הראל פיננסים: המלצות השקעה שבועית לשוק ההון-בשוק המניות הישראלי - 0404
+
הראל פיננסים: המלצות השקעה שבועית לשוק ההון-בשוק המניות הישראלי מיכאל קויימן, ויקיפדיה

הראל פיננסים: המלצות השקעה שבועית לשוק ההון-בשוק המניות הישראלי

מה עושים השבוע?

מניות – ישראל זולה יותר מהשווקים המובילים האחרים

שוקי המניות חזרו להיות מעורבים השבוע, כאשר רפורמת המס תרמה יותר לביצועים החיוביים בבורסה האמריקאית. הסקטורים המובילים השבוע למעט טכנולוגיה, היו תקשורת, פארמה וצריכה מחזורית ובסיסית.

המשך נתוני המקרו החיוביים בגוש היורו מעיד כי יש סיבות למגמה החיובית בשווקים שם, למרות שהבורסות באירופה תפקדו בשבוע האחרון פחות טוב מבארה"ב. אך הבטחת דראגי כי אין בכוונתו להעלות ריבית לפני 2019 אלא להמשיך בהרחבה הכמותית תומכים בשוקי המניות ביבשת לקראת 2018.

במבט קדימה, נתוני המקרו בעולם ממשיכים להצביע על מגמה של התרחבות ברוב האזורים הגיאוגרפים, כאשר הנושא של הריבית הופך ליותר רלוונטי ביותר מדינות לא עקב אינפלציה אלא עקב צמיחה. זו קרקע נוחה להמשך עליות בשוקי המניות. לנוכח מצב זה, במבט קדימה יש להערכתנו עדיפות לשווקים זולים יותר כאשר השוק המקומי בולט ברמת מכפילים נמוכה ובנוסף אליו גם השוק באירופה (בעיקר גרמניה) וגם הניקיי שבהם רמות המכפילים נמוכות יותר מבארה"ב.  בשוק המקומי מדדי המניות הציגו בשבוע שעבר תמונה מעורבת. ת"א 35 עלה יחד עם טבע שעלתה ב-21%, כאשר גם מיילן ופריגו נהנו ממגמה חיובית. עם זאת, לרוב המשקיעים איננו ממליצים לחזור למניית טבע למרות שמאז השפל היא עלתה ב-70%. זאת מאחר שרמת אי הודאות גדולה וקשה לנתח את העתיד בצורה שנראית סבירה מצד אחד, ובשל העובדה שסטייתן התקן השבועית של המניה עומדת על 87% מצד שני. במלים אחרות, אנחנו מקבלים תנודתיות מאוד גדולה לצד חוסר ודאות לגבי עתיד החברה. השוק הישראלי ממשיך להיות מרכז תיק המניות.

אין בו אינפלציה, הריבית לא הולכת לעלות בטווח הנראה לעין, הצמיחה יחסית חזקה ולכן אנו ממשיכים להיות אופטימיים לגבי השוק גם ביחס לשווקים אחרים.

קונצרני –  אג"ח חול כבר מגלם את העלאות הריבית של 2018

המרווחים בשוק האג"ח הקונצרני הדולרי ממשיכים להיות נמוכים מאד הן ברמות הסיכון הנמוכות והן בגבוהות, לאור שוק המניות החזק, אשר משפיע על המרווחים של אג"ח HY. ברמות הסיכון הגבוהות, השיפור בנתוני הצמיחה ובסביבת המקרו מספק תמיכה נוספת. אנו ממשיכים להמליץ להסית חלק מהחשיפה בקונצרני המקומי בישראל לקונצרני דולרי לאור התשואות האבסולוטיות הגבוהות יותר – עודף התשואה הזה יימשך ואף יגדל ככל שפער הריביות בין ישראל לארה"ב יהיה גדול יותר. בהנחה שהשווקים צודקים לגבי קצב עליית הריבית, בדומה למה שראינו בהעלאות האחרונות, הרי שעוד שתי עליות ריבית כבר מגולמות במחיר ובתשואה.

שוק האגח הקונצרני הישראלי ממשיך להיות חזק. הוא ממשיך להפגין עוצמה גם בגזרת ההנפקות – הביקושים בהן חזקים והן נסגרות במחירים יחסית גבוהים. במבט קדימה, לצד הקונצרני הדולרי, אנו ממליצים להמשיך להגדיל חשיפה לקונצרני מקומי בדירוגים גבוהים וזאת בשל עודף התשואה מעל אג"ח ממשלתי ולנוכח היעדר ציפייה לעליית ריבית או עליית ציפיות אינפלציה לצד המשך צמיחה כלכלית איתנה.

תיק השקעות – שומרים על העדפה לשקלים

מכלול הנתונים ממשיכים לתמוך בשווקים הפיננסים ובתאווה לסיכון, מה שבא לידי ביטוי בעוד שבוע חיובי בשווקים. סביבת האינפלציה בעולם במגמת עלייה מתונה. זה קורה בחלק מהמקומות בלי שהריבית רודפת אחריה, כך שהריבית הריאלית עוד יורדת – מה שצפוי להטיב עם שוקי המניות בשווקים כמו גרמניה או יפן, שבהן הריבית לא עומדת לעלות בשנה הקרובה.

לפני שבוע כתבנו כאן מדוע לא להגדיל חשיפה לצמודים למרות העלייה בציפיות האינפלציה בחודשיים האחרונים. ההחלטה הזו הצדיקה את עצמה מהר מהצפוי, כאשר בשבוע החולף שוב ראינו ירידה בציפיות האינפלציה. במבט קדימה אנו עדיין ממליצים לשמור על עדיפות לאפיק השקלי, לנוכח העובדה שצפויים עוד מדדים נמוכים וגם לא רואים עלייה משמעותית באינפלציה – לא מכיוון השקל שמאוד חזק, לא מכיוון הממשלה שמורידה מחירים ולא מכיוון הצמיחה שממשיכה להיות טובה, אך לא טובה מדי.

 

מבזקיםלכל המבזקים