מנדלבליט: ״לא תהיה לי שום בעיה מקצועית, אם יהיו ראיות, להגיש כתב אישם כנגד ראש הממשלה״ - 0404
+
מנדלבליט: ״לא תהיה לי שום בעיה מקצועית, אם יהיו ראיות, להגיש כתב אישם כנגד ראש הממשלה״

מנדלבליט: ״לא תהיה לי שום בעיה מקצועית, אם יהיו ראיות, להגיש כתב אישם כנגד ראש הממשלה״

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, התארח באירוע של אגודת הידידים של אוניברסיטת תל אביב ו״ליברל״ ואמר כי הפרסומים על כך שיש מחלוקת בין המשטרה לפרקליטות על דרך העבודה ומועד פרסום המסקנות אינם נכונים. יחד עם זאת, אישר מנדלבליט כי ייתכן ויהיו חילוקי דעות בין הצדדים על טיב החומרים – כפי שקורה בכל חקירה.

מנדלבליט: ״כידוע, השבוע הועברו לידי הפרקליטות תיקי החקירה וסיכום המשטרה. החקירות נוהלו לפי הספר, בדיוק באופן המצופה מרשויות החוק, במקצועיות, יצירתיות ותחכום למציאת האמת. אני שומע מידי פעם על פרסומים כאילו קיימות מתיחויות בין המשטרה לפרקליטות. אני מזהה וגם המפכ״ל מזהה את הניסיונות ליצור חיץ ובידול. התביעה והמשטרה עובדים בשיתוף פעולה מצוין. אין איש מעל החוק ואין אדם חסין מפניו. זה לא אומר שאין ביננו חילוקי דעות וגישות שונות בעבודה המשותפת בתיקי החקירה. דעות שונות תמיד היו ותמיד יהיו. צריך להבין שזה הסדר הנכון של הדברים. כך מתנהלות חקירות – גם בתיק זה״.

״כל האמור מתנהל כמעמדה של משטרת ישראל כגוף מקצועי וישר דרך. כולנו חלקים באותה מערכת. מערכת אכיפת החוק חזקה ומלוכדת וללא מורא. מציע להתייחס בספקנות לפרסומים.

״לא חסכנו מאמצים לחיקור דין גם ביבשות שונות. חתמנו גם על הסכם עד מדינה. המשטרה ביצעה החקירה בקצב ראוי ובמסירות רבה. ממצאי החקירה הם המסד העובדתי אשר על בסיסו נקבל בסופו של יום את ההחלטה. פרסום הודעת המשטרה ביום שלישי האחרון נעשה בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה. הדבר נעשה באישורי ובאישור פרקליט המדינה כנדרש וכמקובל. קיימת גם אפשרות כי יידרשו השלמות חקירה בהמשך. זו דרכה של כל חקירה. הדבר נובע מחובתנו המקצועית לברר החשדות ולהוציאן לאור. הפגנות, ציוצים שליוו כל העת את החקירה, לא השפיעו על החקירה ולא ישפיעו בהמשך״.

מנדלבליט הוסיף: ״חוקרי המשטרה ומפקדי וגורמי התביעה פעלו ופועלים כנאמני החוק במדינת ישראל. כל ההחלטות שהתקבלו עד כה ויתקבלו בעתיד יתבססו אך ורק על הראיות והדין. עתה תחל מלאכת לימוד החומרים והאם יש סיכוי סביר להרשעה. הראיות שנאספו יישקלו כל אחת בפני עצמה וכולן יחד. התהליך יתקיים קודם בפרקליטות ת״א ואח״כ בפני פרקליט המדינה שיגבש את מסקנתו הוא ורק לאחר מכן מכלול החומרים יובא להכרעתי שלי״.

״בעת הזאת אינני יודע מה תהיה ההחלטה שתתקבל בסופו של דבר. שום שיקול חיצוני זר לא ישפיע על ההחלטה״, אמר מנדלבליט.

מנדלבליט הוסיף ואמר: ״אני מכיר את ראש הממשלה רק בצד המקצועי ולא בצד החברי. מעולם לא הייתי בביתו בקיסריה. ההיכרות החלה כשהייתי פרקליט צבאי. אני מקצוען, בוודאי שיהיה לי קשה להגיש כנגד כל ראש ממשלה וכנגד שר מכהן כתב אישום. לא תהיה לי שום בעיה מקצועית, אם אלה יהיו הראיות, להגיש כתב אישם כנגד ראש הממשלה. ההחלטה תהיה מקצועית״.