מערכת התרעה במקרה של צונאמי הותקנה בנמל חיפה - 0404
מערכת התרעה במקרה של צונאמי הותקנה בנמל חיפה משרד הביטחון

מערכת התרעה במקרה של צונאמי הותקנה בנמל חיפה

עבודת מטה משותפת לוועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידת אדמה – רשות חירום לאומית (רח"ל) ועיריית חיפה מיפתה את אזורי ההצפה הפוטנציאליים בעיר חיפה במקרה של צונאמי, וכן את דרכי המילוט לאזורי הכינוס. בהצבת שלטי האזהרה, שיהפכו בקרוב לחלק בלתי נפרד מנוף חופי הים של מדינת ישראל, תצטרף ישראל למדינות אחרות בעולם, כגון: ארה"ב, איטליה, יפן, תאילנד, צ'ילה ועוד, שהכשירו מסלולי מילוט מפני צונאמי, מחופי הים לאזורי כינוס בטוחים.

ביום רביעי (31.1.18) בשעה 13:30, ייערך פוטואופ לחשיפת שלטי האזהרה בהשתתפות ראש עיריית חיפה יונה יהב, מנהל ועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידות אדמה אמיר יהב, ד"ר אלסנדרו אנונזיאטו ממכון המחקר של האיחוד האירופי וד"ר ברק חירות מנכ"ל המכון לחקר ימים ואגמים בישראל. הפוטואופ ייערך ברציף אהרון רוזנפלד 6, חוף בת גלים, חיפה.

ד"ר אלסנדרו אנונסיאטו ממכון המחקר של האיחוד האירופי, ישהה השבוע בישראל לצורך התקנת מערכות למדידת מפלס ים המשמשות כאמצעי התרעה במקרה של צונאמי. ד"ר אנונסיאטו, מנהל יחידת ניהול סיכונים ואסונות במרכז המחקר של האיחוד האירופי, אחראי על פרויקט הצבת מדי מפלס לצורך קבלת התרעה מצונאמי.

ייחודיות פרויקט זה היא עצם השימוש במדי מפלס זולים, אותם ניתן לפרוס בפריסה רחבה ברחבי הים התיכון ובכך לעבות ולשפר את יכולת ההתרעה במקרה של צונאמי. עד כה הותקנו בים התיכון כ- 30 מדי מפלס, כעת מותקנים בישראל 3 מדים. האחד בנמל חיפה, השני בנמל הפחם בחדר והשלישי במרינה הכחולה באשדוד. מדי המפלס הינם תרומה של האיחוד האירופי.

מדי המפלס הם למעשה רדאר המותקן על החוף ופונה כלפי הים. הרדאר מודד באופן רציף את גובה פני הים ומשדר את המידע כל 15 שניות. התקשורת נעשית באמצעות תקשורת סלולארית והרדאר מופעל באמצעות פאנל סולארי כמקור כוח ובכך פועל באופן אוטונומי לחלוטין.

מדידות גובה פני הים מגיעות למרכז של מכון המחקר, למרכזי ההתרעה מצונאמי הפזורים בים התיכון (יוון, טורקיה, צרפת ופורטוגל), למכון לחקר ימים ואגמים בישראל ולמכון הגיאופיסי בישראל.

רשת מדי המפלס היא רשת אזורית, בה ישראל חברה. מדידת שינוי גדול ופתאומי במפלס הים באזור יוון, תוכל לספק לישראל התרעה של כשעה וחצי לפני הגעת גל הצונאמי לחופינו.
לעומת זאת, מדידות במדים המותקנים אצלנו לא יוכלו לספק לנו התרעה, אולם יספקו התרעה למדינות סמוכות, כגון יוון.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]