ארדן בפנייה רשמית ליועמ״ש: בדוק טענות המפכ״ל בדבר איסוף מידע על חוקרי ראש הממשלה - 0404
+
ארדן בפנייה רשמית ליועמ״ש: בדוק טענות המפכ״ל בדבר איסוף מידע על חוקרי ראש הממשלה דוברות המשטרה

ארדן בפנייה רשמית ליועמ״ש: בדוק טענות המפכ״ל בדבר איסוף מידע על חוקרי ראש הממשלה

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, פנה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, ד״ר אביחי מנדלבליט וביקש כי יפתח מיידית בבדיקת טענות המפכ״ל רוני אלשיך כי חוקרים פרטיים עקבו אחר חוקרי ראש הממשלה בנימין נתניהו בניסיון לאסוף מידע.

במכתבו ליועמ״ש הבהיר ארדן כי פנה למפכ״ל בנושא, אך לא קיבל תשובות במי ובמה המדובר.

ארדן כתב למנדלבליט: ״אני מתכבד לפנות אליך בכדי לבקש שתורה למצות את בדיקת הטענות לפיהן בוצעו מעקבים אחרי חוקרים בכירים של משטרת ישראל, חוקרים שכחלק מתפקידם מעורבים בחקירות ראש הממשלה.

במהלך ראיון בתכנית עובדה אמר מפכ״ל המשטרה כי ישנם אנשים שמסתובבים בסביבת משפחותיהם של חוקרי ראש הממשלה ״כדי לאסוף אינפורמציה על הקצינים. זה אומר, שמתחילים לשאול שאלות על חוקרים במשטרה, להסתובב סביב שכניו ואת זה אנחנו יודעים לומר שזה גורמים שזה מקצועם לצורך העניין… בסוף אנחנו יודעים: מי אלו הגורמים האלה, וככל הנראה מישהו שצריך לשלם להם, ולכן זה מאוד הפריע לנו״.

מדובר באמירה משמעותית ומדאיגה, שצריכה להדיר שינה מעיניו של כל מי ששלטון החוק ועצמאות רשויות האכיפה חשובים לו. כשר לביטחון הפנים וכאיש ציבור הרואה עצמו מופקד על שמירת אמון הציבור במערכת אכיפת החוק, איני יכול להתעלם מהדברים הללו ולעבור עליהם לסדר היום. ניסיון להטיל מורא על חוקרי משטרה העושים את מלאכתם, הנו מעשה שאין להשלים איתו.

בעקבות פרסום הדברים (ולא בפעם הראשונה), מגיעות אלי פניות רבות מן הציבור וכן מחברי הכנסת בכדי לקבל תשובות בעניין מדאיג זה. לכן, ולאור המשמעות הציבורית החמורה והחשש מפגיעה באמון הציבור במשטרה ובמערכת אכיפת החוק בכלל, פניתי למפכ״ל המשטרה על מנת לקבל הבהרות, ובפרט – על מנת להבין האם המידע הקיים בנושא זה נבדק, למשל על ידי בדיקת מקורות המימון של אותם גורמים, זהות שולחיהם ומטרותיהם. המפכ״ל מסר לי שאין באפשרותו לפרט ולעדכן בנושא זה, ולכן איני יכול כיום לתת מענה לסוגיה בעלת חשיבות ציבורית כה משמעותית״.

עוד כתב ארדן: ״לאור האמור לעיל, בהיעדר אפשרות לקבל מידע בנושא ציבורי כה מרכזי, והואיל ואין ברשותי סמכויות בתחום החקירות, אני נאלץ לפנות אליך על מנת שתעשה שימוש בסמכותך ושתורה על מיצוי החקירה בדבר הטענות לניסיונות של גורמים עלומים להתחקות אחר חוקרי ראש הממשלה ולאסוף עליהם מידע.

אני סבור שהשארת נושא זה ״באוויר״ בלא שהציבור יקבל את המידע אשר אכן התרחש – עלולה לפגוע משמעותית באמון הציבור במערכות השלטוניות, ולכן יש לעדכן את הציבור בקשר לבדיקה/חקירה המתנהלת או לא מתנהלת בעניין טענות אלה״.