22 שנים לפטירתו של ישראל אלדד: "אף פעם לא יהיה שלום בין ערבים ליהודים״ - 0404
22 שנים לפטירתו של ישראל אלדד: ניב נבעה

22 שנים לפטירתו של ישראל אלדד: "אף פעם לא יהיה שלום בין ערבים ליהודים״

במסגרת התכנית למחשבה ציונית של תנועת "אם תרצו" התארח הערב (ד') חבר הכנסת לשעבר פרופ' אריה אלדד בהרצאה באוניברסיטת תל אביב.

ההרצאה שחלה ביום פטירתו של אביו, ישראל (שייב) אלדד ז"ל מראשי מחתרת הלח"י, עסקה בסכסוך הישראלי-פלסטיני ונכחו בה עשרות רבות של תומכי "אם תרצו".

התכנית למחשבה ציונית בה התקיימה ההרצאה מתקיימת זו השנה השישית ברציפות בקמפוסים השונים ברחבי הארץ מתוך רצון להעניק לסטודנטים הלומדים במוסדות, מעטפת לאומית-ערכית-ציונית שאינה מתקבלת במסגרת תכניות הלימוד הרגילה.

פרופ' אריה אלדד אמר בהרצאה כי, "כולם רוצים שלום. יש שני עמים שנלחמים על אותה חתיכת ארץ. אנו חושבים שאנו עוסקים בסכסוך טריטוריאלי. ניסיון הפתרון בדרך של חלוקה לא עובד. מדובר במלחמת דת. אם יש התנגשויות בין שני רעיונות סותרים- חלוקה גיאוגרפית אינה פתרון. אף פעם לא יהיה שלום בין יהודים לערבים״.

אלדד הדגיש כי: "שורשי הסכסוך אינם פתירים. סביר להניח שעוד כמה שנים מי שישלוט על מדינת ירדן הם פלשתינים. מדינת ישראל צריכה להחיל את החוק הישראלי מהירדן לים. רק אצלנו יש קשר בין מי שאומר שהוא אינו מוכן לוותר על גרגר מארץ ישראל לבין דת. לנין אמר כי "שום עם לא מוותר על מולדתו הקדושה". לא צריך להיות דתי כדי להיות פטריוט״.

בהתייחסות לפעילותם של חברי הרשימה המשותפת אמר אלדד כי, "פניהם של חברי הרשימה המשותפת היא להחרבת מדינת ישראל. אם חנין זועבי לא הייתה מייצגת את עמדותיה של הערבים הלאומנים במדינת ישראל היא לא הייתה נבחרת. כל עוד תוכניות של שתי מדינות לשני עמים תופסות מקום על שולחן הדיונים ולכאורה הן התוכניות היחידות על השולחן, לא יהיו ערבים בישראל ובירדן שיתמכו בהפיכת ירדן למדינה פלסטינית״.

אלדד סיכם באופטימיות את הרצאתו ואמר כי, "עם של עבדים עלה מתאי הגזים והקים לו מדינה, שאנחנו מסתכלים על מה שקרה כאן ב- 100 השנים האחרונות זהו אנומליה שאין כדוגמתה״.

ניב נבעה

ניב נבעה

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]