סקר ברשויות מקומיות מטעם המשרד להגנת הסביבה ילמד על השטחים הפתוחים ומשאבי הטבע - 0404
+
סקר ברשויות מקומיות מטעם המשרד להגנת הסביבה ילמד על השטחים הפתוחים ומשאבי הטבע שלומי יחזקאל

סקר ברשויות מקומיות מטעם המשרד להגנת הסביבה ילמד על השטחים הפתוחים ומשאבי הטבע

איפה אפשר למצוא טבע בעיר? במקומות המפתיעים ביותר: המשרד להגנת הסביבה משקיע כ-1.2 מיליון שקל בתמיכה ברשויות מוניציפליות לביצוע סקר טבע עירוני.

במשרד להגנת הטבע אומרים כי, סקר הטבע העירוני הוא כלי הכרחי ליצירת תמונת מצב עירונית עדכנית של תשתיות הטבע בעיר, גם כדי לספק את הידע המקצועי, הנגיש והעדכני ביותר לבעלי תפקידים בעירייה על ערכיותם וחיוניותם של אתרי הטבע ותשתיות הטבע בעיר.

אלון זס"ק, סמנכ"ל משאבי טבע במשרד להגנת הסביבה: "הפיכת הטבע העירוני לחלק בלתי נפרד מתכנון העיר יסייע להבאת המערכות הטבעיות בתחום הסביבה העירונית למצבן האופטימלי ולשיפור באיכות החיים והבריאות של התושבים. אנחנו שמחים לתמוך ב- 26 רשויות נוספות בישראל, ומברכים על ההבנה הגוברת שלהן לחשיבות הנושא. הנתונים המתקבלים מהסקר העירוני מסייעים לרשויות בתחומי תכנון, תשתיות, חינוך וקהילה – לרווחת התושבים".

הצפיפות הגבוהה המאפיינת את ערי ישראל, יחד עם תהליכי הפיתוח המואצים, מאיימים על קיומם של השטחים הטבעיים והמגוון הביולוגי בעיר ובשולי הערים. נושא הטבע העירוני בישראל תופס בשנים האחרונות תאוצה, ובקרב יישובים עירוניים ניכר הצורך והרצון לשמור ולטפח את הטבע העירוני והמערכות האקולוגיות לטובת המגוון הביולוגי ולמען איכות חיי התושבים בעיר. בנוסף, טיפוח אתרי הטבע העירוני תורם לשיפור המרחב העירוני ולהתחדשות העירונית, מגמה שמקודמת על ידי מדינת ישראל.

עד היום 21 רשויות מקומיות במדינת ישראל ביצעו סקרי טבע עירוני כוללני. כעת, המשרד העביר תמיכות ל-26 רשויות נוספות, בהשקעה כוללת של 1.2 מיליון שקל – ביקוש גבוה המעיד על הבנה גוברת של חשיבות הנושא ועל מגמה ארצית שאותה הובילו הערים הגדולות בישראל בשנים האחרונות. תמיכת המשרד תממן בכל רשות 50%-70% מהסקר.

הסקרים החדשים יבוצעו ברשויות בגדלים שונים בכל רחבי הארץ, שבהן שטחים פתוחים בעלי ערכיות גבוהה כמו למשל חדרה, עכו ובית שמש. כמו כן, לראשונה יתקיימו סקרים במחוז צפון וביהודה ושומרון וכן ברשויות מהחברה הערבית ובהן אבו גוש, בוקעאתא ובאקה אל גרביה.

בנוסף לסקרי הטבע העירוני, המשרד להגנת הסביבה פועל להעלאת המודעות לנושא באמצעות וועדות תכנון, עידוד הפעילות החינוכית והקהילתית בנושאי טבע עירוני וקיימות בערים הגדולות.

מבזקיםלכל המבזקים