כוננות סופה בעיריית חיפה - 0404
כוננות סופה בעיריית חיפה 0404

כוננות סופה בעיריית חיפה

מטה החירום של עיריית חיפה, בראשותו של ראש מנהל התפעול דוד לוריא, התכנס הבוקר לישיבת תאום והיערכות בין גורמי החירום ויחידות העירייה הביצועיות לקראת מזג האוויר הסוער הצפוי בסוף השבוע.

המטה, נערך על פי תחזית מעודכנת של השירות המטראולוגי, כאשר תחילת הסערה צפויה להתחיל מחר (חמישי) ותגיע לשיאה ביום שישי בו צפויים ממטרים כבדים   מלווים בסופות רעמים, רוחות עזות וגלים גבוהים שיגיעו עד  8 מטרים וסכנת שיטפונות. במהלך הסופה צפויים לרדת בחיפה משקעים כבדים בפרקי זמן קצרים ורוחות של  50 קמ"ש עם משבי רוח שיגיעו עד  80 קמ"ש.

סכנת ההצפות מתגברת בשל השריפה הגדולה שכילתה בחיפה אלפי דונמים של חורש ועצים ששימשו גורם מייצב ומנעו הדרדרות אבנים וסחף לכבישים סחף. כמו כן מתגבר החשש מפני הצפות לאור העובדה כי במהלך הימים האחרונים ירדו בחיפה עשרות מ"מ גשם והאדמה הרוויה לא תוכל לספוג את כמויות המים הנוספות שצפויות לרדת בפרקי זמן קצרים.

על רקע תחזית זו נערכות יחידות המטה העירוניות לטיפול בהצפות וחסימת כבישים ופינוי מכשולים כגון: עצים, עמודי תאורה, שלטים ורמזורים שעלולים לעוף כתוצאה ממשבי הרוח העזים.  לצורך כך, הועמדו בכוננות כלים מכניים הנדסיים, לפינוי סחף ופתיחת צירי תנועה, מסורים חשמליים הותקנו על גבי מנופים לחיתוך מהיר של עצים ומשאבות ומכליות. בנוסף, הועמדו בכוננות משאבות, ומכליות שיתנו מענה במקרה של הצפות מבנים וכבישים, פריצת ביוב כתוצאה מחדירת גשמים, וחסימות פתחי ניקוז.

שירותי הרווחה נערכים בצוותים מתוגברים אשר ייתנו סיוע לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים [קשישים ואנשים בעלי נכויות]. כמו כן נערך האגף לפתיחת מרכזי קליטה אליהם יופנו ושבים שבתיהם יוצפו. עובדים סוציאליים יסיירו ברחובות ויאתרו דרי רחוב במטרה לשכנעם להגיע לדיור מוגן ולא להישאר חשופים לקור.

תורנים מיוחדים יפקחו על הנעשה באזורים בהם סכנת ההצפות גדולה יותר ועל מנת למנוע כניסת כלי רכב לכבישים שיוצפו. כמו כן נקבעו כוננים שיטפלו במכסים של מערכות הניקוז שלא יעמדו בלחצים הנובעים מהזרימה המוגברת. המוקד העירוני 106 יופעל במתכונת מתוגברת עם מספר גדול של מוקדנים, שיעבירו את פניות התושבים לטיפול צוותי הפעולה.

עיריית חיפה פונה לתושבים להיערך מבעוד מועד לסופה, לנקות תאי ניקוז מים בחצרות ומרזבים על גגות, לגזום עצים וענפים בגינות פרטיות בסמיכות לכבלים, לחזק דודי שמש, סככות וחפצים אחרים כגון עציצים, אדניות על גגות ומרפסות ולהתרחק ככל הניתן במהלך הסופה מעצים, עמודים וחפצים אחרים העלולים לעוף כתוצאה מהרוחות החזקות.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]