זה לא שהרמטכ״ל צריך להתייעץ עם ברק - הוא חייב! - 0404
+
זה לא שהרמטכ״ל צריך להתייעץ עם ברק – הוא חייב! דובר צה״ל

זה לא שהרמטכ״ל צריך להתייעץ עם ברק – הוא חייב!

טוב עושה הרמטכ״ל, רב אלוף גדי איזנקוט, כאשר הוא מקפיד על פגישות עם אנשי ביטחון בעבר ובהווה. זה בדיוק מה שרמטכ״ל צריך לעשות. ככלל, טוב יעשו כל אנשי הציבור בישראל באם יתייעצו עם גורמים המבינים בתחום – גורמי הווה וגורמי עבר. כך צריך לנהוג כל אחד בתפקידו, כולל ראשי ערים.

אף אחד מאיתנו לא יודע את הכל וכולם צריכים להתייעץ. יש כאלה שמעדיפים לשחק את המשחק כאילו הם יודעים טוב מכולם ואינם מתייעצים. הם אלה שבדרך כלל נכשלים בעבודתם.

לא זה המקרה שבו צריך לבקר את הרמטכ״ל. כאן המקום בדיוק לעשות את ההיפך. אינני נכנס לדעותיו הפוליטיות של איזנקוט וברור לכולנו שיש לו דעה משלו. מותר לו. לכל אחד מותר. אינני נכנס לדעותיו ההזויות של אהוד ברק, שהופך יותר שמאל משמאל. לחייל אסור להביע את דעתו הפוליטית. עד לרגע זה איזנקוט מעולם לא עסק בפוליטיקה או הציג את דעתו. גם פרשת אלאור אזריה, לא היתה פרשה פוליטית, ככל שזו עסקה באיזנקוט. דעתנו בעניין אזריה ידועה. הלוחם המצטיין לא היה צריך להיות עצור אפילו דקה אחת. הוא היה צריך להבדק בתוך המערכת הצבאית וכאן טעה הרמטכ״ל ובגדול. הטועה והגורם המשמעותי ביותר במצבו של אזריה הוא מי שהיה מעל לרמטכ״ל – שר הביטחון לשעבר, בוגי יעלון. יעלון עסק בפוליטיקה בפרשה זו וחיפש לגרוף קולות וכותרות מעיתוני השמאל, כיאה לפוליטיקאי שסבר (בטעות נוספת) שהוא יכול להגיע רחוק יותר. איזנקוט בלע את דברי יעלון על אזריה, חיבר אותם למצב הצבאי והמשיך עם הזרם.

טוב יעשה הרמטכ״ל באם ימשיך להתעלם מקולות הרקע ויעסוק בעבודתו המלאה והקשה במילא. גם לנו יש ביקורת על דברים המרחשים בתוך צה״ל – פגיעה בדת, נושא הורדת הרף המבצעי כדי לעמוד ביעדי לוחמות ולרצות גופי שמאל, חוסר התגובה מול ערבים מתפרעים, גניבות הענק מבסיסי צה״ל ע״י בדואים ובעיקר – הירידה בכמות המתגייסים ליחידות קרביות. כאן יש כשלון גדול מאוד. כל אלה, הם רק חלק מצבא גדול – צבא שאותו מנהל רב אלוף גדי איזנקוט.

צה״ל מוכן לכל משימה רצינית בארץ ומחוצה לה. צה״ל יודע לחסל אירועים שצפוים להתרחש מבעוד מועד והוא עושה זאת בהצלחה בתוך הארץ ומחוצה לה. צה״ל הוא צבא חזק וחייליו – חיילינו, מצוינים. פשוט מצוינים.

איזנקוט צריך לשמוע מגורמי הביטחון. מאלה שנקטו בשיטה כזאת ומאלה שנקטו בשיטה אחרת. זה בדיוק מה שהוא צריך לעשות. לא רק צריך – הוא חייב!