ר.כ שחר הנדסת בטיחות - 0404
+
ר.כ שחר הנדסת בטיחות

ר.כ שחר הנדסת בטיחות

כל מפעל באשר הוא מחויב על פי חוק לעמוד בכול תקנות הבטיחות שקשורות לבטיחות העובדים, טיפול בחומרים מסוכנים, הקמת מערכות ניהול בטיחות ועוד דברים חשובים. בטיחות היא מעל הכול , ושמירה על כללי הבטיחות היא שתשמור עלינו מפני פגיעות שונות ותפחית מאוד את הסיכוי התרחשותן של תאונות במסגרת העבודה.

בטיחות בעבודה הוא שם כולל לכל נושא השמירה על הכללים אשר אמורים להגן עלינו מפגיעות. ישנם עזרים שונים שמתאימים למצבים שונים. בגדי עבודה ייעודיים למשל הם אחד האלמנטים החשובים ביותר. אם העבודה כרוכה בטיפול בחומרים מסוכנים או דליקים, לא מן הנמנע שהעובדים יאלצו להצטייד בבגדים אשר עמידים לחום. בכל מפעל ימונה אדם אשר תפקידו לבחון את מצב הבטיחות ברחבי המפעל, להסיק מסקנות ולפעול לשיפור המצב.

תדרוך בשטח

את העובדים יש להכין מראש לכל סיטואציה אפשרית שעלולה לסכן את חייהם. הם צריכים להכיר את כל הסיכונים ולדעת כיצד לפעול בכל מצב. על נושא הדרכות בטיחות אחראי בדרך כלל אדם אשר עבר את ההכשרה הנדרשת והוא מעביר את כל החומר ואף דואג לריענון מדי זמן מה סביר. אחת לכמה זמן העובדים נדרשים ליום ריענון שיחזיר את הנהלים הישנים לעבודה. לעיתים העובד ישקע בשגרת עבודה ויתחיל לחפף בנושאים מסוימים. השגרה הזו היא האויב הכי גדול ויש להילחם בה בכל דרך אפשרית.

לא משנה באיזה סוג של מפעל מדובר, תמיד ישנם סיכונים מסוימים שיש לקחת אותם בחשבון ולהתכונן אליהם. כאשר מגיע מצב חירום אמתי רק מי שמוכן ומכיר את כל התקנות ידע לפעול נכון ואולי להציל אנשים מפגיעה. בימים כתיקונם הכול הולך כשורה וזה עלול לפתח שאננות אשר היא זו שתביא בסופו של דבר לתאונה.

הממונה על הבטיחות

על מנת להפוך לממונה על הבטיחות יש לעבור קורס הכשרה ולקבל אישור ממשרד התמ"ת. ממונה בטיחות יפעל לקיום כל תהליכי העבודה, הביצוע שלה, בטיחות הציוד והבריאות הכללית של העובדים במפעל. הוא יבטיח עמידה בדרישות של תקנות הבטיחות והבריאות התעסוקתית. לממונה על הבטיחות ישנם כמה יתרונות גדולים וכדאי מאוד שיהי אחד כזה בכל מפעל גדול כקטן.

חלק מהיתרונות הם הפחתת תאונות העבודה באופן דרסטי, מניעה של נזקים הורדת ההפרעות לפעילות המפעל השוטפת, שיפור האקלים הארגוני ויחסי העבודה ובעקבות כל זה חיסכון כלכלי ופחות הפסד ימי עבודה. תקנות הבטיחות בעבודה הקבועות בחוק קובעות שכל חברה אשר מעסיקה יותר מ- 50 עובדים מחויבת להעסיק ממונה בטיחות בעבודה ממונה בטיחות יתמנה על ידי מפקח אזורי בארגון מסוים בשל הסיכונים הרבים הקיימים בו. מקום עבודה/ ארגון הרוצה לעלות את רמת הבטיחות יש לו אפשרות  למנות ממונה בטיחות באופן עצמאי

עובדים על הגובה

אחד התחומים המסוכנים ביותר הינו עבודה בגובה רב. כל מי שעובד בגובה נדרש לעבור הכשרה שתכין אותו לכל המצבים שאליהם הוא עלול להיקלע. הסכנות הטמונות בעבודה בגובה הן רבות, ביניהן נפילה, פציעה ועוד תקלות אפשריות.

קורס עבודה בגובה הוא חובה על כל מי שמבצע עבודה ללא גידור ושבשלה העובד עלול ליפול לעומק שעולה על 2 מטרים, אם העבודה כרוכה בהטיה של הגוף יותר מ45 מעלות מעבר לגדר, מעקה או מדרכה או שמתבצעת מתוך בימה מתרוממת או סל שמיועד להרמת אדם או פיגומים. כל מי שמשתמש בסולם לצורך עבודתו נדרש בקורס ואמור לעבור גם ריענון מדי תקופה מסוימת. שחר הנדסת בטיחות פועלת בתחום הבטיחות ומציעה שירות בתחום ממונה בטיחות למפעלים, יעוץ לטיפול בחומרים מסוכנים. הדרכות בטיחות, בטיחות אש ועוד.

הכתבה נכתבה על ידי חברת אוצר מילים המספקת שירותי ניהול תוכן דיגיטלי לעסקים וחברות.

 

מבזקיםלכל המבזקים