הביטוח הלאומי הכיר בקשר שבין כאבי הגב לצורת העבודה הייחודית של רופא שיניים - 0404
+
הביטוח הלאומי הכיר בקשר שבין כאבי הגב לצורת העבודה הייחודית של רופא שיניים יח''צ

הביטוח הלאומי הכיר בקשר שבין כאבי הגב לצורת העבודה הייחודית של רופא שיניים

מאבקו של רופא שיניים, בתחילת שנות ה-50 לחייו, שעבד במשך למעלה מ-20 שנה עם מטופלים וסובל בשנים האחרונות מכאבי גב והגבלות בתנועה, להכרה בבעיותיו כ"נפגע עבודה", הסתיים בהפיי-אנד כאשר בית הדין האזורי לעבודה, שדן בתיק בפעם השנייה, קבע  שיש קשר בין עבודתו לבין הנזק הרפואי שנגרם לו.

תחילה פנה, הרופא לביטוח הלאומי שדחה את תביעתו. באמצעות עו"ד  צבי פרדיס מומחה לתביעות מהביטוח הלאומי, הגיש רופא השיניים תביעה לבית הדין לעבודה בחיפה וטען כי כאבי הגב העזים שלו מקורם בצורת הישיבה הייחודית של רופאי השיניים בעת הטיפול בלקוחות שלהם. בית הדין מינה מומחה רפואי שבדק את הטענות ודחה את האפשרות שקיים קשר בין צורת עבודתו של הרופא לבעיות הרפואיות שלו.

עו"ד פרדיס לא אמר נואש, הגיש ערעור לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים  וטען בין השאר כי הבעיות הרפואיות בגב וההגבלה בתנועות נובעות גם מהתנועות החוזרות ונשנות של הרופא בעת הכיפוף מעל פיו של המטופל והסיבוב אל מגש הטיפולים לתביעה צורפו מאמרים רפואיים המצביעים על הקשר בין עבודת רופא השיניים לבעיות הגב.

במהלך הדיון אמר עו"ד פרדיס בין השאר "כולנו למרבה הצער, היינו אצל רופא שיניים וידעים כיצד הם עובדים בישיבה ורוכנים עם גב מפותל כלפי המטופלים". בית הדין הארצי פסק כי התיק יוחזר לדיון בבית הדין לעבודה בחיפה.

בדיון החוזר בבית הדין האזורי לעבודה מונה מומחה רפואי חדש שקבע כי יש קשר סיבתי מעל 50% בין הבעיות בגב התחתון של הרופא  לבין עבודתו. לדברי המומחה הליקוי ממנו סובל רופא השיניים נובע "מריבוי פעולות כיפוף יישור של הגוף וסטייה ורכינה לימין ושמאל לסירוגין במהלך עבודתו", לכן על פי עקרון המיקרו-טראומה יש להכיר בו כנפגע עבודה. בעקבות זאת הוכר פגיעתו של הרופא שממתין עכשיו לוועדה רפואית שתקבע את אחוזי הנכות שלו.

"מדובר בהחלטה חשובה מאוד לכלל רופאי השיניים ולכל הרופאים האחרים שעובדים במשך שעות רבות מדי יום בתנוחת כיפוף ועקב כך סובלים מבעיות רפואיות" אומר עו"ד צבי פרדיס.