רשות המים: ״הגשמים של היממה האחרונה ירדו במקומות הנכונים ומיטיבים עם משק המים״ - 0404
רשות המים: ״הגשמים של היממה האחרונה ירדו במקומות הנכונים ומיטיבים עם משק המים״ אפרים טקץ

רשות המים: ״הגשמים של היממה האחרונה ירדו במקומות הנכונים ומיטיבים עם משק המים״

בשורה טובה מרשות המים. לאחר דאגה רבה למשק המים, התברר כי גשמי הברכה הרבים שירדו ביממה אחרונה, ירדו בדיוק במקומות הנכונים וסייעו למשק המים של ארצנו היקרה.

מרשות המים נמסר: ״מרבית הגשמים של אתמול, עם כל הכבוד לכמויות ולשטפונות, לא הועילו ממש למקורות המים, אך ביממה האחרונה חלה תפנית, והגשמים של היממה האחרונה כן ירדו במקומות הנכונים ומיטיבים עם משק המים. יחד עם זאת, החוסרים עדיין עצומים (בשל רצף ארבעת השנים השחונות ומחציתו הראשונה של שנה זו – עד תחילת ינואר)״.

סיכום פרק הגשם מיום ה׳ ועד עתה- משקעים במערכת הארצית:

ב-2 היממות האחרונות ירדו כמויות משקעים גבוהות ביותר, כאשר שיאי הגשם נרשמו בגליל המערבי, הכרמל, החוף הצפוני ואזור מנשה, מראש נקרה וחניתה בצפון (140-130 מ״מ) ועד עין החורש (120 מ״מ). באזורים אלה יסתיים ינואר כולו כגשום משמעותית מהממוצע הרב שנתי לחודש זה (כ-150% ביחס לממוצע, ואף יותר מזה בכרמל והגליל המערבי).

במעלה אגן ההיקוות של הכנרת (גולן וגליל עליון) ירדו כ-100 מ״מ וגם באזור זה עברו כמיות המשקעים בינואר את הממוצע לחודש זה.

באגן ההר (מרכז הארץ) ירדו כמיות נמוכות בהרבה ביממות האחרונות: 20-50 מ״מ אולם שם הכמיות צפויות עוד לגדול ביממה הקרובה.

בשקלול ארצי מסתכמות כמויות המשקעים מתחילת העונה ועד כה בכ-93% ביחס לממוצע העונתי, וכ-50%-55% ביחס לכמות השנתית הכוללת – כך ש״גורל״ החורף הנוכחי תלוי בעיקר בגשמי חודש פברואר.

זרימות בנחלים:
היממה הקודמת התאפיינה בהצפות בערי החוף במרכז הארץ.

היום (שישי) יורדים גשמים בפריסה רחבה בצפון הארץ וכתוצאה מכך חתך הקרקע רווי מים, ומשעות הבוקר אנו רואים זרימות מוגברות בנחלי הכנרת: משושים (20 מ״ק/שניה), דישון (10 מ״ק/קוב), סער, עיון ושניר (כתוצאה מגשמים עזים בלבנון).

בנהר הירדן מגיעה הספיקה בשעות אלו ל-53 מ״ק/שנייה, הספיקה הגבוהה ביותר בשנתיים האחרונות (למרות – וחשוב לציין – כי הזרימה הממוצעת לחודש ינואר בירדן היא כמעט כפולה, 100 מ״ק/שנייה).

הספיקות הגבהות ביותר נרשמות היום בנחלי מנשה (דליה, עדה) ובעיקר בשרון: נחל חדרה ואלכסנדר.

בנחל חדרה נרשמת בשעה זו הספיקה הגבוהה יותר מאז ינואר 2013.

מפלס הכנרת:
מפלס הכנרת עלה מאז יום ה׳ ועד עתה ב-5.5 ס״מ ועומד על רום של 214.10- מ׳.  עקב הזרימות החזקות בנהר הירדן המפלס צפוי להוסיף ולעלות גם ביממה הקרובה. נכון להיום הוא עדיין נמצא 1.1 מטרים *מתחת* לקו האדום התחתון וחסרים לכנרת מלאה 5.30 מטר.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]