כל האמת על הצעת הסיפוח של הליכוד / בועז העצני עושה סדר - 0404
כל האמת על הצעת הסיפוח של הליכוד / בועז העצני עושה סדר הליכוד

כל האמת על הצעת הסיפוח של הליכוד / בועז העצני עושה סדר

כותרות העיתונים ודוברים רבים המדברים על כך שהליכוד החליט על סיפוח יו"ש אינם מדייקים. לא על סיפוח יו"ש החליט המרכז וגם לא על סיפוח שטחי C.

אמש, 31.12.2017, החליט מרכז הליכוד על תמיכה בסיפוח שטחי ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון בלבד.

מאז הסכמי אוסלו חולק השטח לשלושה סוגי אחריות. A, B ניתנו למעשה לרשות כשטחים אוטונומיים. כל אחד משני הסוגים הללו מכיל כעשרים אחוזים מהשטח, כאשר בשטח B נותרה האחריות הביטחונית בידי צה"ל. שטחי סי הנמצאים בשליטה ישראלית מוחלטת מהווים 60% מהשטח, כאשר שטחי הישובים עצמם מכילים לכל היותר 10% מהשטח. החלטת הליכוד מתייחסת אך ורק לשטח הקטן הזה.

ובכל זאת, אם השטח הקטן הזה יסופח, זהו מהפך דרמטי, כי פריסת ההתיישבות היהודית תוכננה מראש כך שתיצור נוכחות ישראלית כמעט בכל מקום, לפי שני שיקולים. הראשון אתרי מורשת היסטוריים כמו חברון, אזור שכם ושילה, והשני לפי נקודות שולטות בכל השטח למניעת רצף ערבי וליצירת פריסה ישראלית אסטרטגית. לכן, סיפוח של שטח הישובים עשוי ליצור שליטה ישראלית בפריסה שלמעשה שולטת על כל השטח.

סיפוח הישובים עשוי לשים קץ למצב בלתי נסבל שבו חצי מיליון ישראלים בעלי שוויון חובות, אינם זוכים לשוויון זכויות. הימצאותו של האזור תחת ממשל צבאי והיעדרותו של החוק הישראלי, מותיר את התושבים לשרירות ליבם של קצינים בצבא ובמנהל האזרחי, המבצעים את מדיניות הדרג הפוליטי והמשפטי, וכך, רק ביו"ש, יכולים פוליטיקאים המשתמשים בממשל צבאי בלתי דמוקרטי להתעלל במאות אלפי אזרחים ללא רסן החוק. בעוד הפרקליטות, המנהל האזרחי ובג"ץ יוצאים מגדרם להגן על האוכלוסייה הערבית בשטח, הם מצטרפים ואף מובילים את הרדיפות נגד האוכלוסייה היהודית. החוק הישראלי מונע מצבים אבסורדיים של הרס של בית בגלל חריגה של חצי מטר לתוך קרקע פרטית שבעליה לא נמצא, כפי שקרה בנתיב האבות. בניה בתום לב על קרקע פרטית מסתיימת לפי החוק הישראלי בפיצוי לבעל הקרקע ולא בהרס ישוב שלם כמו בעמונה, מגרון ועוד ישובים הממתינים לגרזן של בג"ץ.

רק ביו"ש יכולה הממשלה שלא לחתום על תכניות מתאר, סתם כך, רק ביו"ש כל שלב של בניה נזקק לחתימה על שר הביטחון, שזה אגב המצאה תוצרת ממשלת נתניהו הראשונה, רק ביו"ש תיתכן החלטת קבינט להקפיא בניה רק ליהודים, רק ביו"ש נאלצים אזרחים ישראלים למצוא את עצמם מול יחידות צבא ההגנה לישראל המגיע להרוס את ביתם.

לאחר הקמת הרשות הפכו ערביי יו"ש לאזרחיה, והם חיים תחת אוטונומיה משלהם, שלא תחת ממשל ״כיבוש״ צבאי. למרבה הטירוף, האוכלוסייה היחידה שנותרה בארץ תחת ממשל צבאי בלתי דמוקרטי, למעשה תחת משטר כיבוש, אלו הם חצי מיליון הישראלים בשטח. סיפוח שטחי הישובים ישים קץ למצב הבלתי שפוי הזה.

החלטת הליכוד הינה הצהרה בלבד, אך מי שנכח בישיבת המרכז אתמול ראה כיצד כל המשתתפים כולל חברי הכנסת והשרים תמכו באחדות ובהתלהבות בהחלטה. כל ח"כ ושר בליכוד יודע היטב שקידום יישום ההחלטה תיתן לו נקודות בבואו לבקש את אמון חברי המפלגה, והמוני חברי המפלגה נותנים רוח גבית וגיבוי פוליטי לתומכי הסיפוח.

המעניין הוא שבכלל אין צורך בחקיקה כדי לספח, כי מיד לאחר מלחמת ששת הימים חוקקה הכנסת חוק המאפשר לממשלה לספח את שטחי ארץ ישראל באמצעות צו בלבד. הכנסת למעשה נתנה לממשלה ארנק שבו נמצא סיפוח יו"ש והממשלה מוסמכת מאז לפתוח את הארנק ולהשתמש בו כרצונה.

כעת נותר רק שהממשלה תרצה. (בתמונה: התכנסות מרכז הליכוד אמש).

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]