המפכ''ל אלשיך מגיב לטענות: "מישהו רצה להראות שהמשטרה מדליפה כי הוא רוצה להתגונן ממשהו" - 0404
+
המפכ"ל אלשיך מגיב לטענות: "מישהו רצה להראות שהמשטרה מדליפה כי הוא רוצה להתגונן ממשהו" ערוץ הכנסת

המפכ"ל אלשיך מגיב לטענות: "מישהו רצה להראות שהמשטרה מדליפה כי הוא רוצה להתגונן ממשהו"

הבוקר (שני) הגיע מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך לדיון בועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ יואב קיש.

הדיון מתקיים בעקבות התבטאויותיו של אלשיך בתכנית "עובדה", ובטענות אותן השמיע אלשיך במהלך הראיון לפיהן חוקרים פרטיים אספו מידע על חוקרים שניהלו את חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו.

ראש הועדה ח"כ יואב קיש ביקש בפתח הועדה כי שאלות הדוברים יתייחסו אך ורק לראיון המפכ"ל ולא לחקירות המתבצעות בפועל.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' היה הראשון שפנה אל המפכ"ל, אמר: "הריאיון שלך ב'עובדה' בלתי מתקבל על הדעת, לא עולה על הדעת שרמטכ"ל היה מקיים ריאיון כזה. אתה לא חבר כנסת ולא שר. אתה צריך להתנהל מאחורי הקלעים. אתה לא מחלק ציונים לראש ממשלה. הריאיון היה כולו תאונת דרכים קשה, בוודאי על רקע העיתוי שבו פורסם".

ח"י מיקי זוהר אמר: "יש שיתוף פעולה מדאיג בין המשטרה לתקשורת. יש להקים ועדת חקירה ממלכתית להתנהלות המשטרה בחקירות".

ח"כ משה גפני: "השאלה שלי האם באמת היתה חקירה על טענות המפכ"ל ומה התוצאות שלה. בין אם זה נכון ובין אם זה לא נכון רציתי לדעת, למה המפכ"ל אמר את זה לציבור? מה הוא ניסה להרוויח מזה? על זה המפכ"ל צריך לתת תשובה. למה הראיון הזה ניתן? אם זה נכון היה צריך לחקור את זה ולא היה צורך להגיד את זה לציבור".

ח"כ יאב קיש אמר: "אף אחד לא ילמד אותנו כאן לשמור על המשטרה, המשטרה חשובה לכולם. ביקורת היא חשובה. אני חושב שהתנהלות המשטרה עם כלי התקשורת חייב להשתנות חייב להחליף דיסקט".

אלשיך הגיב לטענות: "היות והמשטרה מואשמת מעל כל במה בהדלפות מחקירות, זו במה מאוד חשובה לתת שיעור קצר בחקירות ולהסביר מה עושה המשטרה ומה היא לא. חקירות רגישות מתנהלות באופן סמוי ואיש לא שומע מילה כי רק המשטרה יודעת ורק פרקליט המדינה והיועמ"ש יודעים עליהם. מרגע שיש מגע עם הנחקר הראשון, צריך להבין שהם משוחחים ביניהם עם התקשורת כי אסור להם לשוחח אחד עם השני. לכן הם מדליפים לתקשורת ומתחיל להיות שיבוש חקירה באמצעות התקשורת. הציבור חושב שיש הדלפות מהמשטרה, אבל עורכי הדין מתפרסמים באמצעות ההדלפות האלה.

הנחקרים מגחיכים את תכני החקירה דרך ההדלפות מפני שכשלא נעים לומר על מה אתה נחקר אתה מגחיך את הנושא כדי שציבורית זה לא ישפיע עליך לשלילה וזה נראה כמו הדלפות. מישהו רצה להראות שהמשטרה מדליפה כי הוא רוצה להתגונן ממשהו. זה פוגע באמון הציבור וזה לא הגון כלפי המשטרה".