צפו: ״רוכב שמיים״ בפעילות תקיפה בשטח סוריה. סא״ל וייס: ״יכולת לסימון מטרות והכוונת אש ברמה מדוייקת״ - 0404
צילום: דובר צה״ל

צפו: ״רוכב שמיים״ בפעילות תקיפה בשטח סוריה. סא״ל וייס: ״יכולת לסימון מטרות והכוונת אש ברמה מדוייקת״

כוחותינו מחיל התותחנים לא זוכים לקבל את הבמה הראוייה המגיעה להם. פעילותם, יחד עם מזל״ט מסוג ״רוכב שמיים״ מביאה לתוצאות חשובות ויפות בשטח.

צה״ל חשף היום תיעוד מפעילות היחידה החשובה ובין השאר תקיפת מטרות טרור בסוריה לאחר שפצצות מרגמה זלגו לשטחינו. לוחמי ״רוכב שמיים״ מספקים מידע חיוני לכלל הכוחות ובהם לחיל האוויר, לשריון ואף ליחידות השדה וזאת לטובת תקיפת מטרות וקבלת מידע על כוחות אוייב.

״בימים אלה רוכב שמיים מקבל יכולת חדשה לסימון מטרות והכוונת אש ברמה מדוייקת״, אמרה מפקדת יחידת ״רוכב שמיים״, סא״ל רעות רטיג וייס והוסיפה: ״רוכב השמיים יודע לספק תמונה, לסמן מטרה ולהעביר נקודת ציון מדוייקת במילימטרים, אליה ישוגר פגז או כל כלי תקיפה אחר לפגיעה מדוייקת״.

יחידת ״רוכב שמיים״ היא יחידה חדשה יחסית שהוקמה בשנת 2010. בכל צוות ישנם מפקד אחד וארבעה מפעילים. ערכת כלי הטייס כוללת מזל״ט ״רוכב שמיים״, עמדת שליטה והכל נכנס לארבעה תיקי גב גדולים. כיום משרתים ביחידה כ-600 לוחמים, שלאחרונה הוגדרו לוחמי חוד. היחידה פועלת לרוב בצפון, בדרום ובאיו״ש. בשנה האחרונה היו לא מעט דיווחים על נפילות כלי טייס בזמן פעולה. מפקדת היחידה מגלה כי בשנה החולפת נפלו עשרה כלי טייס – כלומר כמעט כלי טייס אחד בחודש. לדבריה, מדובר במסרים שנובעים בעיקר מעייפות החומר של כלי הטייס ובגלל תקלות תקשורת. ״לא מדובר במספרים חריגים ביחס לכמות שעות הטיסה של כלי הטייס״, ציינה סא״ל רעות רטיג וייס. ״כלי הטייס מוגדר על ידי המפעיל בטרם הוא עולה לאוויר – כך שאם הוא מגיע לרום מסויים, הוא מוחק את כל התוכן שלו וכך לא נופל לידי האוייב מידע מסווג״.

לאחרונה משודרג כלי הטייס והוא צפוי לקבל במה נרחבת יותר בפעילות מבצעית בעומק שטח האוייב. וייס: ״כלי הטייס החדשים מקבלים שדרוג משמעותי בגודל טווח הטיסה שלהם. רוכב השמיים יוכל להגיע למקומות רחוקים יותר והמצלמה תוכל לפעול גם ביום וגם בלילה מבלי להחליף עדשות. התקשורת בו תהיה מוצפנת ותהיה אפשרות מאותה יחידה להעלות לאוויר כלי טייס נוסף שידע להתחבר למשימה ובכך לשמר רציפות של שעות ארוכות יותר״. (צילומים: דובר צה״ל).

דובר צה״ל

דובר צה״ל

דובר צה״ל

רוכב שמיים

דובר צה״ל

דובר צה״ל

דובר צה״ל

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]