פרקליט המדינה על חקירות נתניהו: ״לא צריכים לקבל החלטותינו ע״פ התקשורת״ - 0404
+
פרקליט המדינה על חקירות נתניהו: ״לא צריכים לקבל החלטותינו ע״פ התקשורת״ חיים צח, לע״מ

פרקליט המדינה על חקירות נתניהו: ״לא צריכים לקבל החלטותינו ע״פ התקשורת״

פרקליט המדינה שי ניצן התייחס בראיון לתכנית "929 פרקים למחשבה" בכאן ב' לדרך קבלת ההחלטות בתיקים רגישים ככלל ולעניין חקירות ראש הממשלה בפרט.

ניצן הבהיר כי ההחלטות יתקבלו רק על פי מה שבאמת מצוי בתיק ולא ע״פ רצונה של התקשורת: "הרעשים הולכם וגוברים. הייתי מעורב גם בחקירות קודמות של ראשי ממשלה. בפרשה הנוכחית יש רעשים מסוגים אחרים, התקשורת היום יותר דומיננטית וטוב שכך. חשוב שתהיה במדינה דמוקרטית תקשורת חזקה וערנית. זה לא אומר שאנחנו צריכים לקבל את החלטותינו ע"פ התקשורת״.

ניצן הוסיף ואמר: ״"בתיקים הבאמת הרגישים מבחינה ציבורית יש רעש גדול. הדרך שבאמצעותה אתה מקבל החלטות שאתה מנסה שהן תהיינה טהורות ונקיות משיקולים חיצוניים כלשהן, שבה אתה מקבל החלטות היא ע"י חינוך.

צריך לעבוד רק ע"פ שיקולים עניינים ולנקות את הרעש. כשאנחנו מקבלים תיק – רק הראיות עומדות לפנינו. אנחנו כביכול פורשים סדין לבן בינינו לבין המפגינים, המצייצים, המתראיינים. חס וחלילה חלילה שתתקבל פה החלטה לפי לחץ בעד אישיות כזו או נגד אישיות כזו זה יהיה אסון מבחינתי. אני חייב לקבל החלטה פלילית רק לפי הראיות ולפי – אם יש עניין לציבור. בראש ובראשונה הראיות משחקות וזה עניין של חינוך. אתה חייב לדעת גם אם יתקפו אותך גם אם ישבחו אותך – אני פה בשביל לעשות עבודה נאמנה כפי שחינכו אותי וכך אנחנו מחנכים״.

ניצן אמר כי ההחלטות הקשות הן כאשר הדעות בפרקליטות חלוקות – בדרך כלל בנושאים מורכבים. בנוסף- ניצן אמר כי איסור "לא תחמוד" המופיע בעשרת הדיברות מגיע לשולחנו רק כשהוא מגיע לעניין המעשי – כלומר לקיחת רכושו של אחר או רכוש של המדינה.