מרגש עד דמעות: בר מצווה בגיל 87 בנשר - 0404
מרגש עד דמעות: בר מצווה בגיל 87 בנשר עליזה יעקב

מרגש עד דמעות: בר מצווה בגיל 87 בנשר

רדיק רייכלין, בן ה-87, ניצול שואה, יליד רוסיה, לא זכה בצעירותו למסיבת בר מצווה. כשהיה בן 13 פרצה לה מלחמת העולם ה-2. אבל החודש, בגיל 87, הנכד שלו, אדם, תלמיד כיתה ו' בבית הספר היסודי "גלילות" בעיר נשר עשה לו הפתעה: הוא, יחד עם חבריו לשכבה חגגו לסבא רדיק בר-מצווה כדת וכדין.

במסגרת פרויקט מיוחד ומרגש של תלמידי כיתות ו' בבי"ס גלילות שבנשר זכו לחגוג עוד ארבעה סבים של תלמידים מכיתה ו' בר מצווה בגילם המתקדם, זאת לאחר שלא זכו לחגוג חגיגה כזו כשהיו בגולה. את הפרויקט המרגש יזמו המורות וחברות הסגל החינוכי: גילה מלכה, רונית גלר ועליזה יעקב, ותלמידי שכבת ו' בבית הספר. "הם אלו שפנו לסיוע והתקשרו לרב בית הכנסת, לחסידי ברסלב ולתורמים נוספים שעזרו בחגיגה", סיפרה מנהלת בית הספר "גלילות", מירב אפלויג.

אפלויג: "במסגרת לימודי נושא העליות ראיינו תלמידי כיתה ו' את בני משפחותיהם ועפ"י נתונים שאספו התחלקו לקבוצות חקר ועניין עפ"י בחירה כמו: קיבוץ מאכלים מעדות שונות, לימוד שירים בשפות שונות, חגיגות בר מצווה, בניית דגמים של חגים שונים בגלות, ועוד. אחת הקבוצות המרגשות חקרה, ראיינה ובדקה סבים שלא זכו לחגוג את חגיגת בר המצווה ממגוון סיבות: פרוץ מלחמת העולם ה-2, כסף, קשיים משפחתיים ועוד".

"החודש זכו סבים אילו לחגוג את בר המצווה עם הנכדים והנכדות שלהם בטקס מרגש בבית הכנסת השכונתי. חגיגת בר המצווה נפתחה בתהלוכה מרגשת אל בית הכנסת שם הניחו הסבים תפילין וחגגו את בר המצווה כדת וכדין בעזרתו של הרב משה קורנט. הנכדים בירכו את הסבים וההתרגשות המשפחתית והקהילתית הייתה גדולה מאוד".

אדם בריגר, תלמיד כיתה ו' שסבו, בן ה-87, רדיק רייכלין, זכה לחגוג בזכותו, את בר המצווה, אמר: "ביום החגיגה כל קרובי המשפחה שלנו הגיעו. כאשר ראיתי את סבא רבא, סבתא ואבא שלי הרגשתי שמחה שסבא עובר טקס מעבר ואבא וסבתא ישמעו את השירים וממש כבר רציתי שהיום יתחיל. רקדנו עם חסידי ברסלב, קפצנו ושמחנו. הלכנו לבית הכנסת. בבית הכנסת עשיתי בר מצווה לסבא שלי . קראתי את הברכה וממש התרגשתי שסבא שלי חוגג בר מצווה. בזכותי, סבא ואבא שלי הניחו תפילין ומרוב התרגשות של סבא הוא התחיל לבכות והרגשתי טוב בלב שהצלחתי לשמח אותו".

 

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]