נתניהו: "אונר"א צריך לעבור מן העולם" - 0404
נתניהו: שלמה מור

נתניהו: "אונר"א צריך לעבור מן העולם"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (ראשון), בפתח ישיבת הממשלה בין היתר לביקורת טראמפ על ארגון אונר"א ולתיירות ישראל.

נתניהו: "אני מסכים לחלוטין עם הביקורת החריפה של הנשיא טראמפ על ארגון אונר"א. אונר"א הוא ארגון שמנציח את בעיית הפליטים הפלסטינים, הוא גם מנציח את הנרטיב של זכות השיבה, כביכול, במטרה לחסל את מדינת ישראל ולכן אונר"א צריך לעבור מן העולם.

זהו גוף שהוקם בנפרד לפני 70 שנה, רק לפליטים הפלסטינים, בשעה שיש את נציבות האו"ם לטיפול בבעיות יתר הפליטים בעולם. כמובן שהדבר הזה יוצר מצב שיש כבר נינים של פליטים שאינם פליטים שמטופלים על ידי אונר"א, ויעברו עוד 70 שנה ויהיו ניני-נינים – ולכן את האבסורד הזה צריך להפסיק.

אני הצעתי הצעה פשוטה, את כספי התמיכה לאונר"א צריך להסב בהדרגה לנציבות האו"ם לפליטים, עם קריטריונים ברורים לתמיכה בפליטות אמתית ולא בפליטות פיקטיבית כפי שהדבר קורה היום תחת אונר"א. את העמדה הזאת הבאתי לתשומת ליבה של ארצות הברית. זו הדרך להעביר את אונר"א מן העולם, ולטפל בבעיות פליטות אמתית, במידה שיוותרו כאלה.

אני מביא היום לממשלה לאישור הקמת צוות שיניע את המהלך להקמת איים מלאכותיים. ישראל היא אחת המדינות הצפופות בעולם, התחזית היא שעד אמצע המאה היא תהיה אולי הצפופה ביותר בעולם.

יש לנו חופים שעליהם יש תשתיות חשובות כמו התפלה, תחנות כוח או תשתיות אחרות. מה שההצעה הזו אמורה לעשות זה להקים ליד חופי ישראל איים מלאכותיים שיקלטו את כל התשתיות הללו, יפנו את החופים ויתנו לנו כמובן עוד שטח.

אני חושב על הדבר הזה כבר מהקדנציה הראשונה שלי כראש ממשלה ב-1996. התחלנו אז פרויקט של איים מלאכותיים והדבר נעצר כתוצאה מהתנגדות של גורמי איכות הסביבה וגם שאלות של היתכנות. מה שקרה מאז, ב-20 השנים שחלפו, זה שהטכנולוגיה של איים מלאכותיים השתנתה והתפתחה מאוד, והיא גם התפתחה במובן של היותה ידידותית יותר לענייני הסביבה. אנחנו יכולים לענות גם על שאלת ההיתכנות הפיננסית, וגם על ההיתכנות האקולוגית. הדבר הזה הוא בהחלט בהישג ידינו.

מדינות אחרות עשו דברים גדולים בעניין הזה, אנחנו לומדים מהן, ולכן הפרויקט הזה הוא פרויקט חזוני חשוב למדינת ישראל.

אני הטלתי את העבודה על פרופ' אבי שמחון, אנחנו מקיימים כבר שורה של דיונים. הצעד הראשון להניע את הקמתם של איים מלכותיים ליד חופי ישראל יעשה היום עם הקמת הצוות.

דבר שלישי, זאת הסקירה של שר התיירות על מצב התיירות המצוין בישראל.

לפני חודשים אחדים קידמנו יחד את התיירת השלושה מיליון מרומניה – והיום יש 3.6 מיליון תיירים. אני מקווה שבשנה הקרובה נעבור תוך כדי השנה את ה-4 מיליון, וזה כמובן שיפור חשוב.

השוק (שוק התיירות) מכניס כסף למדינת ישראל, זה כמו ייצוא. זה נעשה חלק חשוב מהכלכלה שלנו, זה נותן תעסוקה ברמות שונות של האוכלוסיה, מה שהייצוא לא תמיד עושה. לכן אני רואה את זה חשוב גם מבחינה חברתית, גם מבחינה כלכלית וגם מבחינת הסברה – יחסי החוץ שלנו. תיירים שמגיעים הנה יוצאים עם גישה הרבה יותר חיובית למדינת ישראל ומפיצים את הדבר בעולם".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]