התירוצים הנוצצים: למה אנחנו לא חוסכים? - 0404
+
התירוצים הנוצצים: למה אנחנו לא חוסכים? Shutterstock

התירוצים הנוצצים: למה אנחנו לא חוסכים?

יום אחד גם אנחנו נתחיל לחסוך. בינתיים, יש לנו שפע תירוצים למה עוד לא הגענו לזה. ריכזנו עבורכם את התירוצים המובילים ורעיונות פשוטים איך בכל זאת להתחיל לחסוך.

הרבה מאוד אנשים מרגישים שחיסכון הוא מאמץ כביר, כמו דיאטה, רק בלי המחמאות בסוף. הרי אף אחד לא יטפח לנו על השכם ויאמר, ״תגיד, זה נדמה לי או שחסכת יפה החודש?״. וגם פקיד הבנק לא ירים טלפון לשבח אותנו על ההשתדלות האדירה שעשינו. אבל עם יד על הלב, אנחנו יכולים להודות שזו לא הסיבה האמיתית שבגללה המינוס ממשיך לחגוג אצל רובנו. אנו מבינים שהיכולת לחסוך היא משמעותית לעתידנו, אבל איכשהו לא מצליחים להביא את עצמנו אף פעם לעשות את זה. כדי שתראו שאתם ממש לא לבד אספנו בשבילכם את שבעת התירוצים הכי נפוצים. אולי הם יעזרו לדרבן אתכם לחסוך:

1. גם לי מגיע ליהנות מהחיים ואין לי מספיק כסף גם כדי לחסוך

בדיוק להפך – חיסכון מאפשר לנו להגשים חלומות ולבלות בגדול – לצאת לחופשה בלתי נשכחת או להחליף את הרכב. לכולנו יש הוצאות קטנות שאפשר לוותר עליהן יחסית בקלות ולנתב את התקציב העודף לחיסכון. מומלץ לשים לנגד עיננו מטרה ואם נפקיד לחיסכון מדי חודש באמצעות הוראת קבע נגלה שאנחנו יכולים להגשים את החלום הרבה יותר מהר ממה שחשבנו.

2. אחרי שאצליח לסגור את המינוס וההלוואות אתחיל לחסוך

האמת שגם לדעתנו זה תירוץ ממש טוב היות ולסגור חובות זה באמת חשוב מאוד. אבל גם כשמשלמים חובות עלולות לצוץ פתאום הוצאות לא צפויות כמו טיפול שיניים גדול, או מקרר מקולקל שחייבים להחליף. גם לצד תשלום חובות כדאי לחסוך מעט בצד מדי חודש, כדי לספק לעצמכם כרית ביטחון, על כל צרה שלא תבוא. כשתסיימו לסגור את ההלוואות כדאי להפנות את הכסף ששילמתם על החוב לחיסכון. הרי כבר למדתם להסתדר בלעדיו וחסרונו לא יורגש בעובר ושב.

3. אין לי תמריץ להתעסק בזה כרגע, אתחיל לחסוך כשהמשכורת תעלה

נדמה שחיסכון זה דבר מסובך, אך יש דרכים פשוטות מאוד לחסוך: תשלום באמצעות הוראת קבע בקופת גמל להשקעה, או אפילו בבנק וזה הכל. אנחנו בטוחים שכשהמשכורת תעלה הכל יהיה הרבה יותר טוב, אבל במציאות ההוצאות שלנו צמודות להכנסה. לכן כל סכום קטן שאתם יכולים להעביר לחיסכון כעת יהיה התחלה טובה. הגדירו לעצמכם כללים קבועים כדי לעזור לעצמכם להתרגל לחסוך והיצמדו אליהם: הפקידו לחיסכון בכל תחילת חודש, בכל פעם שוויתרתם לעצמכם על האימון בחדר הכושר או בכל פעם שיצאתם למסעדה. היעזרו בתזכורות ביומן ובהוראות קבע לחיסכון. אם תצליחו להגדיל את סכום החיסכון החודשי בעתיד, עוד יותר טוב, אבל אל תתנו לזה לעכב אתכם כבר עכשיו.

4. ממילא אין טעם לחסוך כסף עכשיו, אני כבר מבוגר מדי / אני עוד צעיר ויש לי הרבה זמן

כל סכום שתצליחו לחסוך יוכל לעזור לכם להתמודד עם הוצאות בלתי צפויות ולהגשים חלומות בקלות רבה יותר. חשוב להתחיל כמה שיותר מוקדם כי כל שקל בחיסכון בגיל צעיר יהיה שווה הרבה יותר לאחר שנים רבות בגלל אפקט הריבית דריבית. דווקא כשצעירים ואין עדיין ילדים, ההוצאות יחסית קטנות ואפשר לחסוך יותר. גם בגיל מבוגר יותר חשוב לחסוך כדי להתמודד עם הוצאות רפואיות גבוהות, כדי לעזור לילדים או פשוט להנות מגיל הפרישה.

5. הריביות היום נמוכות ולא משתלם לי לחסוך

אמנם הריביות על תכניות החיסכון בבנק נמוכות מאוד כיום, אך ישנן תכניות חיסכון אחרות, באפיקי השקעה משתלמים כמו קופת גמל להשקעה, או פוליסת חיסכון. בתכניות אלו תוכלו לבחור את מסלול ההשקעה המתאים לכם בהתאם לצרכיכם ולרמות הסיכון השונות.

6. אני כבר חוסך בקרן הפנסיה

ההפקדה לפנסיה יורדת כמו שעון בכל חודש ונדמה לכם שאת שלכם עשיתם? חיסכון פנסיוני מיועד רק לגיל הפרישה וכל משיכה ממנו לפני הזמן כרוכה בקנסות גבוהים וחמור מכך – תקטין את קצבת הפנסיה לה תהיו זכאים בעתיד. בינתיים יש אולי דברים נוספים שתרצו לחסוך עבורם ותמיד חשוב שיהיה חיסכון להוצאות לא מתוכננות. בנוסף, כל תוספת לקצבת הפנסיה היא מבורכת, כך שגם לגיל הפרישה כדאי תמיד לחסוך עוד.

7. בשביל מה צריך לחסוך? ממילא אקבל ירושה בסופו של דבר

מחקרים שונים מצביעים על כך שתוחלת החיים הולכת ומתארכת. קיים סיכוי גבוה שההורים שלכם יחיו חיים ארוכים בשיבה טובה, חיים אשר כרוכים לרוב בהוצאות גבוהות. סביר להניח שהירושה שאתם בונים עליה תהיה קטנה ממה שדמיינתם ובנוסף, ייתכן ותצטרכו כסף עוד קודם לכן ולא הייתם רוצים למצוא את עצמכם ללא רשת בטחון כלכלית.

לא יודעים איפה ואיך להתחיל? הכי פשוט להתחיל מהוראת קבע חודשית לחיסכון, בסכום קטן שתוכלו לעמוד בו וקבעו מועד קבוע להפקדה לחיסכון בתחילת החודש לפני שכל ההוצאות יורדות. בחרו בתכנית חיסכון שתאפשר לכסף שלכם לגדול, בעזרת ניהול השקעות מקצועי כמו בקופת גמל להשקעה, בפוליסת חיסכון או בקרן השתלמות (אם אתם עצמאים). הגדירו לעצמכם מטרה לחיסכון – כמו נסיעה לחו״ל או שיפוץ בבית – ודמיינו איך הייתם רוצים שיהיה. ככל שהמטרה תהיה מוחשית יותר, כך התירוצים שלכם יתפוגגו מעצמם ותגלו שאתם כבר לא צריכים אותם. בהצלחה