רופא, אחות ומלווה רוחנית: המכון ההמטולוגי בבית החולים רמב"ם מוביל תפיסת טיפול חדשה - 0404
רופא, אחות ומלווה רוחנית: המכון ההמטולוגי בבית החולים רמב דוברות בית החולים רמב"ם

רופא, אחות ומלווה רוחנית: המכון ההמטולוגי בבית החולים רמב"ם מוביל תפיסת טיפול חדשה

בית החולים רמב"ם מוביל תפיסת טיפול חדשה, לפיה תרופות וטיפולים נותנים מענה למחלות המטולוגיות רבות, אך לא תמיד עונים על צרכיו הרגשיים של המטופל בזמן שהוא נלחם על חייו. כדי להחזיר את השליטה על ניהול המחלה לידיו של המטופל, שילב צוות המערך ההמטולוגי בבית החולים מלווה רוחנית מוסמכת במסגרת הטיפול.

שלב הטיפול במחלות המטולוגיות הוא שלב לא פשוט עבור המטופלים, וכרוך באתגרים ובהתמודדות פיזית, נפשית ורגשית עם המחלה. מפאת המורכבות, פעמים רבות המטופל זקוק לכלים נוספים כדי להתמודד עם מצבו וכדי לקבל את ההחלטות המתאימות לו בתהליך. בבית החולים רמב"ם, מעבר לצוות הרפואי והסיעודי, העושים עבודת קודש עם המטופלים, פועל צוות רב מקצועי נוסף, הכולל בתוכו מלווה רוחנית.

וואוקלינה גיל, מלווה רוחנית מוסמכת הפועלת במערך: "אחרי שהאינטראקציה עם הרופא מסתיימת, המטופל מתחיל תהליך פנימי ורגשי של עיבוד. מבחינת הרופא ישנה תוכנית עבודה והוא מתקדם עם אישורי התרופות, תיאום התורים לבדיקות ותחילת הטיפול, הוא מכוון מטרה. לעיתים רבות המטופל מהסס לחלוק את הפחדים שלו עם הרופא או עם בני משפחה ואנשים קרובים אליו. בליווי הרוחני, נוצר מרחב שבו המטופל מסוגל להתחבר לעצמו ולמשאביו הרוחניים שיסייעו לו להתמודד עם כל מה שחווה".

באמצעות שיחות ופעילות מותאמת אישית שמקיימת גיל עם המטופלים, היא מסייעת  להם למצוא כלים פנימיים ולהתחבר אל רגשותיהם, כדי שיהיו מסוגלים לשתף בתחושותיהם את האנשים המשמעותיים להם וכדי שיוכלו להביע את עצמם ואת הרצונות שלהם ללא חשש. במקביל, ובאישורו של המטופל, היא מעבירה את המסרים לרופא המטפל ומאפשרת לשניים לבנות גשר להבנה הדדית בין תפיסות הטיפול, לצרכיו הרגשיים של המטופל. כשהוא מצויד במידע הזה, חוזר הרופא למטופל, והשניים בונים יחד תוכנית טיפול שנותנת מענה לכל הצדדים.

ד"ר ישי עופרן, מנהל אשפוז המטולוגי ומנהל שירות טיפול בלוקמיות במערך ההמטולוגי בבית החולים רמב"ם, מסביר: "אנחנו רואים איך התהליך הזה משפיע לטובה על ההתמודדות של המטופלים. נוצר מימד נוסף לתקשורת בין הרופא למטופל והתהליך גורם לזה שהם מפתחים מודעות גבוהה לגבי עצמם והמקום שבו הם נמצאים ואף יכולים לבטא את עצמם בצורה טובה יותר ולבחור בחירות מדויקות יותר עבורם".

לדבריו של ד"ר עופרן, לתהליך הזה יש משמעות גדולה גם כאשר מדובר במצב סופני וגם כאשר הולכים למסלול של מלחמה על החיים: "במקום כל כך רגיש וקשה, אנחנו מחזירים את השליטה על הסיטואציה לידיים של המטופלים. זאת המשמעות של להעמיד את המטופל במרכז".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]