חשיפה לצפון: קריית מוצקין שיאנית מכירת הדירות בישראל ב-2017 - 0404
חשיפה לצפון: קריית מוצקין שיאנית מכירת הדירות בישראל ב-2017 הדמייה וויופוינט

חשיפה לצפון: קריית מוצקין שיאנית מכירת הדירות בישראל ב-2017

קריית מוצקין היא העיר שבה נמכרו הכי הרבה דירות חדשות בישראל במהלך שלושת הרבעונים הראשונים של 2017, אף יותר מהערים הגדולות בישראל – כך עולה מניתוח מכירת הדירות בישראל שביצעה חברת אלדר שיווק על פי נתוני הלמ"ס המתייחסים למכירת דירות חדשות מקבלנים.

במהלך שלושת הרבעונים הראשונים של 2017 נמכרו בקריית מוצקין 1058 דירות, מרביתן כתוצאה מפרויקט מחיר למשתכן בעיר, אך גם ממכירת דירות בשוק החופשי. בתקופה המקבילה ב-2012 נמכרו בעיר 73 דירות בלבד.

קריית מוצקין נחשבת למבוקשת ביותר מבין כל הקריות של מפרץ חיפה כבר שנים ארוכות. שכונת כורדני, או בשמה החדש משכנות האמנים, מהווה את אחת מעתודות הקרקע הגדולות ביותר כיום למגורים באזור הקריות, והיא עתידה להפוך את קריית מוצקין לגדולה ביותר מבניהן, כאשר כבר היום היא מושכת אליה הרבה מאד זוגות צעירים ומשפרי דיור.

לדברי שרה אילין, סמנכ"לית שיווק בחברת שרביב המקימה פרויקט בשכונת משכנות האמנים "בעקבות הפינוי של הבסיס הצבאי כורדני התפנה שטח עצום שייעודו מגורים. בשכונת משכנות האמנים יש שילוב של פרויקטים במסגרת מחיר למשתכן לצד פרויקטים יזמיים רגילים המיועדים לקהל הרחב, וכתוצאה מכך השכונה מושכת ביקושים מכל סוגי הרוכשים".

רוני כהן , מנכ"ל אלדר שיווק מציין כי תוכנית מחיר למשתכן שינתה את מפת הביקושים וכיום ניתן לראות ברשימת הערים שמכרו הכי הרבה דירות גם ערים קטנות יותר שריכזו ביקושים בעיקר בגלל התוכנית הממשלתית. לעומת זאת ישובים שריכזו היקף גדול של מכירות לפני 5 שנים כמו פתח תקוה ונתניה ירדו ברשימת הערים שמכרו הכי הרבה שכן גם היקפי הבנייה בהן ירד. זה נובע בין היתר מכיוון שהמדינה לא משווקת קרקעות באזורי הביקוש אמיתיים. הבעיה המרכזית היא שהירידה במכירות בערים הגדולות אינה נובעת מירידה בביקושים אלא בגלל מחסור בדירות חדשות שצפוי להשפיע בתקופה הקרובה על עליית מחירים באותן ערים. הביקושים באזורי הביקוש נשארו גבוהים רק שהם לא מקבלים מענה. תוכנית מחיר למשתכן נותנת מענה רק לקהל הזכאים אולם משפרי דיור שירצו היום לרכוש דירות בערים גדולות בהן היצע הדירות ירד יתקלו ברמת מחירים גבוהה יותר.

במקום השני בדירוג הערים שבהם נמכרו הכי הרבה דירות חדשות בשלושת הרבעונים הראשונים של 2017 נמצאת תל אביב עם 1021 דירות. תל אביב בולטת במכירת הדירות גם מכיוון שנתונים אלה עדיין לא כוללים מכירות מפרויקט מחיר למשתכן, כמו כן הנתונים לא כוללים רכישת דירות במסגרת קבוצות רכישה. מכירת הדירות החדשות בתל אביב היא בעיקר במסגרת פרויקטי התחדשות עירונית, פרויקטי בוטיק שנבנים ברחבי העיר ומתחמים גדולים שנבנים עם בניה חדשה כגון שרונה/השוק הסיטונאי והגוש הגדול. לדברי אורית גבאי, מאנגל משאבים הבונה פרויקטי פינוי בינוי בשכונת הדר יוסף בתל אביב, ״בשנים הקרובות הבניה החדשה בתל אביב תתמקד בעיקר בפרויקטי פינוי בינוי והתחדשות עירונית, שכן היצע הקרקעות הזמינות לבניה למגורים בעיר הולך ונגמר״.

תל אביב שומרת על מעמדה כאחת הערים עם המכירות בהיקף הגבוה ביותר לאורך השנים, כאשר בתקופה המקבילה ב-2012 נמכרו בה 775 דירות חדשות, כאשר לפניה בדירוג היו אז פתח תקווה עם 951 דירות ונתניה עם 878 דירות חדשות.

לדברי שחר מחט, מבעלי קבוצת ניצן גרופ הבונה מספר פרויקטים בתל אביב "תל אביב תמיד היתה מבוקשת למגורים, והיא ממשיכה למשוך ביקושים רבים למרות שעדיין אין את ההגרלות של מחיר למשתכן. ניתן למצוא בה מגוון רחב במיוחד של דירות – החל ביוקרה, והמשך בהתחדשות ושימור. לצד הביקושים המסורתיים במרכז העיר, יש כיום ביקושים גבוהים לדירות גם בדרום העיר, שם המחירים עדיין נחשבים לסבירים"

בירושלים נמכרו בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה החולפת 1002 דירות זאת לעומת 584 בתקופה המקבילה ב-2012. ברמת גן נמכרו בשלושת הרבעונים הראשונים ב-2017  843 דירות חדשות, לעומת 387 בתקופה המקבילה לפני 5 שנים. ראשון לציון נמצאת במקום החמישי עם מכירות של 825 דירות חדשות, בין היתר גם בפרויקטי מחיר למשתכן, לעומת 529 דירות חדשות שנמכרו בתקופה המקבילה ב-2012.

בקרב ערי השפלה בולטת רחובות עם מכירות של 436 דירות חדשות, בין היתר לאור הפרויקט הגדול של 750 דירות הסטודנטים שבונה בעיר חברת פרי נדל״ן. בנס ציונה נמכרו בתקופה המקבילה ב-2012 220 דירות, יצאה השנה מהרשימה של הערים שמכרו הכי הרבה דירות בגלל שאין כיום בעיר בניה משמעותית חדשה של פרויקטים חדשים וגם אין פרויקטים של מחיר למשתכן.

פרויקטי מחיר למשתכן גם הציבו את ערי הפריפריה בדרום במקומות מכובדים בדירוג, כאשר נתיבות רשמה מכירות בהיקף של 493 דירות (לא היתה בדירוג המקביל ב-2012), ובבאר שבע נמכרו 505 דירות חדשות לעומת 279 דירות בתקופה המקבילה ב-2012.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]