כך בוערת מזבלת ענק ערבית במרחק קצר מכביש 5. מדוע המנהל לא עושה דבר? - 0404
כך בוערת מזבלת ענק ערבית במרחק קצר מכביש 5. מדוע המנהל לא עושה דבר? רגבים

כך בוערת מזבלת ענק ערבית במרחק קצר מכביש 5. מדוע המנהל לא עושה דבר?

עשרות אלפי הנוסעים בכביש 5 נתקלים מדי יום בעמוד עשן סמיך שעולה ממזבלה ערבית פיראטית הפועלת במרחק קצר מהכביש המרכזי באיזור. העשן פוגע קשות גם בבריאותם של היישובים הסמוכים.

"יש פה כמויות של עשן נוראי מדי יום, ובמוצאי שבת האחרונה המצב היה בלתי נסבל", מספר זאבי, המתגורר ביישוב רבבה הסמוך. "אין אפשרות אפילו לעמוד מחוץ לבית מרוב סירחון וחלקיקי פיח הנישאים באויר. קשה לנשום ברמה סבירה ואני לא מדבר כלל על חולי אסטמה וילדים, שלהם המצב הזה פשוט מסוכן".

בתנועת רגבים פנו למנהל האזרחי בדרישה לנקוט בהליכי פיקוח ואכיפה כנגד מפעיל המזבלה שזהותו ידועה בוודאות לרשויות. אנשי רגבים גילו לאחרונה כי ערבים פרצו דרך בסמוך לגדר הביטחון של היישוב רבבה. בדיקה העלתה כי פורץ הדרך הוא לא אחר ממפעיל המזבלה שטען בפני המנהל האזרחי, כי לצורך כיבוי השריפה הוא צריך להביא כמויות גדולות של אדמה, והמנהל האזרחי אישרו לו את פריצת הדרך, שבוצעה לכאורה לצורך הבאת אדמה לכיבוי, אך בפועל הפכה למטרד בטחוני.

לאור חוסר האכיפה מצד המנהל עד עתה, שוקל הארגון לפנות להליכים משפטיים.

רגבים

"ההשלכות הסביבתיות של האתרים הבלתי חוקיים לסילוק פסולת חמורות פי כמה וכמה מהמתרחש באתרים המפוקחים", מסביר ישי חמו, מנהל הפעילות של תנועת רגבים באיזור יהודה ושומרון. "נזקים אלו כוללים נזקי נוף, מטרדי ריח, זיהומי אוויר, קרקע ומים, סיכון בהפצת מחלות ושחרור רעלים לאוויר הפתוח. מאות האתרים הבוערים יוצרים כמות עשן עצומה המהווה מטרד משמעותי ליישובים הסמוכים – יהודים כערבים. הנזק האקולוגי הנגרם משריפת הפסולת משתנה בין אתר לאתר, ותלוי בקירבתו לישובים, לכיווני הרוח ולתנאים משתנים".

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון: "חבל שצריך להגיע לכדי עתירות והליכים משפטיים בכדי לקבל את מה שמגיע לנו. הזכות לנשום. אני מצפה מגורמי האכיפה האמונים על עצירת המפגע לעשות את תפקידם ולעצור את המשך פעילות המזבלה במקום. יש דרך לפעול. אין סיבה שתושבי השומרון יצטרכו להמשיך לסבול מפעילות עבריינית שאין מי שעוצר אותה".

יצויין, כי בצפון השומרון פועל אתר "זהארת אל פינג'אן", אתר מרכזי לסילוק פסולת באופן מפוקח ומבוקר, המיועד לשמש את אוכלוסיית אזור שכם, ג'נין, טול כרם וקלקיליה".

בתחילת השנה פרסמה רגבים את דו"ח "סיפור מסריח" המציף את תופעת המזבלות הבלתי חוקיות ביו"ש. על פי המיפוי הראשוני שפורסם בדו"ח, פועלים כיום כ-200 אתרים בלתי מורשים בהם נשרפת פסולת, הפזורים מדרום הר חברון ועד לצפון השומרון, כשליש מהם בשטחי C.

רגבים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]