כבל, בישיבה לציון יום הגליל: הצפון הוא האזור המוחלש ביותר - הממשלה חייבת לשנות תפיסה ביחס אליו - 0404
כבל, בישיבה לציון יום הגליל: הצפון הוא האזור המוחלש ביותר – הממשלה חייבת לשנות תפיסה ביחס אליו דוברות ועדת הכלכלה

כבל, בישיבה לציון יום הגליל: הצפון הוא האזור המוחלש ביותר – הממשלה חייבת לשנות תפיסה ביחס אליו

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, התכנסה היום (שלישי), לדון ביישום תוכנית הממשלה לחיזוק הצפון, והתמקדה במעקב אחר פיתוח אזורי תעשייה ויצירת מקומות תעסוקה. כבר בפתח הישיבה אמר היו"ר כבל כי הוועדה הקדישה לנושא דיונים רבים, כדי לוודא שהצהרות הממשלה להשקעה של 15 מיליארד שקל בצפון אכן ימומשו. לדבריו, בישיבות הקודמות לא נמצאה התקדמות במימוש ההבטחות ובדיון הזה ביקש לדעת כמה מתוך התקציב אכן נוצל.

הישיבה התקיימה במסגרת ציון יום הגליל בכנסת, ח"כ איתן ברושי, מיוזמי היום, אמר כי השאלה היא אם בשנת 2017 הייתה הגירה שלילית או לא, ואם יש הגירה שלילית הממשלה נכשלה ולפי מה שהוא מבין אכן יש הגירה שלילית. ראש עיריית מעלות תרשיחא, שלמה בוחבוט, אמר כי התוכנית יצאה לדרך ומה שמדאיג אותו זה שהיא תימשך גם ב-2019. עוד הוא ציין כי בצפון נבנות 45 אלף יחידות דיור וכדי לאכלס אותן צריכים כבישים מהירים והגדלת מענקים להקמת תעשייה.

ח"כ חיים ילין אמר כי בפעם האחרונה שהייתה תוכנית של השקעת 17 מיליארד שקל בנגב שמעון פרס היה שר הנגב והגליל, ועד היום מחפשים שם את הכסף. "יש לי טראומה שמדברים על מספרים גדולים ואני לא מצליח להבין מי מטרפד את תוכנית הצפון. אני שומע יותר ויותר צעירים שאין להם איפה לגור ואין להם פרנסה בצפון וזה סימן שהממשלה נכשלה", אמר. ח"כ יעקב פרי הוסיף: "אם בודקים את החלטת הממשלה אז 14 מתוך 15 המיליארד היו צפויים להגיע לצפון גם קודם". ח"כ רועי פולקמן אמר כי האתגר הוא להביא חברות היי-טק וטכנולוגיה לצפון ולהסתכל עליו במבט אזורי.

נציג האוצר, עידו סופר, התייחס לתוכנית ואמר כי הביצוע שלה מתקדם היטב ואת המידע המדויק הוא יעבר לוועדה. סמנכ"לית משרד הכלכלה, מיכל פינק, הוסיפה כי המשרד משקיע ב-2017-2018 900 מיליון שקל בקידום תעסוקה והגיע להבאת 3,200 משרות ישירות.

נציגי ראשי הרשויות מהצפון אמרו כי תכניות לחוד ומציאות לחוד, והלינו על כך שהצעירים עוזבים את הצפון ועוברים לתל אביב. ראש המועצה האזורית חורפייש, מופיד מרעי, הוסיף כי היישובים הלא יהודים לא קיבלו התייחסות בתוכנית. ח"כ איילת נחמיאס ורבין הוסיפה כי המגזר הערבי חייב להיות שותף בתוכניות. לדבריה, ההחמצה הגדולה ביותר בצפון היא התיירות שסובלת מהיעדר פיתוח והשקעה. "אין הרבה אינטל בעולם אז אתם רוצים הרבה אינטל בארץ", שאלה ח"כ נחמיאס ורבין.

היו"ר כבל סיכם ואמר כי אי אפשר להתעלם מהעשייה של הממשלה, אבל הצפון הוא עדיין האזור המוחלש ביותר מבין כל האזורים בישראל, ועדיין מתקיימת בו הגירה שלילית. לדבריו, הממשלה חייבת לשנות את התפיסה ולטפל באזור בראייה כוללת, גם בתקציבים הבאים של 2017-2018.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]