אושרה אסטרטגיית הפסולת החדשה של המשרד להגנת הסביבה בתקצוב של כ-4 מיליארד ש''ח - 0404
אושרה אסטרטגיית הפסולת החדשה של המשרד להגנת הסביבה בתקצוב של כ-4 מיליארד ש אופק גל

אושרה אסטרטגיית הפסולת החדשה של המשרד להגנת הסביבה בתקצוב של כ-4 מיליארד ש"ח

ציון דרך היסטורי: הנהלת קרן הניקיון של המשרד להגנת הסביבה – שחבריה הם נציגי המשרד להגנת הסביבה, משרד האוצר והשלטון המקומי – אישרה אתמול (ראשון), את מסגרת התקציב מקרן הניקיון למימון התכנית האסטרטגית של מדינת ישראל לטיפול בפסולת עד לשנת 2030. מהלך זה יביא לשינוי דרמטי של שוק הפסולת בישראל, וליצירת ודאות ואופק אסטרטגי ומימוני הן לרשויות המקומיות, הן ליזמים והן לציבור הרחב.

מטרת-העל של התוכנית שהציג המשרד להגנת הסביבה היא צמצום ההטמנה, הגברת המחזור והפחתת זיהומים וסיכונים סביבתיים. היעדים של התוכנית הם להביא את מדינת ישראל לכ-26% הטמנת פסולת – בהשוואה לשיעור של 80% כיום – ולייצר מצב שלא תהיה הטמנה ללא מיון; לייעל את שוק הפסולת ולהביא לטיפול אזורי בפסולת; לשפר את השירות לציבור; ולהקים מתקני מיון וטיפול בפסולת בפריסה ארצית – ובהם מתקני מיון מתקדמים, מתקני השבת אנרגיה מפסולת ומתקי טיפול חדשים.

סך כל המימון לתוכנית הפסולת יהיה 3.99 מיליארד ש"ח עד שנת 2030, לפי הפירוט הבא:

מתקנים להשבת אנרגיה: 3 מתקנים בפריסה ארצית, שיטפלו כל אחד ב-1,000-1,500 טון פסולת ביום. תמיכת המשרד תהיה בהיקף של 2.8 מיליארד ש"ח.

הקמת מתקני טיפול בחומר פריק ביולוגי: הקמת 4 מתקנים בפריסה ארצית שיטפלו כל אחד בכ-600 טון פסולת ליום. תמיכת המשרד תהיה בהיקף של 400 מיליון ש"ח.

מתקני מיון: המשרד מתכוון לתמוך בהקמת 6 מתקנים בפריסה ארצית שיטפלו כל אחד ב-1,500 טון פסולת ליום. תמיכת המשרד תהיה בהיקף של 240 מיליון ש"ח.

תמיכה בתהליך המיון: תמיכה במתקני מיון (קיימים וחדשים) בהיקף של 150 מיליון ש"ח.

תמיכה באשכולות פסולת לצורך הפחתת עלויות לרשויות המקומיות: בהיקף מימון כולל של 400 מיליון ש"ח. טיפול אזורי בפסולת משפר שירות ומוזיל עלויות, וכבר החל ב-7 אשכולות ברחבי הארץ.

בחודשים הקרובים ייצא המשרד במכרזים ובקולות קוראים לצורך הוצאה לפועל של תוכנית זו.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]