ביוזמת שקד - תוסר רגולציה עודפת על חתימה אלקטרונית - 0404
ביוזמת שקד – תוסר רגולציה עודפת על חתימה אלקטרונית שלמה מור, חדשות 0404

ביוזמת שקד – תוסר רגולציה עודפת על חתימה אלקטרונית

ועדת המדע והטכנולוגיה אישרה אתמול (שלישי) תיקון להצעת חוק חתימה אלקטרונית של שרת המשפטים, איילת שקד.

התיקון שאושר לקראת קריאה שנייה ושלישית, צפוי להסיר חסמים בתחום החתימות האלקטרוניות ולאפשר לשוק האלקטרוני להתפתח. בנוסף, הוא צפוי להביא לשיפור בשירות המקוון שניתן לאזרחים על ידי הממשלה ולצמצם את הצורך בהגעה פיזית למשרדי הממשלה. בכך, הוא גם צפוי לצמצם את הביורוקרטיה הממשלתית.

היה צורך בתיקון החוק הקיים לאור העובדה כי החוק נחקק לפני 17 שנים, בזמן שהחתימות האלקטרוניות עוד היו בתחילת דרכן, תוך התאמתו למציאות הנוכחית.

לפיכך, התיקון קובע כי אין צורך ברכישת כרטיס חכם על מנת לחתום בחתימה אלקטרונית, דבר אשר יצר חסמי נגישות עבור האזרח הקטן, זאת לאור התפתחות הטכנולוגיה בשנים שעברו.

בנוסף, נקבע יתאפש להתאים את סוג החתימה לנסיבות העניין ולמטרות החתימה. כך לדוגמא, בקשות לקבלת שירותים שונים מהממשלה או העברת דיווחים לממשלה, שדורשים חתימה, יוכלו להתבצע גם באמצעות ממשק דיגיטלי באתר של המשרד הממשלתי, שיגשים את מטרות החתימה, ויבטל הלכה למעשה את הצורך בכרטיס חכם שהיה נדרש קודם לכן לשם אימות.

שקד: "התיקון צפוי להסיר את אותו החסם בתחום החתימות האלקטרוניות, שמקשה על מימוש כל האפשרויות הגלומות בעולם האלקטרוני. מאז כניסתי לתפקיד אני עמלה על התאמת השירותים השונים הניתנים לאזרחים לעידן הטכנולוגי המתקדם, תוך הסרת חסמי רגולציה ובירוקרטיה עודפים. זהו צעד נוסף בכיוון. אני מודה לרעות אופק מהמחלקה למשפט אזרחי בייעוץ וחקיקה על הכנת הצעת החוק".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]