חץ פלדה נדיר חדר את פניו של נתנאל, בניתוח חירום בביה"ח כרמל ניצלו חייו - 0404
+
חץ פלדה נדיר חדר את פניו של נתנאל, בניתוח חירום בביה"ח כרמל ניצלו חייו דוברות בית החולים כרמל

חץ פלדה נדיר חדר את פניו של נתנאל, בניתוח חירום בביה"ח כרמל ניצלו חייו

נתנאל בן ה-28 תושב הצפון לא ידע מאיפה זה הגיע אליו, השוק היה מושלם. חץ פלדה המשמש לצייד כרישים ובעלי חיים גדולים נורה אליו מטווח קצר ישר לכיוון ראשו חדר את הפנים וכמעט הרג אותו.

נתנאל שהיה עם רכבו בצומת חורב החזיק את החץ הארוך שהיה תקוע לו באמצע הפנים מהלחי ויצא מהלסת התחתונה, ורץ במהירות תוך קור רוח מדהים היישר לידיו של האח מלאליק בחדר המיון של ביה"ח כרמל.

מאליק רוחנא כבר 35 שנה משמש כאח אחראי בחדר המיון של כרמל, ועד היום הוא לא זוכר מקרה כזה. "פתאום אני רואה בחור צעיר רץ לעברי כשהוא ומחזיק חץ ענק שתקוע לו בפנים, חשבתי שאנחנו בסרט וזה לא אמיתי מספר מאליק. "הרגשתי איך כל הפה שלי מתמלא בגושי דם גדולים ואני נחנק מספר נתנאל, בקושי עמדתי על הרגליים אבל ידעתי שאני בכרמל ונמצא בידיים הכי טובות שיש".

האח מאליק שהוא במקרה גם צייד חובב זיהה כי מדובר בחץ מאוד מסוכן והטיס את נתנאל לתוך חדר ההלם במיון תוך שהוא מזעיק את כל הצוות המקצועי.

מנהל יחידת פה ולסת של כרמל ד"ר גוסטבו מואיגר שהגיע מיד למקום ביקש להרדים את נתנאל ושלח אותו לביצוע בדיקות סיטי מקיפות בהרדמה.

צילומי הסיטי תלת מימד הדהימו את ד"ר מואיגר והצוות. "ראינו את חץ הפלדה הענק בגודל 60 ס"מ ועובי של 70 מ"מ חודר מלחי ימין עובר את הפה והלסת התחתונה ויוצא החוצה. זה היה פשוט נס איך החץ לא פגע במוח, בעיניים או באיברים קריטיים הנמצאים בראש" עדכן ד"ר מויאגר.

דוברות בית החולים כרמל

אבל כאן לא נגמרה הדרמה. בתחקיר שעשה ד"ר מויגר כדי להוציא את החץ, התברר כי חץ הפלדה מורכב משני חלקים מחוברים בהברגה צמודה. החלק העליו משמש לחדירת החץ לגוף אולם החלק הקדמי אמור להיפתח בתוך גוף החיה אותה צדים, כשהוא נפתח עם חצים קטנים וחדים בצורת פטריה שננעצת ותופסת את החיה צורה שלא נתנת לשחרור. "אם פטריית החיצים היתה נפתחת חלילה, היא היתה קורעת לנתנאל את כל אברי הפנים וכלי הדם הגדולים של הצוואר הסביר ד"ר מויגר. במקרה כזה זה עניין של דקות ספורות עד שהוא היה מדמם למוות ".

בניתוח חירום תפס ד"ר מויגר את פטריית החצים שלא תיפתח ובאמצעות ציוד כירורגי עדין ומדוייק הוא שלף את חץ הפלדה החוצה. "בניתוח ביצענו שחזור מדוייק של כל רצפת הלסת התחתונה תוך שאנו מקפידים לשמור לנתנאל על היכולות לאכול לשתות ולדבר", הסביר ד"ר מויגר.

לאחר ניתוח החירום שערך 3 שעות הועבר נתנאל לחדר ההתאוששות. בתום התאוששות של מספר שעות הוא נבדק שוב ע"י צוות מומחי בית החולים והועלה להמשך טיפול במחלקת א.א.ג של ביה"ח.