ועדת הכלכלה אישרה כללים שיסדירו ניתוק מים לעסקים ומפעלים מזהמים - 0404
ועדת הכלכלה אישרה כללים שיסדירו ניתוק מים לעסקים ומפעלים מזהמים 0404

ועדת הכלכלה אישרה כללים שיסדירו ניתוק מים לעסקים ומפעלים מזהמים

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום את כללי רשות המים המסדירים את הליכי ניתוק המים של צרכנים שאינם ביתיים, בהם עסקים ומפעלים בעקבות זיהום משפכים אסורים. בפתח הדיון הזכיר היו"ר כבל כי הוועדה בראשותו הקפידה על כל שכשם שלא מנתקים צרכני מים פרטיים בשל חוב כספי כך יהיה גם במקרה של מפעלים ועסקים, אלא אם מדובר במקרה של זיהום קיצוני והגנה על האינטרס הציבורי. הוא הוסיף כי גם במקרה כזה הניתוק הוא מוצא אחרון ולאחר הליך מסודר ואישור רשות המים.

הכללים שהגישה רשות המים לאישור הוועדה משלימים את כללי ניתוק המים, וההסדרה עוסקים בעיקר בניתוקים משיקולים סביבתיים. הם יאפשרו לרשות המים, בהתאם לתנאים מסוימים, לנתק מים לעסקים ומפעלים בשל אי תשלום חשבון, במקרים של הזרמת שפכים אסורים הגורמים נזק למערכת הביוב, או במקרים בהם עסקים לא מקיימים הוראות למניעת או הסרת מפגעים תברואתיים וסביבתיים ולמניעת נזק ממים או משפכים, וכן למפעלים המסרבים לתאגידים לדגום את שפכיהם.

בדיון היום דנה הוועדה במחלוקת בין התאחדות התעשיינים לרשות המים, באשר לסמכות של תאגיד המים להיכנס למפעלים לצורך ביצוע דיגום לבדיקת הזיהום במים. נציג התאחדות התעשיינים, עו"ד שלו בראנץ, טען כי החוק מחייב תיאום של שבועיים מראש ואמר כי שום קטסטרופה סביבתית לא תקרה אם עמדת ההתאחדות תתקבל. נציג המשרד להגנת הסביבה, דניאל שרון, הבהיר כי אפשר לשנות את איכות המים בתוך דקות, לכן חשוב שלא להודיע מראש על הכוונה לבצע דיגום. עו"ד עומר ורדי מרשות המים אף הוסיף כי הדיגום לא נועד לבצע ניתוק, אלא כדי לקבוע את עלות הטיפול בשפכים ואם התאגיד לא ידע כמה מזוהמים השפכים הוא לא ידע כמה יעלה לטפל בהם. היו"ר כבל סיכם את הנושא ואמר כי נקודת המוצא היא שלא מנתקים מים וכי אמנם צריך להגן על התעשייה, אולם צריך לשמור גם על האינטרס הציבורי ולמנוע זיהום והדבר גובר על האינטרס של התעשיינים. בעקבות זאת הוועדה אישרה את בקשת רשות המים בעניין.

בנוסף לכך אישרה הוועדה תיקון שנועד להחריג מהכללים מקלטים לנשים מוכות, מעונות לנוער בסיכון וכן בסיסי צה"ל המשמשים למגורי חיילים. נציג רשות המים, עו"ד ורדי, הבהיר כי בכל מקרה ניתוק מים הוא מעשה חריג ונעשה רק לאחר שמתגלה זיהום של פי 10 מעל המותר, וגם במקרה כזה לא יהיה ניתוק במקומות בהם מתגוררים אנשים. ההצעה אושרה בתמיכת היו"ר כבל וח"כ חמד עמאר, אולם ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא התנגד ואמר כי למערכת הביטחון יש את היכולת הכלכלית לטפל בכל מפגע, ואם אחרי כמה דיגומים הם לא מסוגלים לטפל בבעיה אז צריך לנתק את המים. כמו כן נקבע כי הכללים יכנסו לתוקף 6 חודשים לאחר פרסומם ברשומות.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]