הראל ביטוח ופיננסים: "עליה במחירי שכר הדירה וירידה במחירי הדיור" - 0404
הראל ביטוח ופיננסים:

הראל ביטוח ופיננסים: "עליה במחירי שכר הדירה וירידה במחירי הדיור"

מגמה חיובית באינפלציה: לאחר שלוש שנים של אינפלציה שלילית, שנת 2017 הסתיימה באינפלציה חיובית של  0.4 אחוז, התחזית לשנת 2018 עליה של 0.7 אחוז.

מדד המחירים לצרכן לחודש דצמבר עלה ב-0.1 אחוז, מעט מעל לצפי בשל עלייה גבוהה מהערכתנו בסעיף הדיור שהאיץ בחודשים האחרונים (גידול של 2.4% במהלך 2017).

בתחזית ל- 2018 אנו מעריכים שמחירי המוצרים המיובאים צפויים לעלות בקצב גבוה מזה שנרשם בשנתיים האחרונות. בנוסף, תומכים בעליית מחירים גם השפל באבטלה ועליית שכר המינימום היוצרים לחץ לעליית שכר. מנגד, התחזקות השקל והרצון של משרד האוצר להפחית את יוקר המחיה על ידי הפחתת מכסים על מוצרים מיובאים מביאים לכך שלדעתנו, עד לסוף שנת 2018 תגיע האינפלציה בקושי לחלק התחתון של יעד האינפלציה (0.7% בדצמבר 2018).

על פי התחזית הראשונית שלנו; מדד ינואר צפוי לרדת ב-0.4 אחוז (ירידה עונתית במחירי ההלבשה, ההנעלה, הדיור והתרבות בשילוב ירידה קלה במחיר החשמל), ומדד פברואר צפוי לרדת ב-0.1 אחוז (ירידה עונתית במחירי ההלבשה והנסיעות).

 עליה במחירי שכר הדירה וירידה במחירי הדיור. במבט קדימה, להערכתנו, סביר שעלייה מתונה במחירי הדירות תישמר גם ב-2018

מחירי הדירות בבעלות (שאינן במדד המחירים לצרכן) ירדו ב-0.3 אחוז (בין אמצע אוקטובר לאמצע נובמבר) ועלו ב-2.4 אחוזים בלבד ב-12 החודשים האחרונים, קצב מתון בהרבה בהשוואה לחודשים הקודמים.

במבט קדימה, להערכתנו, סביר שעלייה מתונה במחירי הדירות תישמר גם ב-2018, זאת על רקע נתוני מכירת הדירות החדשות, שהתייצבו בחצי השנה האחרונה. נתוני לקיחת המשכנתאות מצביעים על תמונה דומה; בדצמבר סך היקף המשכנתאותהיה גבוה ועמד על כ-5.1 מיליארד ₪, עלייה של כ-8 אחוזים בהשוואה לדצמבר 2016. בנוסף, על רקע המשך העלייה במחירי התשומות לבניה (1.9% בשנת 2017).

נתוני סחר החוץ מקטינים את הלחץ לייסוף השקל

נתוני סחר החוץ לדצמבר היו ברובם חיוביים; אמנם יצוא הסחורות (מנוכה עונתיות, ללא אניות מטוסים ויהלומים), ירד בכ-1 אחוז, אך זאת לאחר עדכון כלפי מעלה של נתוני החודשים הקודמים. יש לציין שנמשכת מגמת התכווצות היצוא בענף התרופות.יבוא הסחורות (אותה הגדרה) עלה ב-4 אחוזים בדצמבר תוך כדי גידול נאה של כ-5 אחוזים ביבוא מוצרי השקעה וחומרי גלם, ושמירה על השיא ביבוא מוצרי צריכה (ללא רכבים), נתונים המעידים על המשך גידול בצריכה הפרטית ואף בהשקעות. הגידול המהיר ביבוא הסחורות מול החולשה ביצוא מצביע על כך שהעודף בחשבון הסחר ממשיך להצטמצם, דבר המקטין את הלחץ לייסוף השקל.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]