מאבק ציבורי למען הקמת בית כנסת בבאדן-באדן. חברי הקהילה: "נחושים להחיות את המורשת שנגדעה בשואה" - 0404
+
מאבק ציבורי למען הקמת בית כנסת בבאדן-באדן. חברי הקהילה: "נחושים להחיות את המורשת שנגדעה בשואה" הקהילה היהודית במנהיים, ויקיפדיה

מאבק ציבורי למען הקמת בית כנסת בבאדן-באדן. חברי הקהילה: "נחושים להחיות את המורשת שנגדעה בשואה"

חברי הקהילה היהודית בבאדן-באדן עוסקים בהכנות אחרונות לעצרת שצפויה להתקיים בעיירה הגרמנית ביום ראשון הקרוב תחת הכותרת "יהודים במרכז החברה".

העצרת מסמלת את אחד השיאים במאבק שמתרחש בחודשים האחרונים למען הקמת בית כנסת עבור חברי הקהילה היהודית ואורחיה. מאבק זה נדרש מאחר שראשי העיירה הממוקמת בקצה המערבי של היער השחור, סמוך לנהר אוס, אינם תומכים ביוזמה ומסבירים בנימוקיהם שלא קיים בנמצא בניין ציבורי או חלקה שיכולים לשמש "כמבנה עבור פולחן דתי".

הקהילה היהודית בבאדן-באדן נחשבה לאחת הקהילות החזקות בגרמניה של המאות ה-17, ה-18 וה-19. בשנת 1899 נבנה בית כנסת מפואר עבור חברי הקהילה (בתמונה הראשית). אולם, כעבור כ-39 שנים, בשנת 1938, הוא הוצת על ידי אנשי האס.אס כחלק מפעולות "ליל הבדולח" של הנאצים ונהרס כליל.

חברי הקהילה היהודית שוחחו עם חדשות 0404 וסיפרו כי "הקהילה שלנו הייתה מאוד מבוקשת לפני עליית הנאצים לשלטון. משפחות יהודיות רבות ביקשו להעתיק את מקום מגוריהן לבאדן-באדן ולא מפתיע שדווקא כאן הוקם בית כנסת מרשים שפעל קרוב ל-40 שנה. הגיע הזמן לשחזר את ההיסטוריה. אנחנו נחושים עד מאוד להחיות את המורשת שנגדעה בשואה".