עופר קליין מחברת הראל, בתגובה לחתימת הנשיא טראמפ על רפורמת המיסים: "לא נראה פגיעה משמעותית בחברות ישראליות" - 0404
+
עופר קליין מחברת הראל, בתגובה לחתימת הנשיא טראמפ על רפורמת המיסים: "לא נראה פגיעה משמעותית בחברות ישראליות" דוברות המשטרה

עופר קליין מחברת הראל, בתגובה לחתימת הנשיא טראמפ על רפורמת המיסים: "לא נראה פגיעה משמעותית בחברות ישראליות"

נשיא ארה"ב, דונאלד טראמפ, חתם על רפורמת המיסים. לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים: "בזווית הישראלית להערכתנו, לא נראה פגיעה ובריחה משמעותית של חברות לארה"ב".

בעקבות הרפורמה הצמיחה ב-2018 צפויה להערכתנו לנוע בין 2.5 ל-3.0 אחוזים – צמיחה נאה מאוד. חשוב לציין שהפעילות הכלכלית המהירה יותר בשילוב הגידול בגירעון תומכים בעלייה באינפלציה, ובכך גם בהמשך עליית מתונה בריבית הקצרה ובתשואות אג"ח הממשלתיות הארוכות.

ההשלכות על משקי הבית בארה"ב: הפחתת מדרגת המס העליונה ל-37 אחוזים (מ-39.65%) וריווח שאר מדרגות המס. בנוסף, ישנה הקלה בפטור על מס ירושה (הוכפלו ל-22 מיליון דולר לזוג) והקלה משמעותית לעצמאיים זעירים, עם ירידה דרמטית בשיעור המס ל-29 אחוזים (ירידה מ-39.6%). מנגד, הופחתה תקרת הניכויים על מיסים שמשלמים אזרחים למדינות ולרשויות המקומיות, והופחתה תקרת ההכרה במס על תשלומי המשכנתאות. ע"פ ההערכות, הרפורמה תתרום להאצה בצריכה הפרטית ותתרום כ-0.2 נקודת אחוז לצמיחה ב-2018 ו-0.1 נקודת אחוז ב-2019.

ההשלכות על התאגידים בארה"ב: מס החברות ירד משמעותית ל-21 אחוזים (מ-35%), כאשר ייתכן וההפחתה במס תגרור תגובה גם במדינות אחרות, מחשש לבריחה של חברות. הפחתת המס, בשילוב פחת מואץ על השקעות פיזיות, צפוי לתרום כ-0.1 נקודת אחוז לצמיחה בכל שנה בשנתיים הקרובות.

הזווית הישראלית: להערכתנו, לא נראה בריחה משמעותית של חברות ישראליות לארה"ב משתי סיבות מרכזיות: מס החברות שמשולם בישראל ירד מספר פעמים בשנים האחרונות (וירד שוב ב-2018) הוא תחרותי, במיוחד שיעור המס שמשלמות חברות יצואניות. והסיבה השנייה, ישראל מלכתחילה לא היוותה מקלט מס לחברות בעולם. לרוב חברות בינלאומיות מיקמו בארץ את מרכזי המחקר שלהן  בשל ההון האנושי ואת מרכזי המכירות מיקמו בארצות בהן שיעור המס נמוך יותר – דבר זה לא צפוי להשתנות בעקבות הרפורמה.