תקציב הבסיס והפעולות של המשרד להגנת הסביבה לשנת 2019 יגדל בכ-10% - 0404
תקציב הבסיס והפעולות של המשרד להגנת הסביבה לשנת 2019 יגדל בכ-10% המשרד להגנת הסביבה

תקציב הבסיס והפעולות של המשרד להגנת הסביבה לשנת 2019 יגדל בכ-10%

תוקצבו 3 תוכניות לאומיות חדשות בהיקף של יותר מ-150 מיליון ש"ח.

שלוש התוכניות הלאומיות החדשות ל-2019: צמצום ומניעה של זיהום אוויר כתוצאה משריפות בשטחים פתוחים; טיפול במפגעים סביבתיים ביהודה ושומרון וחוצי גבולות; והפיכת ישראל למעצמת טכנולוגיות סביבה

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "אני גאה שגם בתקציב הזה, כמו בתקציב הקודם, הצלחנו לא רק למנוע קיצוצים בתקציב שתכנן משרד האוצר, אלא אף להביא לתוספת דרמטית של התקציבים למשרד להגנת הסביבה – מעל לשליש מגובה התקציב השוטף שלנו. הישג תקציבי זה יאפשר לנו לפתח פרויקטים סביבתיים חשובים לטובת אזרחי ישראל. אני מודה לשר האוצר ולאנשי משרדו על ההבנה, שהשקעה מאסיבית בנושאים הסביבתיים היא צו השעה"

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר: "בשלוש שנים האחרונות הבאנו את המשרד לקדמת הבמה בפעילות הממשלה, תוך השקעה רבה במלחמה בזיהומים וסיכונים סביבתיים, להצלת חיים ושיפור בריאות וצמצום פערים כלכליים חברתיים. תקציב זה הוא המשך לכך. אנחנו מטפלים כיום באינטנסיביות בכל גורמי זיהום האוויר המרכזיים בישראל – תחבורה, אנרגיה ותעשייה – ומוסיפים לראשונה תקצוב לטיפול מערכתי בגורם משמעותי נוסף לזיהום אוויר, שריפות בשטחים פתוחים"

==

המשרד להגנת הסביבה מעדכן כי הושגו הסכמות תקציביות לשנת 2019 מול משרד האוצר, אשר יאפשרו למשרד להוציא אל הפועל שלוש תוכניות לאומיות משמעותיות חדשות להפחתת זיהומים וסיכונים סביבתיים, בתקצוב כולל חדש של למעלה מ-150 מיליון שקל (פירוט בהמשך). בנוסף, תקציב הבסיס והפעולות של המשרד להגנת הסביבה (ללא תוכניות לאומיות) יגדל בכ-10% בשנת 2019 ביחס לשנים 2017-2018 מ-368 מיליון שקל לכ-400 מיליון שקל.

בהמשך להתמקדות המשרד במניעה ובהפחתת זיהומים וסיכונים, ובנוסף להגדלת התקציבים, להלן פירוט התוכניות הלאומיות החדשות, שיתוקצבו בלמעלה מ-150 מיליון שקל לשנת 2019.

1. צמצום ומניעה של זיהום אוויר כתוצאה משריפות בשטחים פתוחים: תוכנית זו תתמקד בהקמת מנגנוני פיקוח ואכיפה מתקדמים, הן של פקחים בשטח והן של יכולות טכנולוגיות. התוכנית תכלול יצירת מתקני תשתית לטיפול בפסולות, ותמריצים כלכליים. זאת, לצורך טיפול ומניעה של מפגע זיהום האוויר שנוצר משריפות של פסולת, ופוגע בבריאות ובאיכות החיים של הציבור.

2. טיפול במפגעים סביבתיים ביהודה ושומרון וחוצי גבולות: תוכנית שמטרתה להסיר מפגעים סביבתיים בתחומי הפסולת, השפכים וזיהום האוויר ולייצר תשתית ארוכת שנים למניעה עתידית של מפגעים אלה – זיהומים בתוך יהודה ושומרון, וכאלה החוצים את הקו הירוק ממזרח וממערב ופוגעים באיכות החיים ובבריאות התושבים הן ביהודה ושומרון והן בשטחה הריבוני של מדינת ישראל.

3. הפיכת ישראל למעצמת טכנולוגיות סביבה: במסגרת תוכנית זו, אשר תהיה בשיתוף פעולה עם רשות החדשות, יקודמו טכנולוגיות סביבתיות ישראליות וכן אתרי ניסוי עבור מיזמי סביבה חדשניים. כל זאת, במטרה להקפיץ את התחום ולפתח טכנולוגיות קלינטק וסביבה כחול-לבן.

אנו מברכים על כך שהאוצר אימץ את עמדתו המקצועית של המשרד להגנת הסביבה לבטל את היטל ההשבחה על מתקני ייצור חשמל מאנרגיה סולארית (PV) המוצבים על גגות מבנים, ובכך יתאפשר לעודד את המשק למעבר לאנרגיה יעילה, נקייה ובריאה.

כמו-כן, אומצה עמדתו המקצועית של המשרד לפיה יש למסות בשיעור גבוה יותר את הפחם והפטקוק (דלק מוצק), כך שהם יהפכו לפחות כדאיים לשימוש לצורכי יצירת אנרגיה עבור המשק הישראלי, כך שתהיה כדאיות כלכלית לשימוש בדלקים נקיים יותר ומזהמים פחות.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]