יוסף ברדא הודח מחברותו במועצת העיר מעלות - 0404
יוסף ברדא הודח מחברותו במועצת העיר מעלות

יוסף ברדא הודח מחברותו במועצת העיר מעלות

חברי המועצה של רשות מקומית נבחרים לכהונתם בהליך דמוקרטי במסגרת הבחירות לרשות המקומית, והם מייצגים את תושבי הרשות המקומית. המועצה הנבחרת מנהלת את ענייני הרשות המקומית בהתאם לסמכויות שהוקנו לה בחקיקה. התכנסות מועצת העיר בתדירות גבוהה והשתתפות חברי המועצה  חיוניים לניהול תקין של ענייני הרשות המקומית, ומתוך כך לממש את חובתם כנבחרי ציבור.

בפקודת העיריות (חוק העיריות) נקבע: "חבר-מועצה שנעדר מישיבות המועצה שלושה חדשים רצופים, או שנעדר משלוש ישיבות רצופות – אם היו בשלושה חדשים פחות משלוש ישיבות -יחדל להיות חבר המועצה, מלבד אם נעדר בגלל מחלה או בגלל שירות בצבא-הגנה לישראל או ברשות המועצה שניתנה מראש, ובתנאי שראש העיריה או הממונה שלח לו הודעה".

העירייה פעלה כדין והתריאה בכתב בפני יוסף ברדא על היעדרותו מ-3 ישיבות מועצת עיר ברצף. למצער, יוסף ברדא לא רק שנעדר מ- 3 ישיבות ברציפות, אלא למעשה כמעט ולא התייצב לשיבות מועצת העיר. בשנת 2017 השתתף רק ב 2 ישיבות מועצת עיר מתוך 9.

מבקר המדינה בדוח שקיים בשנת 2003 (אשר פורסם בשנת 2004 בדוח ביקורת על השלטון המקומי) בדבר אופן ניהולן של ישיבות מועצת העיר ושל ועדות החובה ברשויות המקומיות כותב בין היתר:

"…חבר מועצה של רשות מקומית קיבל עליו בהיבחרו לתרום לניהול ענייני הרשות. הסנקציה שנקבעה בפקודת העיריות ובצו המועצות המקומיות נועדה להעמיד חבר מועצה שאינו פועל כדבעי על חובתו למלא את שליחותו הציבורית, ומן הראוי שראש הרשות המקומית יפעיל, במקרים המתאימים, את הסמכות שהוקנתה לו וידאג שחברי מועצה הנעדרים מישיבותיה ברציפות ימלאו את תפקידם כיאות".

עוד כותב מבקר המדינה בסיכום הדוח: "על ראש הרשות המקומית ועל הממונה על המחוז במשרד הפנים למצות את הסמכויות שהוקנו להם כדי לאכוף על חברי מועצת הרשות להשתתף בסדירות בישיבות המועצה ולהבהיר להם שאם אינם יכולים לעמוד בכך, עליהם לפנות את מקומם לאחרים".

עיריית מעלות אשר מקפידה על כינוס ישיבות מועצת עיר באופן תדיר ומצפה מכלל חברי המועצה להשתתפות פעילה, החליטה לפעול על פי חובתה בחוק ועל פי קביעת מבקר המדינה, שכן לא רק שיוסף ברדא לא קיים את המינימום שדורש החוק, אלא נעדר כדרך קבע מישיבות מועצת העיר. במקום יוסף ברדא, ייכנס למועצת העיר שמעון ביטון.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com