לראשונה מזה עשור בישראל: מחלקה פנימית גריאטרית חדשה תפתח באיכילוב - 0404
+
לראשונה מזה עשור בישראל: מחלקה פנימית גריאטרית חדשה תפתח באיכילוב אילוסטרציה

לראשונה מזה עשור בישראל: מחלקה פנימית גריאטרית חדשה תפתח באיכילוב

לראשונה מזה למעלה מעשור, נפתחת במדינת ישראל, מחלקה פנימית גריאטרית חדשה. המחלקה החדשה תכלול 32 מיטות אשפוז מתוכן 10 מיטות לטיפול פליאטיבי – טיפול תומך לחולים הסובלים ממחלה מסכנת חיים. פתיחת המחלקה צפויה להקל על משך ההמתנה לאשפוז בחדר המיון ולתת עדיפות אשפוזית מהירה יותר לחולים הקשישים.

המחלקה מיועדת לאוכלוסייה הגריאטרית כשגיל הכניסה למטופלים למחלקה הינו 70 ומעלה, פרט לחולים לטיפול פליאטיבי להם אין הגבלת גיל. היא ממוקמת בקומה 9 בבנין הלב על שם סמי עופר ומאובזרת בתנאי מלונאות המתקדמים ביותר ברפואה הציבורית בישראל. עם פתיחת המחלקה, יעמוד המרכז הרפואי איכילוב תל-אביב בראש בתי החולים בישראל עם מספר המחלקות הפנימיות הגדול במדינה – 10 מחלקות! יחד עם 2 המחלקות הגריאטריות הקיימות, ועם תוכנית הזה"ב (התוכנית לזקן המאושפז בבית החולים, הפועלת בסיוע משרד הבריאות, הג'וינט ואש"ל) יינתן גם מענה ייעוצי לחולים קשישים המאושפזים בכל מחלקות בית החולים, ובכך יתוכללו כל היבטי הטיפול בחולה הקשיש המאושפז במרכז הרפואי איכילוב.

לניהול המחלקה מונתה ד"ר יעל אוריון. בתפקידה האחרון שימשה אוריון מנהלת 3 מחלקות לסיעוד מורכב תומך במרכז הרפואי "שהם" בפרדס חנה. בהשכלתה לא פחות מ-4 תתי התמחויות שונות: פנימית, המטולוגיה, רפואה פליאטיבית וגריאטריה. ד"ר אוריון מסבירה כי "הרפואה הגריאטרית משלבת ידע מקצועי, גישה אנושית ועבודה בצוות רב מקצועי. הצוות במחלקה כולל רופאים המומחים בפנימית וגריאטריה, צוות סיעודי איכותי עם גישה גריאטרית וצוות מגוון של מקצועות הבריאות. במחלקה יינתן דגש מיוחד על כבוד האדם והתאמת הטיפול הן למצבו הרפואי של החולה והן לרצונו".

לדברי פרופ' רוני גמזו, מנהל המרכז הרפואי: "עוד עם כניסתי לתפקיד, הנחיתי את הצוות המקצועי שלאנשים אלו, שבנו את הארץ וגידלו אותנו, לא יחסרו משאבים. הביטוי 'הזקנה במסדרון' השתרש מידי בחברה הישראלית והפך להיות חלק מהתרבות האשפוזית שלנו. אסור לנו כחברה ולי כמנהל מוסד רפואי להסכים להמשך אשפוז בתנאים אלו ולקבל אותו כגזירת גורל'. כולי תקווה כי תוספת של מיטות אשפוז נוספות המיועדות רק לקשישים, תאפשר לאנשים שבנו את הארץ שלנו, לא להתאשפז יותר במסדרון או להיות 'מעוכבים' במיון אלא כעת בחדרים חדשים ובתנאי מלונאות הולמים – בדיוק כפי שמגיע להם. אני מאמין כי דמותנו כבית חולים ציבורי נגזרת מההתייחסות שלנו דווקא לחולים הקשים והחלשים ביותר – הטיפול הרפואי בהם המשולב בחמלה ואנושיות – הוא פסגת הרפואה".

המחלקה נבנתה בסיוע תרומה נדיבה של פרופ' רות ואוריאל ארנון.