המבקר: ״הליכודיאדה - תרומה אסורה״. הליכוד נקנס ב-350 אלף ש״ח. קנסות למפלגות נוספות - 0404
המבקר: ״הליכודיאדה – תרומה אסורה״. הליכוד נקנס ב-350 אלף ש״ח. קנסות למפלגות נוספות הליכוד

המבקר: ״הליכודיאדה – תרומה אסורה״. הליכוד נקנס ב-350 אלף ש״ח. קנסות למפלגות נוספות

מבקר המדינה השופט (בדימוס) יוסף חיים שפירא פרסם דו״ח ביקורת בנושא מימון מפלגות.

"דין וחשבון על תוצאות ביקורת החשבונות השוטפים של הסיעות בכנסת ה-20 לתקופה 1.4.15 עד 31.12.15  ולתקופה 1.1.16  עד 31.12.16".

הדוח מתייחס ל-12 מהסיעות בכנסת. לגבי ארבע סיעות נוספות (בל"ד, הבית היהודי, רע"מ ותע"ל),על פי בקשתן וועדת הכספים של הכנסת  –שבידיה הסמכות- אישרה שיוגש דוח במועד אחר.

סיעות שניתן להן דוח שלילי וקנס:

הליכוד תנועה לאומית ליברלית

הסיעה נהנתה מקיום אירוע "הליכודיאדה". האירוע הוצג – תוך שימוש בשמה ובסמליה המובהקים של הסיעה- כאירוע הקשור באופן ישיר ובלעדי עם הסיעה, שתרם להעמקת הקשר בין חברי הסיעה ולחיזוק הזדהותם של נבחרי הציבור מטעמה והתומכים בה .כל זאת בלי שנשאה בהוצאות כלשהן בגין האירוע.

משהסיעה לא נשאה בעלויות האירוע, קבע מבקר המדינה כי בקיום "הליכודיאדה" קיבלה הסיעה תרומה אסורה שאינה עומדת במגבלות הקבועות בחוק.

סכום המימון שנשלל מהסיעה- 350,000 ש"ח.

 

הסתדרות אגודת ישראל בארץ ישראל

התקיימה באוקראינה וועידה לציון 40 שנה להקמת סיעת "שלומי אמונים" במסגרת מפלגת "אגודת ישראל". עלויות הוועידה הסתכמו ב-500,000 ש"ח לפחות, בהתאם לחלוקה הבאה: סך של 200,000 ש"ח מומן מכספי הסיעה; סך נוסף של 200,000 ש"ח מומן על ידי משתתפי האירוע לכיסוי עלויות הטיסות, הלינות והארוחות; ואילו יתרת העלויות מומנה בידי גורמים מסחריים שונים באמצעות מכירת חסויות ופרסומות.

מבקר המדינה קבע כי במימון הוצאות הוועידה בידי גורמים מסחריים יש משום תרומה אסורה לסיעה שאינה עומדת במגבלות הקבועות בחוק.

סכום המימון שנשלל מהסיעה- 150,000 ש"ח.

 

ישראל ביתנו

בכמה מקרים הופקדו דמי חבר במזומן ובמרוכז עבור כמה עשרות ואף כמה מאות אנשים שונים באותו יום ולעיתים אף באותה שעה. עוד נמצא כי אין התאמה בין מספר טופסי ההתפקדות ובין רשימות המתפקדים המצויות בתיקי הסיעה .כמו כן אין התאמה בין הכנסות הסיעה מדמי החבר כפי שנכללו בחשבונותיה לבין רשימות המתפקדים וטופסי ההתפקדות. כך שלא ניתן לזהות מקור חלק מהכנסות הסיעה מדמי חבר. לפיכך לא היה בידי מבקר המדינה לקבוע כי הכנסותיה של הסיעה עמדו במגבלות הקבועות בחוק.

סכום המימון שנשלל מהסיעה- 137,000 ש"ח.

 

יש עתיד בראשות יאיר לפיד

הסיעה לא הקפידה לשמור את כל הפירוטים והאסמכתאות הנוגעים להוצאות שכללה בחשבונותיה בגין כנסים ואירועים ובגין העסקת חלק מנותני השירותים. כמו כן, הסיעה לא כללה בחשבונותיה את שכר עובדי הצוות הפרלמנטרי של הסיעה בכנסת. לפיכך קבע מבקר המדינה כי הסיעה ניהלה את מערכת החשבונות שלה שלא לפי הנחיות מבקר המדינה.

סכום המימון שנשלל מהסיעה- 100,000 ש"ח.

 

התנועה בראשות ציפי לבני

הסיעה לא נתנה ביטוי בחשבונותיה להוצאות בגין השתתפותה בעצרת לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל. מדובר בהוצאות ששולמו מחשבון בנק שבו נותרו כספי מימון ממלכתי שקיבלה הסיעה, עת ייצגה את מפלגת חץ. לפיכך, משהסיעה לא נתנה, בדוח הכספי שלה, ביטוי לכספים שהיו בחשבון הבנק האמור, ולהוצאות ששילמה ממנו למימון חלקה בעצרת, קבע מבקר המדינה כי הסיעה ניהלה את מערכת החשבונות שלה שלא לפי הנחיות מבקר המדינה.

סכום המימון שנשלל מהסיעה- 90,000 ש"ח.

סיעות שניתן להן דוח חיובי:

דגל התורה; האיחוד הלאומי;  העבודה; חד"ש; כולנו;  מרצ; ש"ס.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]