לראשונה: בני נוער חיפאים יעלו טקס לציון יום השואה הבינלאומי בקהילה יהודית בסלוניקי - 0404
לראשונה: בני נוער חיפאים יעלו טקס לציון יום השואה הבינלאומי בקהילה יהודית בסלוניקי באדיבות בי"ס רעות

לראשונה: בני נוער חיפאים יעלו טקס לציון יום השואה הבינלאומי בקהילה יהודית בסלוניקי

בני נוער ישראלים מבית הספר רעות לאמנויות חיפה הם שגרירי היצירה הישראלית שייעלו טקס לציון יום השואה הבינלאומי בקהילה היהודית בסלוניקי-יוון ביום שבת 27.1.18.

היום (רביעי), תצא משלחת של 22 תלמידים מבית הספר השש שנתי "רעות" יחד עם מנהלת בית הספר השש שנתי גלית גרנות. התלמידים, ייפגשו ויילמדו על תרבות יהדות המזרח ושואת קהילת יהדות סלוניקי, יחד עם תלמידי בית הספר דה לא סאל ובית הספר למוזיקה מסלוניקי.

התלמידים הסלוניקאים ישתפו את החיפאים בחקר הקהילה היהודית בסלוניקי טרם מלחמת העולם השנייה ולאחריה תוך דגש על פעילותם של חסידי אומות העולם שפעלו להצלת יהודים בסלוניקי. התלמידים החיפאים ישתפו את הסלוניקאים  בתרבות יוצאי סלוניקי החיפאים ששרדו את השואה, עלו לישראל ושמרו על תרבותם בחיפה עיר מגוריהם.

הנהלת בית ספר רעות בחרה להדגיש בשנת ה- 70 למדינת ישראל, למידה וחקר של קהילות יהדות המזרח על מורשתם התרבותית המפוארת. תלמידי התיאטרון והתזמורת השש שנתית יחד, עם חבריהם לשכבת הגיל למדו על התרבות והמורשת המפוארת של יוון ועל הקהילה היהודית שנספתה ברובה בשואה.

התלמידים נפגשו במהלך השנה עם ניצולי שואה מקהילת יהודי סלוניקי ושמעו מפיהם עדויות מרגשות אותן יציגו בטקס המרכזי לציון יום השואה הבינלאומי שיתקיים בבית הספר למוזיקה בסלוניקי בשבת הקרובה ה-29.1.18 בפני קהל רב ונכבדים בהם: ראש עיריית סלוניקי,יאניס בוטאריס, נשיא הקהילה וסגן נשיא הקונגרס היהודי דוד שאלתיאל , ראש הקהילה היהודית חסיד ואליאנה פימה יוונייה חיפאית לשעבר שיזמה עם גרנות את הקשר בין בני נוער ישראלים ויוונים לזיכרון והנצחת שואת יהדות ספרד.

דוד סופר , מהמוסיקאים הבולטים בישראל והמנהל המוסיקלי של התזמורת הסימפונית של בית ספר רעות, ילווה את האנסמבל הייצוגי של ביה"ס יחד עם  מרכזת מגמת המוזיקה ולריה ברוסקין. האנסמבל הכולל 3 זמרות ונגנים במגוון כלים יופיע ב- 3 קונצרטים בסלוניקי . בקונצרטים אלה יבצע האנסנבל ממיטב הרפרטואר הקאמרי כאשר השיא יהיה בערב יום השואה הבין לאומי , בו האנסמבל , יחד עם קבוצת תיאטרון מבית הספר בהנחייתה של חוה אלתר, יעלו את המופע המרכזי הממלכתי בסלוניקי .

במופע יבצע האנסמבל בשילוב תיאטרון עדות שירים בלדינו אותם עיבד דוד סופר במיוחד לאירוע בהם: שיר השירים, הבלדה על מטהאוזן וחכי לי סלוניקי.  כמו כן יבצע האנסמבל את יצירתו של המלחין החיפאי בוריס לונברג – "קדיש" בביצוע ייחודי שעובד גם הוא במיוחד לאירוע זה. תלמידי בית הספר למוסיקה של סלוניקי, יחברו לתלמידי האנסמבל של רעות לאמנויות ויופיעו יחד בטקס לציון יום השואה הבינלאומי.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]