עליה של כ-70% באירועים אנטישמיים בארה"ב בשנה האחרונה - 0404
עליה של כ-70% באירועים אנטישמיים בארה ויקיפדיה

עליה של כ-70% באירועים אנטישמיים בארה"ב בשנה האחרונה

בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, הוצג היום (שני), הדו"ח של הליגה נגד השמצה, הסוקר את ההתקפות האנטישמיות בארה"ב, בשלושת-רבעי השנה האחרונה. יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה הדגיש כי כיום האנטישמיות החדשה מתחפשת לאנטי-ישראליות, וביקורת על מדיניות הממשלה מכסה על חרם על תוצרת ישראלית.

קרול נוריאל, מנכ"לית הליגה נגד השמצה הדגישה כי אירועים רבים לא מדווחים, כי הנפגעים חוששים להתלונן, או בגלל בעייתיות לזהות את ההתקפה או הפגיעה כאנטישמית. לדבריה, מספר ההתקפות האנטישמיות עולה בצורה ברורה וחדה. התנכלות והשחתת רכוש יהודי הולכת וצוברת תאוצה בקמפוסים אקדמאיים בארה"ב. היא ציינה כי בין ה-1 בינואר ל-30 בספטמבר אירעו 1,299 תקריות אנטישמיות ברחבי ארצות הברית, לרבות התקפות פיזיות, השחתת רכוש וכן מתקפות על מוסדות יהודיים. המספר הכולל של התקריות מהווה עלייה של 67% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, בשנת 2016, וכבר גבוה מסך התקריות שדווחו במהלך השנה שעברה כולה. מתוך התקריות שדווחו, נרשם מספר מדאיג ביותר של התנכלויות והשחתת רכוש על רקע אנטישמי בבתי ספר ובקמפוסים של מכללות ברחבי ארה"ב.

לדברי נוריאל בנוסף, באותה תקופה אירעו 703 מקרים של התנכלויות, 162 איומים על פצצות נגד מוסדות יהודיים, 584 מקרים של השחתת רכוש, לרבות 52 נגד מוסדות יהודיים ו-12 התקפות פיזיות. התקריות הללו אירעו ברחבי ארה"ב, אך המדינות שבהן מתרחש המספר הרב ביותר של תקריות הן בדרך כלל אלה שבהן האוכלוסייה היהודית הגדולה ביותר כניו יורק (267 תקריות), קליפורניה (197), מסצ'וסטס (117), פלורידה (69) ופנסילבניה (58).

בקיץ תיעדה הליגה נגד השמצה "אירוע על" שנראה רק לעתים רחוקות בארה"ב: מצעד הימין הקיצוני בעיר שרלוטסוויל שבווירג'יניה, שכלל ביטויים אלימים של אנטישמיות וגזענות, לרבות הנפה של דגלים עם צלבי קרס, קריאה של סיסמאות כגון "היהודים לא יחליפו אותנו!" וביטויים אנטישמיים אחרים. מיד לאחר המצעד חלה עלייה חדה במספר התקריות האנטישמיות. מתוך 306 התקריות שדווחו ברבעון השלישי, 221 התרחשו ביום המצעד, או מיד לאחריו. המצעד בשרלוטסוויל היה אחד מבין 33 אירועים של הימין הקיצוני שנערכו השנה בארה"ב, שאליהן נוספו 188 תקריות שבהן חילקו אנשי הימין הקיצוני עלונים כדי להפיץ את המסר בקרב קהלים חדשים.

בשנת 2017, הוכפל מספר התקריות בבתי ספר יסודיים ותיכוניים יהודיים לעומת התקופה המקבילה אשתקד (269 תקריות השנה לעומת 130 ב-2016). מתוכן, 142 תקריות של התנכלות ו-114 תקריות של השחתת רכוש. בקמפוסים של מכללות דווח על 118 תקריות אנטישמיות בשלושת הרבעונים הראשונים של 2017, זאת בהשוואה ל-74 תקריות בתקופה המקבילה אשתקד – עלייה של 59%.

ח"כ נחמן שי הדגיש את הצורך להזמין את נציגי שגרירות ארה"ב, לדווח על הפעילות הממשלתית נגד התופעה. "מדובר בנתונים לא נתפסים, השדים יצאו מהבקבוק, ומחייב מאמץ גדול מבחינתנו, תוך תיאום על ממשלות בחו"ל".

יוגב קרסנטי, מנהל המאבק באנטישמיות במשרד התפוצות, סיפר על פורום בנושא, המתאם את פעילות משרדי הממשלה והארגונים האזרחיים, כניטור הרשתות החברתיות, המגיעה עד מיקום השכונה, העיר והארץ ממנה יצאה הקריאה האנטישמית. רן יעקובי, נציג משרד החוץ, סיפר על כנס עולמי בירושלים, עם כאלף משתתפים העוסקים במאבק באנטישמיות, ושיתקיים בעוד כשלושה חודשים. בכנס זה ישתתפו גם משלחת מארה"ב, כולל חברי קונגרס וסנאטורים, רפובליקנים ודמוקרטים, ואף ראש עיריית שארלוטסוויל.

לדברי יעקב חגואל, סגן וממלא מקום יו"ר ההסתדרות הציונית, סקר שעשתה ההסתדרות לאחרונה בקרב יהודי ארה"ב, חשף כי 70% מיהודי ארה"ב חוו אירוע אנטישמי בשנה האחרונה, ורק 12% לא חוו אירוע אנטישמי כלשהו בחייהם. מתוך אלה שנתקלו בפגיעה אנטישמית – רק 10% התלוננו על כך במשטרה. יגאל פלמור, דובר הסוכנות היהודית, הדגיש את עליית האנטישמיות בשמאל בבריטניה, בעיקר בגורמים בכירים במפלגת הלייבור, ואת עליית התופעה בגרמניה ושבדיה, בעיקר בקרב אוכלוסיית מהגרים מוסלמיים, שהממשלות המקומיות רק עתה החלו להיות מודעים לה.

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]