ראשי ההתיישבות בשומרון ומפקד אוגדת איו״ש הדליקו נר שישי בקבר יהושע בן נון. דגן: "מוסיפים אור ומחזקים את ההתיישבות" - 0404
+

ראשי ההתיישבות בשומרון ומפקד אוגדת איו״ש הדליקו נר שישי בקבר יהושע בן נון. דגן: "מוסיפים אור ומחזקים את ההתיישבות"

הלילה (שני), נכנסו בכניסה מיוחדת ראשי ההתיישבות בשומרון ומפקדים בכירים בצה"ל בראשות מפקד אוגדת איו״ש, לקבר יהושע בן נון בכפר כיפל חארס בשומרון והדליקו נר שישי של חנוכה. האירוע, כחלק ממסורת של מועצה אזורית שומרון, של כניסה משותפת של הנהגת השומרון ומפקדי צה"ל מידי חנוכה לקברו של הרמטכ"ל היהודי הראשון. את הנרות הדליקו יחד מםרד אוגדת איו"ש תא"ל ערן ניר וראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן.

בין הנכנסים לקבר השנה: ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, מפקד אוגדת איו"ש תא"ל ערן ניב, מח"ט אפרים אל"מ עידן כץ ,הרב אהרון כהן, אסף מינצר ראש מועצת אלקנה, סגן אלוף שמעון שטרית קצין הגמ"ר איו"ש, רב סרן דדו קצין קצין הגמ"ר אפרים והנהגות הישובים בשומרון.

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון אמר במקום: ״התברכנו במפקדים כמוכם, קצינים שהם דוגמא לכל העם היהודי, ואנחנו כולנו כאזרחים גאים שאת בטחוננו אנו מפקידים בידי מפקדים שמוסרים את הנפש למען בטחון מדינת ישראל ומראים לכולנו מהי דוגמא אישית. יש לנו הערכה גדולה גם על השמירה על מקומות התנ"ך והמקומות הקדושים בשומרון – קבר יוסף, יהושע בן נון ואלעזר ואיתמר ושבעים הזקנים, הר עיבל ושומרון העתיקה.

אנו מגיעים לכאן, מסורת מרגשת כל שנה מחדש יחד עם מפקדי צה"ל בגזרה, ואנשי ההתיישבות לקברו של הרמטכ"ל היהודי הראשון יהושע בן נון שהוא גם המתנחל הראשון, ומגיעים לכאן דווקא בחנוכה להדלקת נרות כי המכבים נלחמו על שלושה דברים – חירות מדינית וחירות הפרט, רוחניות והערכים של העם היהודי ונלחמו על שחרור ארץ ישראל. התקופה דאז והתקופה של היום מאוד דומה, יש מחלוקת במשנה מאוד ידועה בין בית הלל לבית שמאי אם מוסיפים והולכים לעניין הנרות וכידוע ההלכה נפסקה כבית הלל וחשבתי שיש עוד אפשרות בה כל שמונת הנרות היו דולקים כל הימים וכך היה הכי הרבה אורות, אבל זה לא בא בחשבון כי היה ברור לבית הלל ולבית שמאי שאנחנו באנו לעולם הזה כדי לתקן, והשאלה היא איך מתקנים ובאמת נפסק לפי בית הלל בצורה שהיא בסיסית ביהדות של ממשיכים ועולים. וזה מסביר לנו שזכינו לחיות בלב ארץ ישראל, במדינת ישראל , עם צה"ל ששומר על בטחוננו, ולגור כאן בשומרון. אז ודאי שאנחנו שואבים מיהושע בן נון ומהחנוכיה וממשיכי המכבים בימנו שאלו הם חיילי צה"ל. מי יתן שבחנוכה הזה נוסיף בעז"ה אורות של ציונות, של אהבת ישראל, של התיישבות והרבה אורות של שמחה״.

הרב אהרון כהן, רב הישוב יקיר: זכינו הערב להיכנס לקבר יהושע להדלקת נרות יחד עם קציני צה"ל , מפקד האוגדה וראש המועצה. אני חושב שכניסה כזאת יש בה עוצמה מאוד חשובה כי היא מזכירה לנו מה אנחנו עושים פה , היא מזכירה לנו שהחיים שלנו בשומרון ובארץ ישראל הם לא חיים פרטיים, אנחנו ממשיכי דרכם של יהושע בן נון, של יהודה המכבי , של מתיתיהו וכשאנחנו חיים את החיים שלנו אנחנו נושאים אחריות כלפי כל הדורות שלפננו וכלפי כל הדורות הבאים אחרינו.

אחריות בשם כלל עם ישראל לעשות, לבנות, שאלה של בניה שאלה של הרחבת הישובים היא לא שאלה פרטית היא לא שאלה של השנה הזאת או של הבאה אחריה, היא שאלה כללית של עם ישראל שצועד קדימה, ואני חושב שדווקא בחג הזה , חג של בירור הזהות שלנו שבו אנו חוזרים ומאירים לעולם , חג שבו אנו עומדים מול החושך שתרבות יוון ניסתה למחוק את הזהות שלנו , דווקא בחג הזה לחזור ולהאיר אור גדול ולומר אמירה גדולה אנחנו בונים את הארץ מתוך מימד הנצח הזה , מתוך החיבור לאבות אבותינו , זאת אמירה שאיתה אנחנו צריכים להאיר את היום יום שלנו להמשיך ולעשות.