ח"כ קיש: מתכוון לסיים הכנת ההצעה בנושא הערוצים הייעודיים עד סוף השבוע - 0404
ח 0404

ח"כ קיש: מתכוון לסיים הכנת ההצעה בנושא הערוצים הייעודיים עד סוף השבוע

הוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת הכנסת, בראשות ח"כ יואב קיש, המשיכה היום להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה לתקן את חוק התקשורת ולהסדיר את הערוצים הייעודיים. היו"ר קיש ביקש את התייחסות יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולוויין, יפעת בן חי שגב, לדרישתו מהדיון הקודם לדחות את ישיבת המועצה בנושא הפרות הערוצים הייעודיים. בן חי שגב הודיעה כי במסגרת סמכותה כיו"ר המועצה היא מקבלת את בקשת היו"ר קיש ודוחה את הדיון בעניין הפרות ערוץ 20 וערוץ הלא טי.וי בחודש נוסף. היו"ר קיש הודיע כי בכוונתו לסיים את הליך החקיקה עד יום רביעי השבוע.

כזכור, בדיון הקודם אישרה הוועדה הקלות לערוצים המסחריים וכן קבעה כי תקופת המעבר, במהלכה יוכלו הערוצים הייעודיים להישאר תחת הגדרת ערוץ זעיר ייעודי ולקבל פטור מדמי הפצה בכבלים ובלוויין ומדמי רישיון לרשות השנייה, תעמוד על 5 שנים מיום כניסת החוק לתוקף. לאחר מכן יוכלו הערוצים לבחור במסלול ערוץ מסחרי זעיר, שמשמעותו תשלום דמי הפצה ודמי רישיון מופחתים כפי שיקבע שר התקשורת.

בישיבה היום עסקה הוועדה בנושא הבעלויות הצולבות על ערוץ המוזיקה במהלך תקופת המעבר. היו"ר קיש ביקש את התייחסות הרשות להגבלים עסקיים לנושא עד סוף השבוע, והזכיר כי הוונה היא לאפשר לקשת להחזיק בערוץ גם תחת הרשות השנייה למשך תקופת המעבר, בהתאם לכך שהערוץ ישמור על ייעודו ולא ישדר חדשות או תכניות בענייני היום.

כמו כן דנה הוועדה גם במחויבות של הערוצים המסחריים הגדולים להשקעה בסוגה עילית. כזכור, בישיבה הקודמת נדונה ההצעה של היו"ר קיש לפיה הערוצים יחויבו להשקיע 15% מההכנסות שלהם בסוגה עילית, במקום 17% כיום והמחויבות להפקות חיצוניות תרד מ-65% ל-50%. היום אושרה ההצעה ועלתה לדיון גם החלוקה הפנימית בין הז'אנרים. גם בעניין זה אושרה הצעתו של היו"ר קיש, לקבוע כי הערוצים יחויבו להשקיע 20% בדוקו ו-20% דרמה, ו-60% הנותרים יאפשרו להם גמישות להחליט בעצמם באיזה ז'אנר להשקיע. נציגי השחקנים, העובדים בטלוויזיה ובקולנוע והמפיקים התנגדו לכך. לאחר ההצבעה אמרה יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים, אסנת טרבלסי: "זו מכירת חיסול שלנו".

נושא נוסף שעלה לדיון עסק בחובות העבר של הערוצים הייעודיים והיו"ר קיש ביקש לבדוק האם יש אפשרות למחילה על חובות או פריסת חוב. ח"כ עיסאווי פריג' אמר כי במסגרת ההצעה יוכלו להיכנס ערוצים ייעודיים זעירים חדשים נוספים, כך שלמעשה "היום הלא טי.וי חייבת ב-60-70 מיליון שקל והיא תוכל לסגור את החוב בתמורה לחילוט ערבות של 3 מיליון שקל בלבד והכל נמחק ואז יבוא אחר שיפתח ניו הלא טי.וי בלי שום חובות". ח"כ אחמד טיבי הוסיף: "אם אפשר יהיה להוריד 10 מיליון מתוך חובות של 60-70 מיליון אז אומרים בערבית 'מה הביאה הכלה מהבית של אבא שלה? לא הביאה כלום'. לכן אנחנו צריכים לעשות הכל שההצעה תביא לכך שהם יוצאים בלי משקולות על הרגליים". יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, אמר: "רק שלא יקרה מצב שהניתוח יצליח והחולה ימות. נביא אחלה חוק, אלא שהוא לא מתכתב עם המציאות".

היועצות המשפטיות התנגדו בתוקף למחיקת חובות, והיועצת המשפטית של משרד התקשורת, עו"ד דנה נויפלד, שאלה מה היה קורה אם החוב היה למס הכנסה ולא לשידור. יו"ר מועצת הכבלים, בן חי שגב, אמרה כי "למועצה אין סמכות לפטור מחובות, לכן זעקנו והתחננו לקדם תיקוני חקיקה שיתנו מענה, והנה אנחנו פה". נציגת משרד המשפטים, עו"ד אלידור בליטנר, אמרה: "מחיקת חובות זה דבר מאוד בעייתי ויפגע בשוויון מול מתמודדי עבר ומתמודדים פוטנציאליים". היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד אתי בנדלר, אמרה כי קיבלה ממשרד התקשורת והרשות השנייה מסמך שלא ניתן להפיץ, ממנו עולה שבעבר לא הייתה מחילה על חובות אלא רק פריסה ודחיית חובות. "לא היה ויתור על אף שקל. צריך לחשוב על השפעות הרוחב של זה על כל תחום בחיים, ההשלכות של זה כל כך מסוכנות. לא יכול להיות שהחוק יטיל חובות, אדם יציע אף מעבר לזה במכרז ואח"כ יגיד 'סליחה, טעיתי' ואז יבוא המחוקק או מחורר המשנה או הרגולטור ויבטל את זה רטרואקטיבית. אפשר לשאול איך לפרוס, אבל לבטל חובות עבר יש לזה סכנה תקדימית", אמרה עו"ד בנדלר.

לנוכח הדברים הודיע היו"ר קיש כי הוא מבקש ממשרד התקשורת להגיש לוועדה, לישיבה הבאה, את המתווה שיוכל לאפשר לערוצים הללו להמשיך לפעול בכפוף למגבלות החוקיות, על מנת למנוע מצב שהערוצים הייעודיים יסגרו יום אחרי המעבר. לדבריו, הכוונה היא להבין את מהות החובות ולנסות למצוא הסדר שיאפשר להעבירן להפקות מקומיות.

עוד אישרה היום הוועדה לעדכן את סעיף 5 בחוק הרשות השנייה, הקובע את תפקידי מועצת הרשות. לפי התיקון שאושר נקבע כי תפקידי המועצה יהיו פיקוח על השידורים, הנגשת השידורים לכלל האוכלוסייה, הגנה על קטינים, מניעת שידורים אסורים, עידוד תחרות וכניסת מתחרים חדשים, שמירה על אתיקה בשידורים ופרסומות, הבטחת השקעה בתוכניות סוגה עילית, הפקה מקומית ושידורי חדשות. עוד אושר הליך הגשת הבקשה לרישיון, ולפיו נקבע כי ביום שבו הערוצים הייעודיים יגישו לרשות השנייה בקשה לרישיון יראו זאת כאילו ניתן להם רישיון זמני למשך חצי שנה.

במשך 3 החודשים הראשונים צריכים הערוצים להעביר את כל המידע והמסמכים לרשות, וב-3 החודשים שלאחר מכן תבחר הרשות את המידע. במידה והרשות תבקש מידע נוסף, היא תוכל להאריך את הרישיון לתקופה נוספת שתקבע. בהמשך דנה הוועדה בהפחתת הרגולציה על הערוצים הזעירים, והדיון צפוי להימשך ביום שלישי הקרוב.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]