מעסיק, דע את זכויות העובדים שלך! - 0404
מעסיק, דע את זכויות העובדים שלך!

מעסיק, דע את זכויות העובדים שלך!

זוכרים את ההתרגשות שאחזה בכם כאשר פתחתם את העסק שלכם? חייכתם לעצמכם, כי מעתה והלאה הבנתם שחייכם עומדים להשתנות וכי אתם הולכים להפוך לאנשים עצמאיים שיכולים לאפשר לעצמם לקנות בגדים, אוכל ואולי גם לחסוך סכומים יפים לעתיד לבוא. אבל כעת, כמעסיקים האם עצרתם מדי פעם לחשוב אילו זכויות מגיעות לעובדים שלכם על פי חוק? מתי בפעם האחרונה בדקתם את עצמכם, שאינכם חלילה עוברים על החוק? החשיבות של אלו כה גבוהה, שכן עמידה בהם מעידה על אמינותכם ומקצועיותכם כמעסיקים.

 עורכים הסכם העסקה

הסכם העסקה הוא חוזה עבודה המוכר לכולנו. ישנן חברות אשר מתעקשות להחתים את העובד על חוזה העבודה הזה כדאי לבטח את עצמן. לפני מועד חתימה על החוזה וכן לפני שהעובד מתחיל לבצע את תפקידו, רצוי לעבור יחד איתו על הטופס, כולל הסעיפים הקטנים הכתובים בו. כך תוכלו לבטח את עצמכם מכל הכיוונים במקרה בו לדוגמא נקודה שסיכמתם יחד עם העובד, לא נרשמה בטופס.

דברים שכדאי לדעת על יחסי עובד-מעביד

יחסי עובד מעביד אינם מתבטאים רק בהסכם אשר נחתם ביניכם ובינם. מבין היחסים האלה ניתן להזכיר את חופש הפעולה שניתן לעובד ואת תחומי פעילותו. לעתים נותן המעביד לעובד חופש פעולה נרחב יחסית, ובמקרים אחרים מגביל את פעולותיו. ניתן לבחון את טיב היחסים בין שני הצדדים באמצעות עריכת מבחנים שונים. לדוגמא, מבחן אשר בוחן את כושר העבודה של העובד, את קצב ההסתגלות שלו לעבודה או את דרך תשלום השכר.

מה עושים כאשר העובד מאבד את כושר העבודה שלו

העובדים שלכם חשופים להרבה מאוד פגיעות אפשריות במהלך יום העבודה שלהם. מסיבה זו, הם מבוטחים בביטוחים מיוחדים אשר דואגים לפצות אותם במקרה של אובדן כושר עבודה. פגיעה פיזית (ולעתים גם נפשית) היא התנסות בלתי נעימה, ואתם כמעסיקים חייבים לדעת מה מגיע לעובדים שלכם במידה ונפגעו, גם מהסיבה שידע הוא כמובן – כוח, ובנוסף לכך תוכלו לסייע להם במידה ואינם מודעים לאלו בעצמם:

על העובד להמציא חוות דעת של רופא תעסוקתי, בייחוד אם מדובר בפגיעה מורכבת.

עובד אשר איבד את כושר העבודה שלו למשך 3 חודשים צריך לפנות לחברת הביטוח לאחר חודשיים מרגע הפציעה ואף לפני כן. אחרת, הביטוח עלול להפחית את גובה הפיצויים או לבטלם כליל.

בתקופת הפציעה חשוב להיזהר מאנשים המתחזים לנציגי חברות ביטוח ואשר מנסים לדלות מהמבוטחים פרטים אישיים.

על העובד לברר היטב מהם הכיסויים בהם הוא מבוטח בפנסיה שלו.

עובדים גם בלילה

עובדים לא מעטים בארץ מועסקים גם בלילה – רופאים , אחיות, תומכים במוקד לתמיכה טכנית, נהגי קטרי רכבת וכדומה. כמעסיקים, עליכם לדעת שלעובדים שלכם ישנן זכויות המגיעות להם על פי חוק בגין עבודת לילה. כך למשל, 7 שעות בעבודה המוגדרת כעבודת לילה נחשבות בתור יום עבודה מלא ומתוגמלות בהתאם.

מקבלים תשלום גם בחג

ישראל היא מדינה ברוכת חגים. מדי פעם בפעם צץ לו ערב ראש השנה, ערב פסח או שבועות ומערער מעט את שגרת העבודה. מכיוון שחגים אלה מצויים בלוח השנה העברי ובהם העובד "נאלץ" שלא לעבוד, הוא זכאי לקבל דמי חגים. כאשר העובד נדרש לעבוד בימי החג עצמם, עליו לקבל שכר גבוה יותר.

המעסיק משמש כהורה לעובד במהלך יום העבודה

זכרו, אם לא תשאפו להכיר ולהתמצא בזכויות העובדים שלכם ובתחום דיני עבודה בכלל , אתם עלולים לגלות יום אחד כי כל הזמן הזה עברתם על החוק. כך שאם יש לכם ספק, או שמא אתם זקוקים לחידוד הנושא, תוכלו לפנות לכתב העת הדיגיטלי אוטוריטה ולקבל את כל המידע הנחוץ לכם כמנהלים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]