איך נמדוד מיהו מורה טוב לאנגלית? - 0404
+
איך נמדוד מיהו מורה טוב לאנגלית? shutterstock

איך נמדוד מיהו מורה טוב לאנגלית?

לצד החינוך שאנו מקבלים מהורינו, המורים שאנו פוגשים במהלך חיינו הם בעלי השפעה עצומה הן על ראיית העולם שלנו והן על האופן בו אנו מנתבים את עצמנו. תהליך הלמידה הזה לא מפסיק במשך כל חיינו, בייחוד כאשר אנו מחליטים ללמוד דברים מסוימים בצורה ממוסדת, כמו השפה האנגלית, בגילאים בוגרים יותר. גם בשלב הזה, הרבה אחרי שעברנו את גיל בית הספר ומגרשי המשחקים בהפסקות, אנו עדיין זקוקים למורים טובים שיכוונו אותנו בנתיב שאנו רוצים להגיע עליו ויאפשרו לנו להתקדם מבחינה אישית וגם מקצועית.

מורה טוב לאנגלית – כיצד נגדיר מיהו?

לימודי השפה האנגלית יכולים להיות מאתגרים בכל גיל, בייחוד לאחר הצבא וגיל התיכון כאשר נוספות לנו חובות כמו עבודה וניהול חיי משפחה וחברה. בשלב הזה אנשים רבים בוחרים אנגלית בשביל עצמם או כדי להתקדם באופן מקצועי – מה שמעלה את הצורך במורה, פרטי או כיתתי, שיעשה זאת באופן מקצועי. החיפוש אחר המורה המושלם אינו פשוט, אך אם הוא כולל את התכונות הבאות שחשובות במיוחד במקצוע הזה – כנראה שמצאתם את המורה הנכון:

  1. בעל סבלנות – כל מורה לאנגלית באשר הוא ובכל מקצוע צריך בראש ובראשונה להיות אדם סבלן, ולא רק להעמיד פנים שהוא כזה. כאשר לומדים אנגלית בגיל מבוגר, ישנו מחסום שפה שנובע מחוסר ידיעת כללי הדקדוק השונים ומילים כאלו ואחרות – מה שמוביל לתסכול רב בקרב תלמידים שרוצים ללמוד בצורה הטובה ביותר. לכן, זה חשוב מאין כמוהו למצוא מורה שיודע להיות סבלני, גם כאשר זה קשה, ולהבין שיש מחסום ראשוני שצריך לעבור, וגם לא מעט מהמורות לאורך הדרך. בנוסף לכך, תלמידים רבים מוצאים את עצמם מיואשים באמצע או תחילת הלימודים – מה שמוביל אותם לרצות לפרוש, אך עם המורה הנכון שניחן בסבלנות, תוכלו לחזור למסלול ולהשלים את הלימודים בצורה מיטבית.
  2. בעל אופי נגיש – מסביב למורים רבים יש מין הילה של יראה, מה שעלול לגרום לאנשים מסוימים להירתע ולא לנסות לגשת אליהם מלכתחילה. לעומת זאת מורים לאנגלית שהם נגישים גורמים לתלמידים שלהם להרגיש בנוח ושהם יכולים לפנות אליהם בכל נושא ושאלה. התכונה הזו חשובה במיוחד מפני שבמהלך לימודי אנגלית תמיד יצוצו שאלות שחלקן יראו "קטנות" לחלק מהאנשים, ואם לא יעמוד בפניהם מורה נגיש – הם לא ישאלו אותן, מה שיעכב את הלימודים שלהם. בחיפוש אחר המורה המושלם שלכם, וודאו שהוא נגיש ושנוח להם במחיצתו – דבר שישרת את שניכם בהמשך הדרך.
  3. מכיר את חוקי הדקדוק כהלכה – התכונה הזו אמנם נשמעת כמשהו שהוא מובן מאליו, אך ישנם אנשים רבים שמתיימרים להיות מורים לאנגלית בלי להכיר את חוקי הדקדוק השונים של השפה. לצערנו, במקרים הללו התלמידים של אותם מורים ינחלו כישלון מפני שלא תינתן להם הדרכה נאותה והסברים מדוע בונים משפטים באופן שבונים אותם, ולכן חשוב לחפש מורה שיודע את השפה על בוריה. הכרת חוקי הדקדוק זהו הבסיס החשוב ביותר עבור לימודי אנגלית, וזה חיוני למצוא מורה שמכיר אותם וגם יודע כיצד להעבירם באופן מקצועי לתלמידיו.
  4. יודע לתת משוב חיובי – פעם אחר פעם מחקרים ובדיקות הראו שכוחם של חיזוקים חיוביים עולה עשרות מונים על זה של חיזוקים שליליים – וזה בדיוק מה שאתם צריכים לחפש אצל המורה שלכם. מורה שיודע לשבח ציוני דרך מבין שמוטיבציה היא הדלק הטוב ביותר להצלחה, ובלעדיה לא רק שאנשים רבים מתייאשים, אלא הם גם עלולים להיכשל בגלל המחשבה שהם לא טובים דיים או לא שהם לא יודעים כיצד ללמוד. חיזוקים חיוביים יכולים להוות גורם משמעותי בהתקדמות של הלימודים שלכם, וחשוב שתמצאו מורה שידע לחלק אותם ולהעריך את ההישגים שלכם, קטנים או גדולים ככל שיהיו.
  5. לא מוותר לכם – הדבר הקל ביותר בכל סוג של לימודים הוא להרים ידיים, וזה נכון במיוחד כאשר מדובר בלימודי שפה חדשה וזרה. פתאום מתגלים לנו חוקי דקדוק משונים, מילים שמעולם לא שמענו ומצופה מאתנו ללמוד אותם כאילו זו שפתנו. מורה שיודע לא לוותר לתלמידיו לצד מתן חיזוק חיובי הוא מורה שייתן להם את הכלים הטובים ביותר, וידע להתמודד עמם ברגעים של ייאוש שמגיעים בצורה כזו או אחרת. מורים כאלו הם מורים שאכפת להם מתלמידיהם, וזו תכונה שאתם צריכים לשאוף למצוא באדם שילמד אתכם את שפת האנגלית שיכולה להיות מאתגרת.
  6. חולק עמכם את העבודה ומוודא שביצעתם אותה – אתם יושבים בכיתה או בבית, המורה נותן לכם משימה ומבקש מכם לסיים אותה בזמן שהוא הולך לצד לקרוא או לשחק בטלפון האישי שלו. אין צורך להגיד שהוראה מסוג זה לא תקדם אתכם רבות, ולכן מומלץ לוותר על מורים כאלו שאתם פוגשים. לעומת זאת, מורה שנותן לכם משימות שונות, מדבר עמכם ובעצם הופך את השיעור לחוויית למידה דו צדדית זה המורה שאתם צריכים לחפש. אותם מורים גם יוודאו שאתם עושים את המוטל עליכם כדי לדעת שאתם מתקדמים עם תכנית הלימודים, והם אלו שבזכותם תקצרו את ההצלחה המיוחלת.

לימודי שפה חדשה, ובייחוד אנגלית, עשויים להיות מאתגרים פעמים רבות ואף לגרום לאנשים לוותר ולהרים ידיים עוד בתחילת הדרך. עם מורים מומחים לאנגלית שיתנו לכם את ההדרכה הנחוצה, אתם תרגישו חדורי מוטיבציה ללמוד אנגלית יותר מאי פעם, וגם תוכלו לעשות זאת על הצד הטוב ביותר. על מנת שזה יקרה, חשוב שלא תתפשרו על ההשכלה שלכם, אלא תבחרו את המורה הטוב ביותר לאנגלית עבורכם שיש בו את התכונות שהוזכרו מעלה אשר יעזרו לכם לכל אורך הדרך. עם המורה הנכון לצדכם, אתם תלמדו אנגלית באופן שבו לא שיערתם לעצמכם, ותוכלו לנהל שיחות רהוטות באחת השפות המדוברות ביותר בעולם.