שיא במספר התקריות האנטישמיות בבריטניה: עליה של 78% באלימות פיזית נגד יהודים - 0404
שיא במספר התקריות האנטישמיות בבריטניה: עליה של 78% באלימות פיזית נגד יהודים ויקיפדיה

שיא במספר התקריות האנטישמיות בבריטניה: עליה של 78% באלימות פיזית נגד יהודים

בריטניה מובילה בשנה החולפת עם מספר שיא התקפות אנטישמיות, עם עליה של 78% בתקריות של אלימות פיזית כנגד יהודים, ועליה של 30% במספר המוחלט של התקריות האנטישמיות. בוועדת העלייה והקליטה, דנו היום (שלישי), בדו"ח השנתי בעניין אנטישמיות שמרכז משרד התפוצות.

לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה: "מאז הולדת העם היהודי אנו מתמודדים עם האנטישמיות. היא פושטת ולובשת צורה וחובה להיות גמישים במלחמתנו בה".   

יוגב קרנסטי, מנהל המאבק באנטישמיות במשרד התפוצות הדגיש כי, "מדינת ישראל לא יכולה למנוע את האנטישמיות אך היא צריכה להעמיד כלים למלחמה בה. נרשמת מגמת עלייה גם במספר התקריות האנטישמיות בגרמניה, בשל עליית הימין הקיצוני והניסיון לשכתוב אירועי השואה והפחתת אחריות העם הגרמני לעבר הנאצי.

כמו כן, אנטישמיות מוסלמית בוטה, ומשבר הפליטים הביאו להתחזקות גורמי ימין לאומני בגרמניה ואלה הביאו אתם שיח אנטישמי למערכת הפוליטית. ראש מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" אשר זכתה בהישג גדול של 12.6% מקולות הבוחרים בבחירות שנערכו בספטמבר האחרון, תוך שהיא רוכבת על גלי התסכול ממשבר הפליטים והמצב הכלכלי, מסמלת יותר מכל את ההתעוררות הלאומית בגרמניה.

בצרפת, למרות פעולה ממשלתית נחרצת למניעת תופעת האנטישמיות, במסגרת "התוכנית הממשלתית למאבק בגזענות ואנטישמיות" וירידה בשנה הקודמת במספר התקריות האנטישמיות, נרשמו השנה תקריות אנטישמיות חמורות, כמו רצח שרה חלימי, על ידי צעיר מוסלמי, שפוענח לאחר מעל ששה חודשים של חקירה וסערה ציבורית, הצתת חנויות כשרות בפרבר סמוך לפריז ותקיפת ילדה על ידי מהגר מוסלמי. על פי נתוני המשטרה הצרפתית, אחד מכל שלושה מעשים גזעניים שבגינם הוגשה תלונה בשנת 2016 בצרפת, נעשה נגד יהודים, זאת, בעוד שיהודים מהווים פחות מאחוז מכלל אוכלוסיית צרפת".

קרסנטי ציין כי האסלם הרדיקלי הוא כיום הגורם המרכזי, והמהגרים מהמזה"ת כבר התאקלמו בארצות היעד, ועתה הם מתפנים להפגנות אנטישמיות אלימות, מתקפות על יהודים, בתי ספר ומרכזי קהילות – כשבחלק מהארצות החלו המשטרות והממשלות לטפל ברצינות בתופעה. בארה"ב הימין הקיצוני רואה ביהודים אויב ליברלי ואידאולוגי, ובמזרח אירופה תנועות ימין-לאומני עוסקות בשכתוב ההיסטוריה ובהאדרת רוצחי יהודים. כמו-כן, לדבריו, נמשכת "הברית בין האיסלאם לשמאל הרדיקאלי" בתנועות החרם, "היהודים הליברלים נדרשים לבחור צד: און שאתם בעד ישראל או שאתם במחנה הליברלי". קרסנטי גם ציין את העובדה כי רבים מיהודי הגולה בוחרים להסתיר את שמותיהם היהודיים ברשתות החברתיות.

דניאל אגרנוב, מהמחלקה למאבק באנטישמיות במשרד החוץ, סיפר על כנס בינלאומי בנושא שיתקיים בירשולים בעוד כחודשיים בהשתתפות ראש הממשלה והנשיא התורן של האיחוד האירופי. לדבריו, ביום השואה הקרוב ייחנך אתר הנצחה קבוע במשרד החוץ לדיפלומטים חסידי אומות העולם, שהצילו יהודים בזמן השואה, ותערוכה נודדת בנושא תתקיים אף בפרלמנטים רבים ברחבי העולם.

יגאל פלמור, דובר הסוכנות היהודית, בירך את משרד התפוצות של המקצועיות והמדדים האמפיריים של הדו"ח, והזהיר מזליגת האנטישמיות חזרה לזירה הפוליטית כמו בחלק מארצות אירופה – דבר המחייב דרכי-פעולה חדשות ומקוריות.

לדברי קרול דניאל, מנכ"לית הליגה נגד השמצה, הימין הקיצוני בארה"ב הצליח לאחרונה לגייס במימון-המונים כ-60 אלף דולר, ואילו ח"כ קסניה סבטלובה טענה כי תגובת מדינת וממשלת ישראל היא מועטה מדי להתבטאויות, תקריות והתקפות אנטישמיות בחבר העמים. 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]