תגובת בנט לפולין: שיעורי חובה על מעורבות אירופה בזוועות השואה ורצח יהודים - 0404
תגובת בנט לפולין: שיעורי חובה על מעורבות אירופה בזוועות השואה ורצח יהודים לע"מ

תגובת בנט לפולין: שיעורי חובה על מעורבות אירופה בזוועות השואה ורצח יהודים

בעקבות הצעת החוק הפולנית, שר החינוך נפתלי בנט, הורה למנכ״ל משרד החינוך, שמואל אבואב, להקדיש השבוע בבתי הספר שני שיעורים ללימוד השואה, בדגש על מעורבות עמי אירופה בזוועות השואה ושיתוף הפעולה שלהם ברצח יהודים. בעקבות כך, משרד החינוך הפיץ היום (שני) מערך שיעור בנושא "תגובת האוכלוסייה במדינות הכבושות על ידי הנאצים לגורל היהודים בשואה".

מערך השיעור, שגובש בשיתוף עם "יד ושם", מיועד לתלמידי כיתות ז' עד י"ב, ומסייע למורים (מחנכים, מורים להיסטוריה ומורים ביתר המקצועות) להנגיש לתלמידים מידע מהימן בנושא, על רקע הליך החקיקה שמתקיים בימים אלה בפרלמנט הפולני.

מערך השיעור מכיל מגוון הצעות לחומרי למידה רלוונטיים: חומרים מאתר "יד ושם", סרטוני עדויות של ניצולים, מקורות היסטוריים ושאלות לדיון בכיתה. מערך השיעור מאפשר לתלמידים להעמיק בנושא, תוך שימת דגש על העובדות ההיסטוריות והנסיבות שהובילו להירצחם של היהודים בפולין ובכלל בשטחי אירופה המזרחית (לרבות ברית המועצות) באירופה המערבית, בצפון אפריקה ובבלקן.

 בנט: ״עובדה היסטורית היא שפולנים רבים סייעו לרצח יהודים, הלשינו, הסגירו, רצחו בעצמם יהודים בזמן השואה, ואף לאחריה. אכן המושג ״מחנות השמדה פולנים״ אינו מדויק שכן מדובר במחנות השמדה גרמנים על אדמת פולין. אבל, כאמור, אי אפשר להתעלם מהעובדה שיש לא מעט פולנים ששיתפו פעולה עם הנאצים – ועלינו לוודא כי תלמידי ישראל מכירים את המציאות כפי שהתרחשה. את עובדות אלה יש ללמד ולהשריש בדור הצעיר. על כן, הוריתי למערכת החינוך להקדיש שעתיים כבר השבוע ללימוד הנושא״.

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "בתקופת השואה, כ-200,000 מיהודי פולין נרצחו על ידי הפולנים עצמם. תלמידי ישראל צריכים ללמוד ולהכיר עובדה זו, בעיקר עכשיו, על רקע ניסיונות לטשטש עובדות היסטוריות. מערך השיעור שגובש משמש נדבך נוסף עבור מערכת החינוך, בהנחלת סיפורו של העם היהודי".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]