חיפה אירחה את הכנס השלישי של 'פורום השימור ברשויות המקומיות' - 0404
חיפה אירחה את הכנס השלישי של 'פורום השימור ברשויות המקומיות' דוברות עיריית חיפה

חיפה אירחה את הכנס השלישי של 'פורום השימור ברשויות המקומיות'

בסוף השבוע שעבר התכנס בבניין עיריית חיפה, 'פורום השימור ברשויות המקומיות' בפעם השלישית. נציגי הפורום הגיעו מ-22 רשויות שונות, ביניהן הערים הגדולות: ירושלים, תל אביב, באר שבע ופתח-תקווה וכן ממועצות מקומיות ומרשויות קטנות. כמו כן, נכחו בכנס נציגי משרד ראש הממשלה, נציגי 'רשות העתיקות' ויועצי השימור בוועדות המחוזיות במנהל התכנון.

את באי הכנס בירכה מ"מ ראש העיר, הגב' חדוה אלמוג, המכהנת כיו"ר ועדת השימור העירונית. בדבריה הדגישה אלמוג את החשיבות הגדולה ואת האחריות לשימור המורשת הבנויה, המוטלת על כתפי ועדת השימור, תוך מתן הנחיות לפיתוח ולשיקום איזורים היסטוריים ותיקים בחיפה, כמו בשכונת הדר הכרמל, בעיר התחתית ולאחרונה בפרויקט פיתוח ושיקום של מרכז הכרמל ההיסטורי.

הכנס, אשר נמשך יומיים, נוהל ע"י 'המחלקה לשימור מבנים ואתרים' בעירית חיפה. בהרצאת הפתיחה הציגה עדי רויטנברג, ראש תחום שימור בעירייה, סקירה על נושא השימור בעיר ופרויקטים שבוצעו במבנים לשימור. אדר' וליד כרכבי, מנהל המחלקה לשימור מבנים, הוביל סיורים בשכונות ההיסטוריות בעיר, תוך מתן דגש על השילוב בין שימור ופיתוח באזורים המתחדשים בעיר התחתית, וכן בשכונת ואדי ניסנאס ואזור המושבה הגרמנית באווירת 'חג החגים', הייחודית לעיר חיפה.

פורום השימור ברשויות המקומיות, מהווה התאגדות של נציגי הרשויות בישראל, האמונים כל אחד ביישובו על תחום השימור וקידומו. הפורום פועל ושואף להעלאת נושא שימור המורשת הבנויה על סדר היום הציבורי, לשיפור החקיקה הקיימת בנושאי שימור, וזאת על מנת להגביר את מעורבות המדינה בתהליכי שימור ובהידוק יחסי העבודה של הרשויות המקומיות עם גורמי התכנון הארציים.

במהלך העשורים האחרונים גוברת המודעות העולמית, הלאומית והעירונית לנושא שימור המורשת הבנויה. החל משנות ה- 80 נחתמו אמנות בינלאומיות, שמטרתן הגברת המודעות הציבורית לתחום השימור ויצירת מנגנונים מקומיים ליישומו.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]