אושר לקריאה ראשונה: חברות הסלולר ישלחו הודעה קולית על מועד סיום עסקה לטלפונים שחסומים למסרונים - 0404
אושר לקריאה ראשונה: חברות הסלולר ישלחו הודעה קולית על מועד סיום עסקה לטלפונים שחסומים למסרונים דוברות ועדת הכלכלה

אושר לקריאה ראשונה: חברות הסלולר ישלחו הודעה קולית על מועד סיום עסקה לטלפונים שחסומים למסרונים

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את ההצעה של חברי הכנסת מיכאל מלכיאלי ורועי פולקמן לתקן את חוק הגנת הצרכן ולחייב את חברות הסלולר, בעסקה לתקופה קצובה, להודיע לצרכנים על מועד סיום העסקה גם באמצעות הודעה קולית במידה והטלפון חסום לקבלת מסרונים, 21 יום לפי סיום העסקה. ההצעה משלימה למעשה את התיקון לחוק הגנת הצרכן שאישרה הוועדה לפני כשנתיים, במסגרתו חויבו בעלי עסקים לשלוח לצרכן מסרון  21 יום לפני סיום המועד של עסקה לתקופה קצובה.

בתחילה הציע היוזם, ח"כ מלכיאלי, לחייב את כל העוסקים במשלוח ההודעה הקולית לכל הצרכנים, אולם היו"ר כבל הבהיר כי אין בכוונתו להטיל חובות לא הגיוניות גם על העוסקים וגם על הצרכנים, ואין כוונה שעכשיו ישבו חברות שלמות ויעסיקו אנשים שיבצעו שיחות לכל לקוח. עוד הוסיף היו"ר כבל כי אין כוונה שגם חברות הסלולר יתחילו להקשר לכל מנוי, אלא רק ישלחו הודעה קולית למי שלא מקבל את המסרון, ואמר: "לא נהפוך את האזרחים לחסרי אחריות לגמרי".

ח"כ מלכיאלי הבהיר כי כוונתו היא להחיל את ההצעה רק במקרים בהם הטלפונים של הצרכנים חסומים לקבל מסרונים, כמו טלפונים כשרים, ולחייב רק את חברות הסלולר לבצע זאת שכן חברות הסלולר מקצות את המספרים הכשרים ויודעות בדיוק מי חסום למסרונים ומי לא. ח"כ מלכיאלי הסביר: "חברות הסלולר מוכרות חבילות במחירים נמוכים ל-18 חודשים בד"כ, ולאחר מכן המחיר קופץ. לרוב הצרכנים לא שמים לב להודעה בחשבונית, ומי שלא מקבל מסרון מגלה את זה רק אחרי שהמחיר עלה. לכן מוצע לחייב את חברות הסלולר, שיודעים להגיע אלינו כשהם רוצים, לשלוח גם הודעות למי שלא מקבל את המסרון לפני סיום העסקה". הוא הוסיף כי לנוכח הטענה כי הצעתו המקורית מכבידה על עסקים קטנים, הוא צמצם אותה כך שתחול רק על חברות הסלולר.

ח"כ יעקב אשר אמר כי הצעת החוק הגיע מלחץ ציבורי, של אנשים שלא מקבלים את הסמס או לא משתמשים בו, כמו קשישים למשל, ולא בגלל שהעניין הוא כשר או לא כשר. "תורידו את הכיפה מהעניין הזה ותתעסקו בו בצורה נכונה, כי זו הצעת חוק סופר צרכנית וצריך למצוא את הדרך אל הצרכן ולהודיע לו על סיום העסקה", אמר.

נציג חברת פלאפון, עו"ד רונן לשם, אמר כי אם אכן הצעת החוק תחול רק על המספרים הכשרים, החסומים לקבלת מסרונים, באמצעות משלוח הודעה קולית, לפלאפון אין התנגדות לה. נציג המועצה לצרכנות, הכלכלן גיל ברגפרוינד, אמר כי המועצה תומכת בהצעה לשלוח הודעה קולית לצרכנים שלא יכולים לקבל מסרונים, אך ביקש לוודא שההודעה הקולית תכלול מידע רק על סיום העסקה ולא תהווה שיחת שיווק שתשמש להפעלת לחצים על הצרכן.

כאמור, הוועדה אישרה את ההצעה בתמיכת היו"ר כבל, ח"כ מלכיאלי וח"כ אשר. עוד אושר כי תאגיד שיפר את ההוראה צפוי לעיצום כספי של 22 אלף ש"ח. היו"ר כבל ביקש מהרשות להגנת הצרכן להבהיר, בישיבה הבאה בעת הכנת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית, את מדיניות האכיפה שלה בנושא כדי למנוע מצב שהפרת ההוראה תשתלם לחברות התקשורת.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com