציה הראשונה ואולי האחרונה שלו בתפקיד ב-1.12.18 – בעוד כ-9 חודשים. על פניו, נראה כי אלשיך לא ימשיך בתפקידו. מצד אחד, יש המרוצים מניהולו את משטרת ישראל, אך בתוך המשטרה יש הסבורים כי הגיע הזמן לחזור לאחור ולמנות לתפקיד קצין ראוי שגדל במערכת.

מי שיצטרך לקבל את ההחלטה הוא השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. בכל מקרה, אלשיך עשוי לסיים את תפקידו כמפכ״ל המשטרה עוד בטרם יוודע באופן סופי מה קורה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ולאן יובילו תיקי החקירה.

היועמ״ש, אביחי מנדלבליט, עדיין לא קרא את חומרי החקירה של תיקי 1000 ו-2000 וזאת עד שיקבל את התיקים המלאים מהפרקליטות בתל אביב, שתעביר המלצתה בעניין. כזכור, במשטרה טוענים לשוחד מצד ראש הממשלה והמליצו על הגשת כתב אישום בגין שוחד בשני התיקים וכן מרמה והפרת אמונים.

כך או אחרת, נראה כי את ההכרעות בעניינו של נתניהו יראה המפכ״ל כשהוא לבוש אזרחי ולא על מדי המשטרה. נראה כי המפכ״ל יבקש שחוקריו יסיימו את חקירה 4000 בתוך כמה חודשים, כדי שיספיק להציב חותם גם עליה. בכל מקרה, החלטת היועמ״ש בתיק זה, תתקבל, מן הסתם, לאחר שהמפכ״ל יהיה מחוץ לשורות לובשי המדים הכחולים.

קצין משטרה בכיר לחדשות 0404: ״אני לא יכול לומר על אלשיך דברים רעים. אני חושב שהוא רוצה רק טוב למשטרה ושיפר גם כמה דברים, אבל אנחנו מקווים שהפעם ימונה קצין מתוך המערכת. זה ראוי ונכון וכך צריכה לפעול משטרת ישראל, אחרת קציניה הבכירים יבינו כי אין להם שום סיכוי להגיע לתפקיד החשוב. אם אתם רוצים אותנו מקצועיים ונחושים – תנו לנו להבין שלא יביאו על הראש שלנו קצינים חדשים שלא היו חלק מהמערכת המשטרתית״.

דוברות המשטרה

קצת אירוני להזכר בדברים שאמר אלשיך ב-4.12.15, עת שנכנס לתקפיד באיחור של כמה ימים, לאחר ששבר את רגלו: ״מאז שגמלה בלבי ההחלטה לקחת על עצמי את המשימה לשמש כמפכ"ל, נחשפתי ובמנות גדושות הן לרחשי הלב בתוך משטרת ישראל, הן לרחשי הלב של פורשי המשטרה והן לרחשי הלב של הציבור כולו. פתאום הרגשתי באופן מוחשי עד כמה חזק הקשר בין חברה מתוקנת ובריאה ובין משטרה איכותית המשרתת אותה. בפרק הזמן שעמד לרשותי להכיר לעומק את הארגון מבפנים, למדתי עד כמה המשטרה מעוניינת בשינוי, לפחות כמו מי שבחר בי להנהיג אותה".

אלשיך הוסיף ואמר ביחס לרגלו שנשברה: ״ריבונו של עולם דאג כי רגל שמאל תישבר על מנת להבטיח את כניסתי ברגל ימין". אלשיך, בטח לא לקח אז בחשבון שהוא יהיה חלק מהפיכת שלטון אפשרית – בעת שהשמאל מנסה להפיל את הימין.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אז למפכ"ל: "גוף בריא שיש לו מחלות יודע לרפא את המחלות ואתה תרפא אותן. קנית לך שם של מפקד נחוש יצירתי שלא חושש ליזום". עבודת המשטרה חייבת לכלול את כל אזרחי ישראל, אין כאן שתי מדינות, מדינה אחת שאוכפת את הביטחון ומדינה אחרת שאינה אוכפת את הביטחון. זה לא יכול להימשך".

גם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן פרגן לאשליך ואיחל לו הצלחה: "בחרנו אותך לתפקיד בעיקר בשל הרוח האחרת שאתה מביא איתך. אתגר גדול מונח לפתחך והוא לבנות את הכוח ולהפעילו באיזונים הראויים".

מבזקיםלכל המבזקים