קריית חינוך חדשה ממוגנת תוקם במועצה האזורית אשכול - 0404
קריית חינוך חדשה ממוגנת תוקם במועצה האזורית אשכול מרש אדריכלים

קריית חינוך חדשה ממוגנת תוקם במועצה האזורית אשכול

משרד מרש אדריכלים תכנן עבור המועצה האזורית אשכול קריית חינוך חדשה שתכיל 3 בתי ספר יסודיים, מתוכם 2 חדשים ואחד קיים, וכן מבנה רב תכליתי. שטח המבנים הכולל בקריית החינוך הוא כ-7,000 מ"ר. התכנית שלוותה על ידי צוות היגוי מטעם המועצה בראשות ראש המועצה ומהנדס המועצה מאושרת על ידי משרד החינוך. העבודות יחלו בתחילת 2018 והאכלוס צפוי בספטמבר 2019.

כל שתי שכבות גיל יהיו במבנה משותף, כאשר לכל שכבת גיל יהיה מבנה שיכיל חללים לימודיים בהיררכיות שונות קרי: חצר משותפת, חלל שכבתי וחצר כיתתית. כל חלקי המבנים ממוגנים לפי הנחיות פיקוד העורף ליישובי העוטף.

לדברי האדריכל רם מרש, הבעלים של משרד מרש אדריכלים שתכנן את קריית החינוך "הקריה מתוכננת כחדשנית, ובהתאם לכך תוכננו הכיתות, החללים המשותפים והחצר. החדשנות באה לידי ביטוי ב"יציאה" מהמסגרות המקובלות של כיתות האם ומעברים חסרי שימוש בין הכיתות. החללים המשותפים, הכיתות והחצרות מתוכננים באופן שיאפשרו מגוון שלם של פעילויות יחידניות/קבוצתיות קטנות וקבוצתיות יותר גדולות לפי נושאים ולאו דווקא לפי גילאים. כך מבנה בית הספר המסורתי, הבנוי מבחינה מבנית לפי המסורת, יקבל ביטוי חללי עיצובי שונה/מאתגר ותומך בלימוד חדשני דיפרנציאלי. האתגר מבחינתי היה לתכנן מבנה חדשני ועכשווי כאמור, למרות מגבלות המיגון".

בניגוד למבנים חשוכים וקלסטרופוביים שתכנונם מוכתב על ידי המיגון, התכנון הנוכחי יצר איכויות אחרות, תוך הכנסת אור לחללים המוגנים באמצעים שונים ויצירת מרחבים משותפים פתוחים ככל שניתן. תוספת שטחי הבניה בגין המיגון וההוראה החדשנית אפשרה יצירת מרחבי לימוד משותפים אלטרנטיביים. המשמעות היא שבמקום שהחללים בין הכיתות ישמשו למשחק ומעבר, הם ישמשו כמרחבי לימוד ועיסוק נוספים על אלה הקיימים בכיתות והתפר בינם לבין הכיתות יהיה שימושי ולא כפי הנהוג בעבר- קיר ודלת.  הצמדת המבנה הרב תכליתי שבנוי כמגרש משחקים לימודי עם מרחב תלת ממדי יוצר את הערך המוסף לקריה כולה. כך יינתן מענה לכל יחיד וקבוצה באופן דיפרנציאלי.

על אף חדשנותו, התכנון של הקריה משמר את האופי הכפרי של האזור. המבנים החד קומתיים, היושבים על ציר ראשי וביניהם סמטאות, טבולים בירק עם שטחי גינון משותפים לרווחת הילדים, לרבות מתקני ספורט מגוונים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]