יו"ר הכנסת בפרלמנט האירופי בטקס יום השואה: "לעולם לא עוד" - 0404
יו ערוץ הכנסת

יו"ר הכנסת בפרלמנט האירופי בטקס יום השואה: "לעולם לא עוד"

יושב-ראש הכנסת יולי יואל אדלשטיין היה הנואם המרכזי בטקס בפרלמנט האירופי לציון יום השואה הבינלאומי שהתקיים היום (רביעי).

אדלשטיין: "יהודים בבוכום-גרמניה חשו מאוימים והסתירו את יהדותם; בגטבורג-שבדיה נשרף בית כנסת. בווינה, לונדון וברלין – נשמעו קריאות 'מוות ליהודים'. זה לא קרה ב 1933, אלה היו כותרות השנה שחלפה". דברתי כאן לפני מספר שנים ושאלתי 'מה למדנו?' ואני שואל שוב היום את אותה שאלה, 'מה לקח השואה שלמדנו?'"

אדלשטיין פתח את נאומו בנימה אישית בסיפורו של אביו יורי, ניצול שואה, שאמר לו 'אין לי עוד חברי ילדות. כול הילדים שאיתם שיחקתי בילדותי, קבורים כעת בבאבי-יאר' כשייצגתי את ישראל בטקס בבאבי-יאר, לא יכולתי להפסיק לחשוב על הילדים השמחים שפעם שיחקו שם, ועל אבי, היחיד מתוכם, ששרד".

אדלשטיין מתח ביקורת על דו פרצופיות וצביעות בנושא האנטישמיות. "נכון שהרבה נאמר ונלמד, פוליטיקאים, תקשורת ואקדמיה – כולם מגנים אנטישמיות. אנדרטאות ומצבות רבות נבנו. אבל מה באמת למדנו מכול פעולות הזיכרון וההנצחה, אם בתי כנסת ברחבי אירופה חייבים אבטחה 24 שעות ביממה? האם החינוך אפקטיבי כאשר יהודים ברחבי העולם נמנעים מלחבוש כיפה או לענוד מגן דוד מחשש שיותקפו?". אדלשטיין פנה לחברי הפרלמנט האירופי: "הנוכחות שלכם כאן היום באמת ראויה להערכה. אבל מה המסר כשמחבקים את רב הקהילה בהזדהות לאחר פשע שנאה, אך בת בעת מתייחסים לחמאס כאל קול לגיטימי בשיח?".

אדלשטיין המשיך ואמר: "אני ער לכך שמשלחת מכאן, מהפרלמנט האירופי, ביקרה לאחרונה בטהרן. האם הוזכרה שם הכחשת השואה שהפכה לשכיחה בממשל האיראני?  אני בטוח שאיש לא מחה על תערוכת קריקטורות אנטישמיות שעושה שימוש בסטריאוטיפים המזיקים ביותר". כאן הראה יושב ראש הכנסת לנוכחים קריקטורה אנטישמית המציגה את המספר ששה מיליון כמספר בקופה רושמת, "קריקטורה שזכתה בפרס – והמציגה את היהודים כמי שמנסים לעשות רווחים מזוועות השואה. לאנטישמיות לא יכול להיות שום תירוץ. ונחוצה פעולה עקבית וכנה בכול מקום בו האנטישמיות זוקפת את ראשה המכוער".

בחלק האחרון של נאומו התייחס יושב ראש הכנסת להכרזת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על ירושלים כבירת ישראל. "אני עומד כאן בבירת אירופה המאוחדת. אנחנו היהודים שימרנו אלפי שנים את הקשר לבירתנו ירושלים. ואחרי 70 שנות עצמאות ישראל, הכירה בכך גם ארצות הברית. אני מזמין גם אתכם להכיר בירושלים. הצטרפו אליי לביקור בבירתי שמקדישה את עצמה לשיפור הרווחה, טכנולוגיות מתקדמות, ורוממות רוחנית למאמיני כול הדתות".

יושב ראש הכנסת אדלשטיין סיים: "הפרלמנט האירופי הוא השראה לאירופה ולעולם כולו. אנא הפעילו השפעתכם כדי שביחד נוכל להכריז על קץ האנטישמיות ומחויבות לאמרה: לעולם לא עוד".  

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]