נחשפה כנופיה מרמאללה שעקצה חברות ואזרחים ישראלים בשווי של מעל 7 מיליון ש"ח - 0404
+
נחשפה כנופיה מרמאללה שעקצה חברות ואזרחים ישראלים בשווי של מעל 7 מיליון ש"ח דוברות המשטרה

נחשפה כנופיה מרמאללה שעקצה חברות ואזרחים ישראלים בשווי של מעל 7 מיליון ש"ח

כוחות מיוחדים של משטרת פעלו בחודש שעבר ברמאללה מספר פעמים ועצרו חברי כנופיה ערבית שביצעו מעשיי הונאה בהיקף של כ-16 מיליון ש"ח. המעצרים בוצעו לאחר פעילות חקירה ממושכת בה נחשפו כ-250 מקרים שונים של הונאה ונסיונות הונאה בסכומים של אלפי עד מאות אלפים שקלים כל אחד.

הקורבנות למעשי ההונאה היו אזרחים ישראלים פרטיים שפרסמו מודעות למכירה "יד שניה" וחברות המוכרות ציוד או סחורות.

מחקירה מקצועית ואינטנסיבית עלה כי החוליה היתה מאתרת ספק ישראלי בין אם הוא בעל חברה המוכרת ציוד או אדם פרטי שמוכר ציוד יד שניה, יוצרת איתו קשר, מתמקחת איתו על המחיר ולבסוף סוגרת איתו עיסקה, ברוב המקרים העיסקאות נסגרו בזמנים בהן הבנקים לא היו פעילים.

בהמשך היו שולחים חברי החוליה נהג מונית או משאית, המוביל היה נותן לספק המחאה בנקאית או אישור העברה מזוייפים ובתמורה היה מקבל את כל הסחורה או חלק מהסחורה. עד אשר היה מגלה הקורבן כי ההמחאות או אישור העברה מזוייפים, הסחורה הייתה כבר מועברת לחברי החוליה ואלו היו מוכרים אותה לסוחרים ברשות.

מהחקירה עלה כי שווי הסחורות שהגיעו לידי החוליה היו בשווי של מעל 7 מיליון ש"ח.

הסחורות היו שונות ומגוונות: ציוד רפואי, ציוד חקלאי, ציוד מחשוב, ציוד למסעדות, ציוד הגברה, כלי רכב, צעצועים, יינות, ציוד בניה, מכשירי חשמל, תכשיטים, כלי עבודה ואפילו בעלי חיים כגון גורי כלבים וכבשים (פירוט נוסף בהמשך).

במהלך פעילות החקירה תוך שחוקרי המשטרה עוקבים אחר פעילות החשודים תוך שהם נעזרים באמצעים טכנולגים מתקדמים הם נחשפו לנסיונות הונאה נוספים, חוקרי המשטרה פנו לקורבנות והזהירו אותם שלא ליפול בפח, וכך סיכלו קרוב ל-100 נסיונות ההונאה של אנשים פרטיים וחברות בהיקף כספי מצטבר נוסף של מיליוני שקלים.

החוליה מנתה מספר אנשים שלכל אחד מהם תפקיד מוגדר, אחד מאתר את הקורבנות, אחר מנהל את ההתקשרות עימם בשפה עברית ואחד היה אחראי על זיוף האישורים המחאות ות"ז. החוליה הפעילה מספר מובילים חלקם לא ידעו על פעילות החוליה וחלקם ידעו על פעילות החוליה ואף זכו לבונוסים בניהם 3 חשודים ישראלים: 2 נהגי מוניות ונהג משאית אשר אספו את הסחורות והעבירו אותם לתחומי הרשות. כן הפעילו נהגים ערבים שלקחו את הסחורות והובילו אתם מהמעברים ובתוך הרשות.

במסגרת המעצרים ברמאללה נעצרו 2 חשודים תושבי רמאללה, עבד אלכרים אלדיק בן 45 וחמזה עבו עבסה בן 37, חשוד שלישי אשר זהותו ידועה, גם הוא תושב רמאללה, טרם נעצר.

כן נעצרו נחקרו שלושת המובילים הישראלים, רמלה 36, ראשל"צ 38 וראש העין 60 הם שוחררו והחקירה בעיינם נמשכת.