עונשי מאסר לחוליית גנבי מטעי אבוקדו וקיווי שגרמה לחקלאים נזק כלכלי רב - 0404
+

עונשי מאסר לחוליית גנבי מטעי אבוקדו וקיווי שגרמה לחקלאים נזק כלכלי רב

עונשי מאסר נגזרו על חוליית גנבי מטעים שנעצרו לאחר חצי שנה של חקירה.

במשך כחצי שנה חקרו במשמר הגבול של משטרת ישראל מספר אירועי גניבת אבוקדו וקיווי ממטעים בצפון הארץ עד למעצרם של 4 חברי חוליית הגנבים בחודש מרץ 2017 על ידי שוטרי מג"ב.

היום (חמישי) לאחר סיום ההליך המשפטי על ידי פרקליטות מחוז צפון, ניתנו גזרי דין בבית משפט השלום בנצרת כנגד שניים מהחשודים, ביניהם הנאשם המרכזי שהוטל עליו עונש מאסר בפועל של 4.5 שנים. על הנאשם השני הוטל מאסר בפועל של 9 חודשים.

"על בית המשפט להבהיר באמצעות ענישה מחמירה כי הרווח הקל שיעשו עבריינים במסגרת הפשיעה החקלאית יהיה כאין וכאפס לעומת המחיר שישלמו באם יתפסו וזאת לשם הגנה ומתן ביטחון לחקלאים המוציאים בזיעת אפם את לחמם מן האדמה", אמרה שופטת בית המשפט השלום בנצרת, לילי יונג-גפר בדיון מתן גזר הדין.

כאמור מדובר בחוליית גנבי תוצרת להם מיוחסים מספר מקרים של גניבת תוצרת חקלאית ממטעי האבוקדו והקיווי בצפון בחודשים ספטמבר-אוקטובר בשנת 2016. המקרים הביאו לפתיחת חקירה במג"ב, חקירה סמוייה שכללה שימוש באמצעים טכנולוגיים בסיומה ולאחר חצי שנה בה גיבשו במשטרה תשתית ראייתית כנגד העבריינים בוצעו מעצרם של 4 חברי החולייה בחודש מרץ 2017.

לנאשם המרכזי, תושב ראמה בשנות ה-30 לחייו מיוחסים 11 אישומים מתוכם 9 מקרים של גניבת אבוקדו וקיווי במשקל כולל של 1.100 טון אבוקדו ו- 2.120 טון קיווי בשווי כולל של 25,250 ש"ח.

באחת הגניבות בתאריך 07.09.16 גנבו הנאשמים חצי טון אבוקדו מהמטעים ביישוב עמקה, תוצרת אותה מכרו לאחר הגניבה בחנות ירקות ופירות בקריית חיים.

בגניבה נוספת בתאריך 09.09.16 גנבו הנאשמים חצי טון אבוקדו בשווי 3,500 ש"ח, תוצרת שנמכרה לאחר הגניבה לחנות ירקות ופירות בסכנין.

באירוע אחר בתאריך 10.09.16 בדרכם של הנאשמים לביצוע גניבת קיווי במושב שעל שברמת הגולן, היו מעורבים החשודים בתאונת דרכים עם בעל חיים מה שגרם לשיבוש התכניות שלהם ולחזרה על עקבותיהם.

על הנאשם המרכזי נגזר עונש מאסר בפועל של 4.5 שנים, 9 חודשי מאסר על תנאי, 10,000 ש"ח קנס, 25,000 ש"ח פיצוי לכל אחד משני החקלאים ו- 3 שנים של שלילת רישיון מיום השחרור.

לנאשם השני, תושב ראמה בשנות ה-20 לחייו מיוחסים שני אישומים בגין גניבת קיווי במשקל 370 ק"ג בשווי 3,350 ש"ח. כנגדו נגזרו 9 חודשי מאסר בפועל, 13 חודשי מאסר על תנאי ו- 5,000 ש"ח.

כנגד 2 מהנאשמים הנוספים מתקיים הליך משפטי בגין 7 אישומים כנגד אחד מהם ובגין 4 אישומים כנגד החשוד השני.

חלק מהעבירות המיוחסות לנאשמים הן גניבה בנסיבות מיוחדות בצוותא, קשירת קשר לביצוע פשע, הסגת גבול ועוד.

ממשטרת ישראל נמסר כי, ״מדובר בהוכחה נוספת לכך שמשטרת ישראל יחד עם גופי האכיפה הנוספים לרבות הפרקליטות, עושה ותמשיך לעשות ככל שביכולתה למיגור הפשיעה החקלאית תוך הגברת האכיפה וההרתעה בתחום למען ידעו העבריינים שהמשטרה תביא למיצוי הדין עימם״.