חיים טולדנו - "הקדמה הטכנולוגית הפכה לאסון כלכלי עבור הורים רבים" חיים טולדנו - 0404
חיים טולדנו – pixabay.com

חיים טולדנו – "הקדמה הטכנולוגית הפכה לאסון כלכלי עבור הורים רבים" חיים טולדנו

 חיים טולדנו, מנחה סדנאות להדרכה הורית, טוען כי הקדמה ושפע המוצרים הטכנולוגים  הפכו ללא פחות מאסון כלכלי עבור הורים רבים. "העלויות רק הולכות ומאמירות, הילדים נחשפים לאין סוף גירוים והתפתחויות טכנולוגיות חדשות, הורים שלא יודעים לעמוד ולהגיד עד כאן, נמצאים בסחרור כלכלי מסוכן". חיים טולדנו מוסיף "ישנם הורים המאמינים כי אם לא יקנו את המוצר הטכנולוגי החדש שרק יצא ולא משנה אם באמת יש בו צורך, יימצא ילדם בבעיה חברתית".

ויכוחים בדבר רכישות מוצרים בין הורים לילדיהם המתבגרים הינה תופעה שכיחה ומוכרת. העידן הנוכחי מאופיין בקדמה טכנולוגית המביאה עמה שפע של מוצרים חדשנים אשר מתעדכנים בקצב מסחרר. הורים רבים הפונים למרכז חיים טולדנו להדרכה הורית מתארים קושי חדש בו העדר הגבולות של ילדיהם אינו נגמר בכניעה של צעצוע של כמה עשרות שקלים, אלה בהוצאות העלולות לערער את היציבות הכללית של המשפחה. החל מקונסולות משחקים יוקרתיות ועד טלפונים ניידים מתוחכמים.

ההתמודדות אכן קשה, כמעט כל ילד בגילאי העשרה מחזיק ברשותו סלולארי חכם, גם אם אתה כהורה אחראי בטוח שאין זה הזמן הנכון עבור ילדך להחזיק במכשיר, אתה מתקשה לסרב לקנות ולא רק בגלל העלויות הכלכליות, המחשבה שהתקבעה היא שילד ללא מכשיר סלולארי הופך למנותק מכל התרחשות חברתית. "אני נתקל לא מעט בהורים שמודעים לנזק הנוצר בכניעה לכל דרישה חדשה שצצה בתדירות הולכת וגוברת אך אינם מסוגלים להתמודד עם  הבכי, הצעקות והמריבות, הם למעשה מאמינים שהם קונים שקט" אומר  חיים טולדנו, אך גישתם מוטעית ועלולה לגרום לנזק התפתחותי בדרך  בה ילדיהם יתפסו את  המציאות בעתיד.

כשמתעמקים בסיבות המביאות הורים לרכוש מוצרים אלקטרונים בעלויות גבוהות כל כך  מבינים כי במקרים רבים הדבר נובע מרצון לפצות את הילד, "העולם המודרני דורש שעות עבודה ארוכות, הורים חשים כי מגיע לילד לקבל מתנות יקרות ערך כפיצוי על היעדרותם מהבית. ישנם כמובן גם הורים המבקשים לפצות את עצמם על חסכים מתקופת הילדות, כך או כך המחשבה שילד מסכן וצריך לרחם עליו תוביל את הילד לגדול בתחושה תמידית של קורבן אשר נגרם לו עוול.

ילד שמבקש שיקנו לו אינו שונה מילד אחר בן גילו, זהו כמעט תפקידם לבקש, תפקידנו כהורים הוא לחנך, להקנות ערכים,  עם זאת חשוב להיות קשובים, אין להמעיט ולהתעלם מקושי העלול להגיע מהחברה הסובבת את ילדינו. חיים טולדנו   "גמישות מחשבתית והגיון בריא הוא במקרים רבים הפתרון הנכון. על ההורה בתקופה הזאת נדרשת הבנה ויכולת  לזהות מתי מדובר במקרה בו עלינו לעמוד על שלנו ועל קווים שהגדרנו כאדומים גם אם הדבר מלווה בוויכוח וחוסר נעימות .המלצתי היא לנהל שיחות כנות בה יעלו  השיקולים מלווים בהסבר רציונאלי ולא מתנצל מאחורי ההחלטה.

חיים טולדנו, מנחה סדנאות הכנה להורות והדרכת הורים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]